romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irena Biháriová: Co se opravdu stalo v Dobšiné, aneb jak získat na Romech politický kapitál

26.3.2019 11:00
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)
Kotlebovci na místě činu (FOTO: repro YouTube)

Setkala jsem se s terénními pracovníky, kteří působí v Dobšiné - ve městě, ve kterém několik dní nazpět došlo k vraždě Neroma, kterou spáchal Rom.

Jak zřejmě již víte, pachatelem je 22-tiletý spratek, který se právě vrátil z basy. Snažil se oslavovat v místní hospodě, kde měl již dříve potyčky, a tak ho číšnice odmítli obsloužit. Agresor si počkal, až z hospody vyjde muž, který se servírek zastal, a utloukl ho tyčí k smrti. Odporné, nechutné a neomluvitelné.

Pachatel ve skutečnosti nepatří do "Dobšinské osady". Oni sami by se ho báli. A oni sami jsou z jeho skutku pobouřeni a zděšeni. Smutné je, že právě na ně však padla největší tíha následků: Místní majorita je na místní Romy naštvaná, dožaduje se "pořádku", kamer, více policistů. Místní Romové jsou zas vyplašení, přestali chodit do ulic, děcka nejdou do školy a schovávají se doma. Neboť vědí, co je tam, mimo osadu, čeká. Sic se samotným skutkem ani pachatelem nemají nic společného. Ale v takto vyhrocené a napjaté situaci je to jedno. Cikán jako cikán.

Do toho vstupuje Kotleba a jeho "bojovníci proti kriminalitě". Nežádají trest pro pachatele. Toho má totiž od začátku v rukou policie a nebylo by nijak přitažlivé vyzývat ke stíhání konkrétní odpovědné osoby. Mnohem více získají, pokud budou právě teď, právě v Dobšiné, burcovat vůči "cikánské kriminalitě" en bloc. Nevadí, že zbytek místních Romů s tím nemá nic společného, a že právě na jejich hlavy tím strhnou hněv a odpor majority. 10 procent je 10 procent, je třeba si je udržet.

V tom celém zaniká to nejdůležitější: je to právě Dobšiná, které se povedly velké pokroky ve vztahu k místní romské komunitě. Je to jedno z mála míst, které přistoupilo k vypořádání se s chatrčemi, zapojilo Romy do projektu výstavby domů na půjčku a mohou se pochlubit, že za poslední půlrok nemají v komunitě zapojených Romů jediného neplatiče. Terénní pracovníci i místní iniciativy v Dobšiné udělali velký kus práce a dali místním Romům naději, že dokážou spolu fungovat. A že se Romům vyplatí se snažit.

Toto všechno dnes padá a na toto všechno se již po vraždě nebude hledět. Znovu se stanou trnem v oku, znovu se zlomí nad nimi hůl, znovu se bude řečnit, že "s nimi se vlastně i tak nic nedá". Z dobře rozjeté práce zůstane na obou stranách nechuť, zklamání a prohlubující se nedůvěra. A to jen proto, že jsou z téže etnické skupiny, jako nepovedený pachatel. Jen proto, že ve vztahu k Romům nejsme schopni překlenout kolektivní vnímání viny.

Velmi držím občanům Dobšiné a místním Romům palce v tom, aby se nikomu nepodařilo je zbytečně od sebe vzdalovat. Aby se nedali radikalizovat ani odpornou vraždou ani odpornými tahy fašistů. Neboť na konci dne to sice Kotlebovi pomůže, ale jejich budoucí soužití to poškodí. Kotlebovci po hodině z města odejdou, ale oni v něm zůstanou žít i nadále.

Irena Biháriová
Přečteno: 1145x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Slovensko, KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo