romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Imrich Horváth bojoval na Dukle i v americké armádě. Hledáme všechny, kteří mohou objasnit jeho osud

22.2.2017 9:50
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)

Vše začalo rozhovorem natočeným během panelové diskuse k Památnému dnu romského holocaustu z loňského léta.

Jedna z účastnic diskuse, Romka, měla vyprávět o životě a osudu své rodiny za druhé světové války. Tehdy si vzpomněla, že jí její strýc vyprávěl, jak za druhé světové války bojoval za svobodu vlasti nejprve v řadách sovětské armády, například v bitvě na Dukle, a později se jako průzkumník dostal přes frontu k americké armádě. Ta si všimla jeho vojenských schopností a vzala ho do svých řad. Jako zahraniční příslušník armády Spojených státu amerických se podle ní podílel i na osvobozování jednoho z ženských koncentračních táborů.

Výzvy případným svědkům

Imrich/Imre Horváth,

  • * 1. února 1912, Seňa, Slovensko
  • † 28. dubna 1977, Plzeň

Vyzýváme všechny, kteří by mohli přispět k objasnění osudu Imricha Horvátha, aby se ozvali e-mailem na níže uvedené kontakty. Mohou to být občané města Plzeň, kde pan Horváth po válce bydlel a pracoval například v pivovaru, spolubojovníci z Dukly anebo z americké armády, spoluvězni – po válce byl dlouhá léta pravděpodobně neprávem vězněn, příbuzní nebo přátelé ze Slovenska či z USA. Sháníme nejen ústní svědectví, ale i fotografie, písemnosti, články z novin nebo předměty z jeho pozůstalosti.

Kontakty: markus.pape@ecn.cz, telefon: 724 288 076.

Když se jeho oddíl vrátil z osvobozeného Československa domů do Ameriky, svého oblíbeného spolubojovníka vzal s sebou. Po návratu do vlasti obdržel přinejmenším tří vojenská vyznamenání československé armády, podle pozůstalých i americkou vojenskou medaili, která se však ztratila.

Redakci Českého rozhlasu, která video s rozhovorem zveřejnila, se následně ozval po e-mailu posluchač, který zmíněnou ženu označil za lhářku, aniž předložil sebemenší důkaz o svém tvrzení. Ta se však nedala a vydala se za svými příbuznými, aby si vše ověřila. Písemnou dokumentaci o vojenských zásluhách strýce už sice nenašla, objevila však některá vyznamenání, z toho tří kovové vojenské medaile se stuhami (Pamětní medaile československé armády v zahraničí, Válečný kříž 1939).

Žena poznala svého strýce během posledních tří týdnů jeho života. Nestihl jí toho vypovědět mnoho, tou dobou byl už těžce nemocný. Když v roce 1977 zemřel, našli jeho příbuzní v jeho plzeňském bytě dokumenty a medaile. Jeho sestra, matka zmíněné ženy, kladla svým příbuzným na srdce, aby o jejím bratrovi s nikým nemluvili. Měla strach, že by mohli mít problémy s StB.

Když se příbuzní Imricha Horvátha dozvěděli, že jeho hrob je určený k likvidaci, neboť už léta nemají finanční prostředky na placení jeho údržby, požádali plzeňskou Správu hřbitovů a krematoria, aby jeho hrob prozatím nerušila a vyčkala na rozhodnutí Magistrátu města Plzeň o jejich žádosti prohlásit hrob za čestný a převést ho do vlastnictví města. Zároveň zjišťují, zda má pražské Ministerstvo obrany nebo velvyslanectví USA v Praze zájem podílet se na nákladech zřízení skromného pomníku.

Přečteno: 4273x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Druhá světová válka, Hrdina, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo