romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iulius Rostas: Boj proti anticiganismu musí být evropskou prioritou

8.11.2019 12:55
Professor Iulius Rostas at European Conference at Harvard University at a panel about the “Rights of the Roma Child: The Struggle to Combat School Segregation in the E.U.” PHOTO: FACEBOOK- European Conference 2018 at Harvard
Professor Iulius Rostas at European Conference at Harvard University at a panel about the “Rights of the Roma Child: The Struggle to Combat School Segregation in the E.U.” PHOTO: FACEBOOK- European Conference 2018 at Harvard

Definovat koncept boje proti anticiganismu je výzvou, které čelí ti, kteří by chtěli, aby evropské země dělaly více pro boj proti němu a jeho eliminaci. Evropská komise dosud nemá schválenu koncepci vlastní politiky týkající se tohoto tématu.

Pracovní koncept, který navrhla občanská společnost není stále uveden do praxe. Spolu s Centrem pro studium Evropské politiky jsem vypracoval zprávu o anticiganismu, jak na úrovni Evropské unie, tak na úrovni pěti členských států, které tuto koncepci zavádí do praxe. Tyto státy ukazují, jak lze tuto koncepci použít při vytváření veřejné politiky.

Klíčovým návrhem předloženým touto zprávou je, že oblast Evropského rámce pro národní strategii integrace Romů by se měla rozšířit, aby se stala Evropským rámcem pro národní začleňování Romů a boj proti anticiganismu. Tento rámec by se měl také vybavit nezbytnou autoritou, která by řešila systematické a institucionální projevy anticganismu.

Moje poslední kniha „Úkol pro Sisyfa: Proč Evropské Romské Politiky Selhávají“ (CEU Press, 2019) definuje anticiganismus jako určitou formu rasismu namířenou proti Romům, jejíž jádrem je předpoklad, že Romové jsou podřadnou a deviantní skupinou.

Další klíčové předpoklady anticiganismu zahrnují orientalismus, připisující Romům nomádství, vykořeněnost a také zaostalost. Domnělá méněcennost Romů pochází z velmi rozšířené víry mezi Neromy, že Romové jsou méně než lidé.

Dokonce i ve 21. století se často Romové popisují s odkazy na divošství, na jejich zvířecí styl života. Toto zvířecí popisování Romů se objevilo již ve vědeckých pracích z 18 století.

Ponižování a zesměšňování určitých skupin lidí byly často technikami pro připravu vyhlazovací politiky. Romové byli v historii těmito procesy také zasaženi. Nařčení z podřízenosti Romů souvisí také s tím, že jsou Romové vnímáni jako jedinci neschopní respektovat minimální pravidla a hodnoty společnosti, ve které žijí.

Majoritní společnost často vnímá kriminalitu jako genetickou charakteristiku a součást povahy Romů. Orientalistický pohled na Romy zdůrazňuje jejich mimoevropské kořeny a ulehčuje tedy přípravu pro jejich vyloučení.

Nomádismus (kočovnictví) je považován stále za součást romského způsobu života navzdory faktickým důkazům o opaku. Tento pohled vnímá Romy jako lidi bez kořenů, což je v souladu s dalšími anticiganskými předpoklady. Nazývání Romů lidmi bez kořenů naznačuje že Romové nemají pocit identity, nedokážou se ztotožnit se žádnou zemí a nemají žádnou kolektivní paměť nebo pocit, že někam patří.

Popis Romů jako zaostalých lidí je prezentuje jako necivilizované, nevzdělané a velmi odlišné od majoritní společnosti. Romové jsou často považováni za "nepřizpůsobivé", protože se prý nedokážou integrovat a dodržovat většinové normy, hodnoty a postoje. Předpokládá se tedy, že “modernizace“ Romů spočívá v jejich asimilaci.

Pouze překonáním těchto stereotypů mohou tvůrci politiky v Evropě začít řešit mnoho problémů, kterým čelí největší evropská menšina. Boj proti anticiganismu musí být evropskou prioritou.

Iulius Rostas
Přečteno: 622x
 

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Anticiganismus, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo