romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Imrich Horváth bojoval na Dukle i v americké armádě. Hledáme všechny, kteří mohou objasnit jeho osud

22.2.2017 9:50
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)

Vše začalo rozhovorem natočeným během panelové diskuse k Památnému dnu romského holocaustu z loňského léta.

Jedna z účastnic diskuse, Romka, měla vyprávět o životě a osudu své rodiny za druhé světové války. Tehdy si vzpomněla, že jí její strýc vyprávěl, jak za druhé světové války bojoval za svobodu vlasti nejprve v řadách sovětské armády, například v bitvě na Dukle, a později se jako průzkumník dostal přes frontu k americké armádě. Ta si všimla jeho vojenských schopností a vzala ho do svých řad. Jako zahraniční příslušník armády Spojených státu amerických se podle ní podílel i na osvobozování jednoho z ženských koncentračních táborů.

Výzvy případným svědkům

Imrich/Imre Horváth,

  • * 1. února 1912, Seňa, Slovensko
  • † 28. dubna 1977, Plzeň

Vyzýváme všechny, kteří by mohli přispět k objasnění osudu Imricha Horvátha, aby se ozvali e-mailem na níže uvedené kontakty. Mohou to být občané města Plzeň, kde pan Horváth po válce bydlel a pracoval například v pivovaru, spolubojovníci z Dukly anebo z americké armády, spoluvězni – po válce byl dlouhá léta pravděpodobně neprávem vězněn, příbuzní nebo přátelé ze Slovenska či z USA. Sháníme nejen ústní svědectví, ale i fotografie, písemnosti, články z novin nebo předměty z jeho pozůstalosti.

Kontakty: markus.pape@ecn.cz, telefon: 724 288 076.

Když se jeho oddíl vrátil z osvobozeného Československa domů do Ameriky, svého oblíbeného spolubojovníka vzal s sebou. Po návratu do vlasti obdržel přinejmenším tří vojenská vyznamenání československé armády, podle pozůstalých i americkou vojenskou medaili, která se však ztratila.

Redakci Českého rozhlasu, která video s rozhovorem zveřejnila, se následně ozval po e-mailu posluchač, který zmíněnou ženu označil za lhářku, aniž předložil sebemenší důkaz o svém tvrzení. Ta se však nedala a vydala se za svými příbuznými, aby si vše ověřila. Písemnou dokumentaci o vojenských zásluhách strýce už sice nenašla, objevila však některá vyznamenání, z toho tří kovové vojenské medaile se stuhami (Pamětní medaile československé armády v zahraničí, Válečný kříž 1939).

Žena poznala svého strýce během posledních tří týdnů jeho života. Nestihl jí toho vypovědět mnoho, tou dobou byl už těžce nemocný. Když v roce 1977 zemřel, našli jeho příbuzní v jeho plzeňském bytě dokumenty a medaile. Jeho sestra, matka zmíněné ženy, kladla svým příbuzným na srdce, aby o jejím bratrovi s nikým nemluvili. Měla strach, že by mohli mít problémy s StB.

Když se příbuzní Imricha Horvátha dozvěděli, že jeho hrob je určený k likvidaci, neboť už léta nemají finanční prostředky na placení jeho údržby, požádali plzeňskou Správu hřbitovů a krematoria, aby jeho hrob prozatím nerušila a vyčkala na rozhodnutí Magistrátu města Plzeň o jejich žádosti prohlásit hrob za čestný a převést ho do vlastnictví města. Zároveň zjišťují, zda má pražské Ministerstvo obrany nebo velvyslanectví USA v Praze zájem podílet se na nákladech zřízení skromného pomníku.

Přečteno: 4249x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Druhá světová válka, Hrdina, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo