romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iulius Rostas: Boj proti anticiganismu musí být evropskou prioritou

8.11.2019 12:55
Professor Iulius Rostas at European Conference at Harvard University at a panel about the “Rights of the Roma Child: The Struggle to Combat School Segregation in the E.U.” PHOTO: FACEBOOK- European Conference 2018 at Harvard
Professor Iulius Rostas at European Conference at Harvard University at a panel about the “Rights of the Roma Child: The Struggle to Combat School Segregation in the E.U.” PHOTO: FACEBOOK- European Conference 2018 at Harvard

Definovat koncept boje proti anticiganismu je výzvou, které čelí ti, kteří by chtěli, aby evropské země dělaly více pro boj proti němu a jeho eliminaci. Evropská komise dosud nemá schválenu koncepci vlastní politiky týkající se tohoto tématu.

Pracovní koncept, který navrhla občanská společnost není stále uveden do praxe. Spolu s Centrem pro studium Evropské politiky jsem vypracoval zprávu o anticiganismu, jak na úrovni Evropské unie, tak na úrovni pěti členských států, které tuto koncepci zavádí do praxe. Tyto státy ukazují, jak lze tuto koncepci použít při vytváření veřejné politiky.

Klíčovým návrhem předloženým touto zprávou je, že oblast Evropského rámce pro národní strategii integrace Romů by se měla rozšířit, aby se stala Evropským rámcem pro národní začleňování Romů a boj proti anticiganismu. Tento rámec by se měl také vybavit nezbytnou autoritou, která by řešila systematické a institucionální projevy anticganismu.

Moje poslední kniha „Úkol pro Sisyfa: Proč Evropské Romské Politiky Selhávají“ (CEU Press, 2019) definuje anticiganismus jako určitou formu rasismu namířenou proti Romům, jejíž jádrem je předpoklad, že Romové jsou podřadnou a deviantní skupinou.

Další klíčové předpoklady anticiganismu zahrnují orientalismus, připisující Romům nomádství, vykořeněnost a také zaostalost. Domnělá méněcennost Romů pochází z velmi rozšířené víry mezi Neromy, že Romové jsou méně než lidé.

Dokonce i ve 21. století se často Romové popisují s odkazy na divošství, na jejich zvířecí styl života. Toto zvířecí popisování Romů se objevilo již ve vědeckých pracích z 18 století.

Ponižování a zesměšňování určitých skupin lidí byly často technikami pro připravu vyhlazovací politiky. Romové byli v historii těmito procesy také zasaženi. Nařčení z podřízenosti Romů souvisí také s tím, že jsou Romové vnímáni jako jedinci neschopní respektovat minimální pravidla a hodnoty společnosti, ve které žijí.

Majoritní společnost často vnímá kriminalitu jako genetickou charakteristiku a součást povahy Romů. Orientalistický pohled na Romy zdůrazňuje jejich mimoevropské kořeny a ulehčuje tedy přípravu pro jejich vyloučení.

Nomádismus (kočovnictví) je považován stále za součást romského způsobu života navzdory faktickým důkazům o opaku. Tento pohled vnímá Romy jako lidi bez kořenů, což je v souladu s dalšími anticiganskými předpoklady. Nazývání Romů lidmi bez kořenů naznačuje že Romové nemají pocit identity, nedokážou se ztotožnit se žádnou zemí a nemají žádnou kolektivní paměť nebo pocit, že někam patří.

Popis Romů jako zaostalých lidí je prezentuje jako necivilizované, nevzdělané a velmi odlišné od majoritní společnosti. Romové jsou často považováni za "nepřizpůsobivé", protože se prý nedokážou integrovat a dodržovat většinové normy, hodnoty a postoje. Předpokládá se tedy, že “modernizace“ Romů spočívá v jejich asimilaci.

Pouze překonáním těchto stereotypů mohou tvůrci politiky v Evropě začít řešit mnoho problémů, kterým čelí největší evropská menšina. Boj proti anticiganismu musí být evropskou prioritou.

Iulius Rostas
Přečteno: 746x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Anticiganismus, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo