romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Holokaust je v Polsku citlivé téma i po desetiletích od války

18.2.2019 15:55
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com

Jedním z nejcitlivějších témat v současném Polsku je i po mnoha desetiletích od konce druhé světové války holokaust, tedy systematické vyvražďování Židů provozované nacistickým Německem. To mělo na území dnešního Polska mnoho koncentračních a vyhlazovacích táborů. Genocidní politika nacistů zahubila v Polsku asi tři miliony Židů, tedy polovinu z celkového počtu vyhlazených evropských Židů.

Nejožehavější otázkou je podíl Poláků na vyvražďování Židů za války. Nejnovější kolo diskusí spustila minulý týden zřejmě chybná interpretace vyjádření izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který se ve Varšavě účastnil konference o Blízkém východu; podle této interpretace Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy.
To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, popřela izraelská velvyslankyně ve Varšavě. O chybné interpretaci Netanjahuových slov hovořil i úřad izraelského premiéra. Netanjahu kvůli sporu v neděli s premiéra Mateuszem Morawieckým telefonoval a podle polských médií mu řekl, že absolutně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale že mu šlo pouze o individuální případy.

V neděli a také dnes však premiérova slova potvrdil a ještě zesílil úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, podle něhož je polský antisemitismus historickou skutečností. "Dějinnou pravdu nelze změnit. Mnoho Poláků kolaborovalo s nacisty a podílelo se na zabíjení Židů během holokaustu. (...) Antisemitismus byl Polákům vrozený před holokaustem, během něj i po něm," řekl dnes podle Reuters v rozhlase Kac, jehož rodiče přežili hromadné vraždění Židů během druhé světové války. Polsko poté zrušilo svou účast na summitu V4 s Izraelem, který se měl uskutečnit v úterý v Jeruzalému.

Krizi v izraelsko-polských vztazích přineslo i loňského schvalování polského zákona o holokaustu. Současné polské špičky opakovaně argumentovaly, že na polském národu byla dlouhé roky páchána velká křivda, když byl falešně obviňován ze spoluúčasti na holokaustu a navíc čelil i nesmyslnému slovnímu spojení "polské tábory smrti" v souvislosti s nacistickými koncentráky zřízenými na okupovaném polském území. Zákon původně trestal až třemi roky vězení používání slova "polský" ve spojení s nacistickými tábory, což ale parlament loni v červnu zrušil.

Bouři nevole také v Izraeli vyvolal loni v polovině února Morawiecki, který na bezpečnostní konferenci v Mnichově při obraně tohoto zákona řekl, že odpovědnost za holokaust nesli i někteří Židé.

Podle historiků bylo na 100.000 polských židů před holokaustem zachráněno jen díky obětavé pomoci Poláků, z nichž 2000 za to zaplatilo životem. Ostatně mezi Spravedlivými mezi národy, což je izraelský termín označující lidi nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holokaustem, je nejvíc Poláků, přes 6800. jako příklad by mohl sloužit legendární kurýr mezi polským odbojem a exilovou vládou v Londýně Jan Karski, který publikoval první oficiální zprávy o holokaustu. Jeho snaha ale zůstala bez odezvy. Svět se totiž zdráhal jeho svědectví uvěřit a nepodnikl žádné akce na zastavení holokaustu.

Nicméně podle historiků je jisté, že v Polsku před válkou antisemitismus existoval a že někteří Poláci nebránili odstranění židovských spoluobyvatel ze společnost během nacistické okupace. A vedle spousty statečných a odvážných Poláků, kteří za nacistické okupace s nasazením vlastního života zachraňovali židovské sousedy anebo se jim alespoň snažili pomoci, byli i tací, kteří Židy udávali německým úřadům, čímž přímo či nepřímo způsobili jejich smrt.

Na začátku tisíciletí Polskem otřásla kniha Sousedé amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse, který píše o událostech z léta 1941 v městečku Jedwabnem. Místní Poláci ve stodole zmasakrovali nejméně 340 Židů. Kniha neukazovala Poláky v roli obětí, jak byli do té doby zvyklí, ale jako pachatele. Gross v knize, která se mimo jiné opírá o studie polského Ústavu národní paměti, napsal, že vraždu spáchali místní Poláci, "zcela normální lidé, montéři, ševci, rolníci, starosta, prostě všichni", zatímco Němci masakru pouze přihlíželi.

V roce 1996 za to Gross i jeho žena dostali od tehdejšího prezidenta Aleksandra Kwaśniewského Řád za zásluhy Polské republiky, v lednu 2016 prezident Andrzej Duda požádal o odebrání tohoto řádu. Duda to odůvodnil "pokusem zničit dobré jméno Polska".

Přečteno: 591x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, PolskoHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo