romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Imrich Horváth bojoval na Dukle i v americké armádě. Hledáme všechny, kteří mohou objasnit jeho osud

22.2.2017 9:50
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)
Bitva o Dukelský průsmyk (Ilustrační FOTO)

Vše začalo rozhovorem natočeným během panelové diskuse k Památnému dnu romského holocaustu z loňského léta.

Jedna z účastnic diskuse, Romka, měla vyprávět o životě a osudu své rodiny za druhé světové války. Tehdy si vzpomněla, že jí její strýc vyprávěl, jak za druhé světové války bojoval za svobodu vlasti nejprve v řadách sovětské armády, například v bitvě na Dukle, a později se jako průzkumník dostal přes frontu k americké armádě. Ta si všimla jeho vojenských schopností a vzala ho do svých řad. Jako zahraniční příslušník armády Spojených státu amerických se podle ní podílel i na osvobozování jednoho z ženských koncentračních táborů.

Výzvy případným svědkům

Imrich/Imre Horváth,

  • * 1. února 1912, Seňa, Slovensko
  • † 28. dubna 1977, Plzeň

Vyzýváme všechny, kteří by mohli přispět k objasnění osudu Imricha Horvátha, aby se ozvali e-mailem na níže uvedené kontakty. Mohou to být občané města Plzeň, kde pan Horváth po válce bydlel a pracoval například v pivovaru, spolubojovníci z Dukly anebo z americké armády, spoluvězni – po válce byl dlouhá léta pravděpodobně neprávem vězněn, příbuzní nebo přátelé ze Slovenska či z USA. Sháníme nejen ústní svědectví, ale i fotografie, písemnosti, články z novin nebo předměty z jeho pozůstalosti.

Kontakty: markus.pape@ecn.cz, telefon: 724 288 076.

Když se jeho oddíl vrátil z osvobozeného Československa domů do Ameriky, svého oblíbeného spolubojovníka vzal s sebou. Po návratu do vlasti obdržel přinejmenším tří vojenská vyznamenání československé armády, podle pozůstalých i americkou vojenskou medaili, která se však ztratila.

Redakci Českého rozhlasu, která video s rozhovorem zveřejnila, se následně ozval po e-mailu posluchač, který zmíněnou ženu označil za lhářku, aniž předložil sebemenší důkaz o svém tvrzení. Ta se však nedala a vydala se za svými příbuznými, aby si vše ověřila. Písemnou dokumentaci o vojenských zásluhách strýce už sice nenašla, objevila však některá vyznamenání, z toho tří kovové vojenské medaile se stuhami (Pamětní medaile československé armády v zahraničí, Válečný kříž 1939).

Žena poznala svého strýce během posledních tří týdnů jeho života. Nestihl jí toho vypovědět mnoho, tou dobou byl už těžce nemocný. Když v roce 1977 zemřel, našli jeho příbuzní v jeho plzeňském bytě dokumenty a medaile. Jeho sestra, matka zmíněné ženy, kladla svým příbuzným na srdce, aby o jejím bratrovi s nikým nemluvili. Měla strach, že by mohli mít problémy s StB.

Když se příbuzní Imricha Horvátha dozvěděli, že jeho hrob je určený k likvidaci, neboť už léta nemají finanční prostředky na placení jeho údržby, požádali plzeňskou Správu hřbitovů a krematoria, aby jeho hrob prozatím nerušila a vyčkala na rozhodnutí Magistrátu města Plzeň o jejich žádosti prohlásit hrob za čestný a převést ho do vlastnictví města. Zároveň zjišťují, zda má pražské Ministerstvo obrany nebo velvyslanectví USA v Praze zájem podílet se na nákladech zřízení skromného pomníku.

Přečteno: 4169x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Druhá světová válka, Hrdina, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo