romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivan Kandráč: Hledáte podnájem a jste Rom? Smůla. Nemáte šanci aneb Romové nevolat

8.10.2017 21:30
Ivan Kandráč (FOTO: Archiv Ivana Kandráče)
Ivan Kandráč (FOTO: Archiv Ivana Kandráče)

Pokud bydlíte ve vyloučené lokalitě a chcete z ní pryč, patrně budete hledat nájem někde mimo. Inzeráty, telefony, osobní prohlídky, podpis smlouvy a stěhování. Ideální stav. Tedy pokud nejste Rom nebo Romka. V takovém případě se musíte připravit na předsudky. V některých případech totiž nestačí ani vysokoškolské vzdělání a deset let práce na jednom místě. Barva prostě převažuje.

Před několika dny jsem viděl na internetových stránkách Bazos.cz Inzerát č. 80239095 nabízející pronájem bytu 1+1 v Přerově. V textu tohoto inzerátu byly specifikovány požadavky nabídky, u kterých mě velmi zarazila podmínka "Romové prosím nevolat."

S kontaktní osobou jsem jednal telefonicky a podmínky, které byly popsány v inzerci, jsem splnil do puntíku, až na jednu. Z pohledu majitele bytu tu zásadní. Po výčtu toho, že jsem pracující s vysokoškolským vzděláním zmínil, zda vadí, že jsem Rom. Při zmínce o mém romském původu kontaktní osoba reagovala slovy – "to se nezlobte, já tam nechci Romy."

Opakoval jsem, že jsem vysokoškolák pracující x let na jednom místě a mám připravené peníze na to, abych jí klidně krom kauce zaplatil i několik nájmů předem. A neuspěl jsem.

Aha, tak to nebyl vtip. Nedalo mi to a zeptal jsem se jí, jestli má nějaké špatné zkušenosti s Romy. A odpověď byla ještě lepší. Paní, tedy hlas na druhém konci drátu a patrně majitelka bytu totiž žádné zkušenosti nemá. Ale! Slyšela od známých, že potíže byly.

Opakoval jsem, že jsem vysokoškolák pracující x let na jednom místě a mám připravené peníze na to, abych jí klidně krom kauce zaplatil i několik nájmů předem. A neuspěl jsem.

Nedostali jsme se ani k tomu, abychom si smluvili schůzku, na které by si mě majitelka mohla prohlédnout, aby zjistila, že nejsem obtloustlý chlapík z pláže, s řetězem na krku a hordou dětí za zády. (A ano, teď skutečně narážím na tu fotku rumunského Roma, kterého tak ráda zveřejňovala česká nazi scéna). Můžeme se bavit o tom, proč to tak je. Ale v zásadě by to bylo zbytečné, paní majitelka totiž měla jasno. Co se před desítkami vteřin zdálo jako ideální nájemník, byla najednou škodná. A tu je třeba odstřelit. Vynikající byl závěr hovoru, kdy paní prohlásila, že má na byt tolik zájemců, že si může vybírat.

Jistěže, může. Je to její byt a její právo. Ale kde je v tomto případě právo budoucího nájemníka na nediskriminaci, to tedy fakt nevím. A že to byla diskriminace, to je zkrátka holý fakt.

Říkám si, co by bylo, kdybych etnicitu zatajil. Asi bych ze schůzky odcházel ponížený. V tom lepším případě. Říkám si, proč se stále hovoří o integraci Romů do většinové společnosti, když realita nabízí mnoho překážek pro ty, kteří chtějí žít slušně a mimo vyloučenou lokalitu. V Přerově je totiž téměř nemožné, aby Rom bydlel jinde, než „mezi svými“. A právě na základě toho vyloučené lokality vznikají a nakonec jsou to Romové, kdo jsou označeni jako „sociálně nepřizpůsobiví“. Pod tímto označením se skrývá mnohé z toho, co by nahlas nevyslovili.

Jedná se o ojedinělý případ? Ne… z mého pohledu je to standard. Potvrzuje to nejen moje aktuální zkušenost ale i zkušenosti mnoha mých známých či rodiny. Společnost nás má předem za parazity, co jen využívají sociálních dávek. A těžko přesvědčovat, že to je jinak.

O tomto problému vědí i námi volení zástupci občanů. Pomoci nám ale nikdo nechce. Není to populární a takový člověk by zkrátka šel proti názoru většiny, což se v Česku moc nenosí. Možná by pomohlo, kdyby se každý z nich stal na pár dní Romem…. Aby si vyzkoušel, jaké to prostě je.

PŘEPIS TELEFONÁTU

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máte ještě volný ten podnájem?
 • Mám, volné je to od 1. 1.
 • Aha, tak mám štěstí. Prosím vás, jenom bych se chtěl zeptat, je to dlouhodobý nebo jen na nějakou chvíli?
 • Ne, ne, ne... Já preferuji spíš dlouhodobýho někoho, protože teď se mi to tam docela střídalo.
 • Rozumím, je tam nějaká kauce, protože nachystaný peníze mám... To by nebyl problém.
 • Je to všechno napsané v inzerátu, je tam kauce 10 tisíc.
 • Já pracuju, mám vysokoškolské vzdělání, ale jsem Rom. Vadí, nevadí?
 • To se nezlobte, já tam nechci Romy.
 • Můžu se zeptat proč?
 • Nemám s tím dobrou zkušenosti.
 • Ale my se přeci neznáme, se mnou žádnou zkušenost nemáte.
 • Já vím, ale nechci prostě. Neříkám, že jste špatný, ale nechci.
 • Pracuji 10 let ve firmě, mám vysokoškolské vzdělání a jenom kvůli tomu, že jsem Romák, tak mě to připadá trošku...
 • Já si myslím, že zájemců tam mám tolik, že si můžu vybírat.
 • Já tomu rozumím, ale víte, přeci jenom kvůli tomu, že jsem Romák, tak mi nedáte šanci?
 • Já vím, že s tím máte asi problémy, my jsme také hledali bydlení, jsm emladá pracující rodina, jsm epracující, slušní, ale máme tři děti a také j eto problém.
 • Já jsem také pracující, studující a nemůžu sehnat byt, protože vy jste tam napsala, ať Romové nevolají, tak jsem myslel, že se nějak domluvíme, když pracuji, studuji...
 • Já vám to můžu věřit, ale nejde tak o mě jako třeba o sousedy. Tam sjou slušní lidi, jsou to vesměs starší lidi...
 • Tím chcete říct, že Romové nejsou slušní...
 • Já jich tedy moc neznám slušných, když bych byla upřímná.
 • A vy jste už někoho takového ubytovávala?
 • Já ne, ale spousta mých známých co pronajímá byty, tak s nimi měla zkušenost a ne dobrou. A hlavně i v tom domě bydleli a možná i bydlí...
 • I kdybych vám dal třeba 3 měsíce dopředu, tak by to byl problém?
 • Ale ne problém, nevím co vám na to mám říct.  Prostě nechci.
Ivan Kandráč
Přečteno: 20715x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Diskriminace, Rasismus, podnikatel, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo