romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irská vláda ruší výjimku, která umožňovala sňatky nezletilých

18.12.2015 11:22
Pavee point
Pavee point

Pavée Point přivítal rozhodnutí irské vlády, která zrušila výjimku pro uzavírání manželství nezletilých. Uzavírat manželství budou moci jen starší osmnácti let.

Ředitel Pavée point Martin Collins toto rozhodnutí bezvýhradně podporuje. Dosud mohli nezletilí uzavírat sňatky díky soudní výjimce. Předsedkyně vlády Joan Burtonová a ministryně spravedlnosti Frances Fitzgeraldová oznámily, že právní předpisy k odstranění výjimky pro uzavírání manželství mladistvých byly toto úterý na zasedání vlády odsouhlaseny.

Rozhodnutí zahrnuje novelu zákona Registru občanů z roku 2004, který umožňoval manželství v případě, že byl jeden ze snoubenců mladší 18 let. Právní předpisy rovněž zruší § 33 Zákona o rodinném právu z roku 1995, který odstraňoval kritérium věku jako jednu z podmínek bránící uzavření sňatku. Podle statistických údajů mezi lety 2004 a 2014 uzavřelo manželství 387 nezletilých ve věku 16 nebo 17, z nich bylo 302 dívek a 85 chlapců. V několika případech byly nezletilé obě strany manželství.

Předsedkyně vlády uvedla důvody, které vládní kabinet vedly k odstranění výjimky: "Rozluka manželství trvá minimálně čtyři roky. Lidé mladší 18 let nemají potřebnou zralost, aby dohlédli všechny důsledky vstupu do manželství.Sňatky mladistvých jsou také v rozporu s národními politickými cíli, jimiž je snížení počtu předčasných ukončení školní docházky."

Předsedkyně vlády Burtonová uvedla také okolnost nucených sňatků, která vedla k odstranění výjimky pro uzavírání sňatků nezletilých: "Požadavek, aby manželům bylo nejméně 18 let, by měl pomoci potenciálním manželům ustát nátlak jejich okolí, aby si vzali konkrétní osobu."

"Děti a mladí lidé mají svá práva, mezi ně patří i právo rozvíjet se a dozrávat citově a psychicky tak, aby mohli dospět a vést smysluplný život. Příliš mnoho členů se v naší komunitě vdává či žení příliš mladých, takže toto rozhodnutí podporujeme," řekl v rozhovoru pro The Irish Times.

Collins uvedl, že manželství neplnoletých je větším problémem v rámci romské komunity a že je třeba jej řešit: "Romové u nás se berou ve velmi mladém věku. V Rumunsku, na Slovensku a v Bulharsku jsou oddáváni dokonce ve velmi nízkém věku 13 nebo 14 let, což je skandální."

Collins volá po tom, aby byl zákon platný na celém území irského ostrova: "Novela nebude fungovat, pokud nebude jednotně vymahatelná v rámci celého Irska, pak je to ztráta času. Je-li v našem právním řádu vyžadováno, že musíte být starší 18 let, abyste se oženil, nesmí existovat možnost vyjet na sever a za dvě hodiny se moct jako 16 nebo 17letý oženit."

Pavée Point je nevládní organizace, která se zasazuje za zrovnoprávnění irských Travellerů a Romů, kteří v irské společnosti zažívají vyloučení a marginalizaci. Jejím cílem je řešit potřeby Travellerů a romské menšiny, přispět ke zlepšení kvality jejich života a životních podmínek. Realizuje programy, kterými se zaměřuje na komunitní rozvoj, zlepšení života mládeže např. prostřednictvím vzdělávání, bojuje proti násilí na ženách a rizikovému životnímu stylu (konzumace alkoholu a drog).

Přečteno: 361x
 

Kam dál:

Štítky:  

zákon, Irsko, TraveleřiHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo