romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Internetové sociální sítě: válečnou fotku skryjí, šíření nenávisti ignorují

6.12.2016 17:06
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Nedávno mi facebook překryl šedým obdélníkem pár fotografií na profilu s tím, že nejsou vhodné pro děti. Na fotce z válečného Aleppa byla mrtvola dítěte s nohou v holeni do pravého úhlu a další mrtvoly, různě zohavené výbuchem bomby - po útoku Asadovy armády a Rusů.

Tyto fotografie nám ukazují reálnou situaci z Aleppa, kterou nám mainstreamová média zprostředkovávají zřídka. Média mnohem raději informují o bojích i lidech v číslech a v prázdných řečech různých „bezpečnostních analytiků“, kterým je život lidí ve válce více či méně lhostejný. Přímé důsledky války - tedy zvěrstva páchaná establishmentem - se asi ukazovat příliš nehodí.

Ze Sýrie přicházejí postupně svědectví, že Asad a Rusové neútočí ani tak na povstalce či na teroristy z Daeš, ale především na civilní obyvatelstvo, běžnými i chemickými zbraněmi. Všichni se dohadují, kde Asad chemické zbraně vzal. Mezi některými Syřany a Kurdy se dokonce objevila spekulace, že Saddám své chemické zbraně ukryl před Američany k Asadovi, a proto spojenci po válce v Iráku žádné jejich zásoby nenašli.

Válka a hrůzy s ní spojené s sebou obvykle nesou vedle tvrdé reality i podobné a další spekulace a dohadování, to však neznamená, že na nich nemůže být i kus pravdy. Máme-li to alespoň na moment odlehčit, můžeme připomenout známý bonmot Woodyho Allena: „Že máš paranoiu, ještě neznamená, že po tobě nejdou.“

K realitě Syřanů dnes patří i poznání, že Západ jim nepomůže, tedy ne natolik, aby po letech konečně přestali umírat a aby si v brzké době mohli vládnout sami, tak, jak si to představují a přejí. Zvykají si na to, že politické vedení Evropské unie i Spojených států krásně hovoří o právu na život, o solidaritě s trpícími a o dalších hodnotách, ale tím to také většinou končí.

Většina uprchlíků postupně ztrácí naději, že se po válce vrátí do Sýrie - před Asadem a jeho bezohledností a krutostí utekli, dokud bude vládnout, nevrátí se. Uprchlíci hovoří o Asadovi a jeho otci, který Sýrii vládl před ním, jako o masových vrazích. Asi vědí, co říkají, protože režim Asadova klanu poznali na vlastní kůži.

Dokud Asad bude vládnout dál, vracet se nemají kam, jak říkají i Syřané žijící v České republice - ať jsou muslimové (sunité a šíité), křesťané či drúzové. Sýrie byla před válkou sekulární vícenáboženský stát - jak to bude po válce, nikdo netuší, právě tak nikdo neví, zda se (ne)bude dělit dosavadní syrské území. Především však: konec války je v nedohlednu. A svět její důsledky nechce vidět.

Alibismus narůstá

Špatné je, že k alibismu západních politiků a mainstreamových médií se přidávají i internetové sociální sítě. Bezmoc (nejen) Syřanů tím narůstá do obřích rozměrů.

„Tato fotka je skrytá, protože zachycuje obsah pouze pro dospělé, například realisticky vyobrazené násilí,“ napsal mi facebook ke zmíněným momentkám vyfoceným po výbuchu bomby v Aleppu. Když však mají internetové sociální sítě smazat rasistické výhrůžky smrtí, schvalování holocaustu a výzvy k novému, když se mají vypořádat se šířením nenávistí spojeným s výzvami k násilí, odolávají zatraceně dlouho, než s tím něco udělají. Fotografie z reálného světa přitom překryjí během několika hodin, samy od sebe. Dá se říci, že provozovatelé internetových sociálních sítí přiživují dnešní chaotický a zmatený svět, v němž fakta a pravda nemají žádnou cenu, na rozdíl od dojmů, které dnes onu „pravdu“ utvářejí. Světem nevládne touha poznat skutečnost, ale úsilí uzpůsobit si svět svým vlastním negativním emocím. A chování internetových sítí to rapidně zvyšuje.

Evropská komise nyní přichází s dobrou a nutnou proti-iniciativou, která by mohla na internetové provozovatele zapůsobit. Česká eurokomisařka Věra Jourová (pro spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů a rovnost žen a mužů) upozornila internetové společnosti, aby vynaložily více úsilí v boji proti projevům nenávisti na internetu, protože jejich „boj“ v tomto směru je nedostatečný. V opačném případě je Komise připravena přijmout příslušné normy, které změnu přístupu právně vynutí.

Firmy by se měly zaměřit zejména na rychlejší odstraňování nenávistného obsahu.. Odpovědnost padá především na internetové giganty typu Facebook, Twitter, Google, Youtube a Microsoft.

Zpráva Komise mimo jiné upozorňuje, že zmíněné firmy nevynakládají dostatečné úsilí, aby se s projevy nenávisti jejich uživatelů vypořádaly dostatečně rychle. Příliš pomalé je například odstraňování rasistických příspěvků. „Pokud mě a jednotlivé ministry chtějí Facebook, Google, Youtube, Twitter a Microsoft přesvědčit, že nelegislativní přístup může fungovat, budou muset jednat rychle a v příštích měsících projevit více úsilí,“ dodala k tomu Věra Jourová.

Jak se zdá, tak pomoc přichází tentokrát od Evropské komise, tedy instituce, na niž jsme si zvykli nadávat. Jak vidno, dokáže Komise vymýšlet i věci, které mají svoji platnost. Pokud se její úsilí promítne do chování provozovatelů internetu, pomůže to nám všem, včetně trpících Syřanů.

Přečteno: 1628x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální sítě, Radikalizace, Facebook, EU, Válka, SýrieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo