romea - logo
24. dubna 2018 (úterý)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivan Kandráč: Hledáte podnájem a jste Rom? Smůla. Nemáte šanci aneb Romové nevolat

8.10.2017 21:30
Ivan Kandráč (FOTO: Archiv Ivana Kandráče)
Ivan Kandráč (FOTO: Archiv Ivana Kandráče)

Pokud bydlíte ve vyloučené lokalitě a chcete z ní pryč, patrně budete hledat nájem někde mimo. Inzeráty, telefony, osobní prohlídky, podpis smlouvy a stěhování. Ideální stav. Tedy pokud nejste Rom nebo Romka. V takovém případě se musíte připravit na předsudky. V některých případech totiž nestačí ani vysokoškolské vzdělání a deset let práce na jednom místě. Barva prostě převažuje.

Před několika dny jsem viděl na internetových stránkách Bazos.cz Inzerát č. 80239095 nabízející pronájem bytu 1+1 v Přerově. V textu tohoto inzerátu byly specifikovány požadavky nabídky, u kterých mě velmi zarazila podmínka "Romové prosím nevolat."

S kontaktní osobou jsem jednal telefonicky a podmínky, které byly popsány v inzerci, jsem splnil do puntíku, až na jednu. Z pohledu majitele bytu tu zásadní. Po výčtu toho, že jsem pracující s vysokoškolským vzděláním zmínil, zda vadí, že jsem Rom. Při zmínce o mém romském původu kontaktní osoba reagovala slovy – "to se nezlobte, já tam nechci Romy."

Opakoval jsem, že jsem vysokoškolák pracující x let na jednom místě a mám připravené peníze na to, abych jí klidně krom kauce zaplatil i několik nájmů předem. A neuspěl jsem.

Aha, tak to nebyl vtip. Nedalo mi to a zeptal jsem se jí, jestli má nějaké špatné zkušenosti s Romy. A odpověď byla ještě lepší. Paní, tedy hlas na druhém konci drátu a patrně majitelka bytu totiž žádné zkušenosti nemá. Ale! Slyšela od známých, že potíže byly.

Opakoval jsem, že jsem vysokoškolák pracující x let na jednom místě a mám připravené peníze na to, abych jí klidně krom kauce zaplatil i několik nájmů předem. A neuspěl jsem.

Nedostali jsme se ani k tomu, abychom si smluvili schůzku, na které by si mě majitelka mohla prohlédnout, aby zjistila, že nejsem obtloustlý chlapík z pláže, s řetězem na krku a hordou dětí za zády. (A ano, teď skutečně narážím na tu fotku rumunského Roma, kterého tak ráda zveřejňovala česká nazi scéna). Můžeme se bavit o tom, proč to tak je. Ale v zásadě by to bylo zbytečné, paní majitelka totiž měla jasno. Co se před desítkami vteřin zdálo jako ideální nájemník, byla najednou škodná. A tu je třeba odstřelit. Vynikající byl závěr hovoru, kdy paní prohlásila, že má na byt tolik zájemců, že si může vybírat.

Jistěže, může. Je to její byt a její právo. Ale kde je v tomto případě právo budoucího nájemníka na nediskriminaci, to tedy fakt nevím. A že to byla diskriminace, to je zkrátka holý fakt.

Říkám si, co by bylo, kdybych etnicitu zatajil. Asi bych ze schůzky odcházel ponížený. V tom lepším případě. Říkám si, proč se stále hovoří o integraci Romů do většinové společnosti, když realita nabízí mnoho překážek pro ty, kteří chtějí žít slušně a mimo vyloučenou lokalitu. V Přerově je totiž téměř nemožné, aby Rom bydlel jinde, než „mezi svými“. A právě na základě toho vyloučené lokality vznikají a nakonec jsou to Romové, kdo jsou označeni jako „sociálně nepřizpůsobiví“. Pod tímto označením se skrývá mnohé z toho, co by nahlas nevyslovili.

Jedná se o ojedinělý případ? Ne… z mého pohledu je to standard. Potvrzuje to nejen moje aktuální zkušenost ale i zkušenosti mnoha mých známých či rodiny. Společnost nás má předem za parazity, co jen využívají sociálních dávek. A těžko přesvědčovat, že to je jinak.

O tomto problému vědí i námi volení zástupci občanů. Pomoci nám ale nikdo nechce. Není to populární a takový člověk by zkrátka šel proti názoru většiny, což se v Česku moc nenosí. Možná by pomohlo, kdyby se každý z nich stal na pár dní Romem…. Aby si vyzkoušel, jaké to prostě je.

PŘEPIS TELEFONÁTU

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat, máte ještě volný ten podnájem?
 • Mám, volné je to od 1. 1.
 • Aha, tak mám štěstí. Prosím vás, jenom bych se chtěl zeptat, je to dlouhodobý nebo jen na nějakou chvíli?
 • Ne, ne, ne... Já preferuji spíš dlouhodobýho někoho, protože teď se mi to tam docela střídalo.
 • Rozumím, je tam nějaká kauce, protože nachystaný peníze mám... To by nebyl problém.
 • Je to všechno napsané v inzerátu, je tam kauce 10 tisíc.
 • Já pracuju, mám vysokoškolské vzdělání, ale jsem Rom. Vadí, nevadí?
 • To se nezlobte, já tam nechci Romy.
 • Můžu se zeptat proč?
 • Nemám s tím dobrou zkušenosti.
 • Ale my se přeci neznáme, se mnou žádnou zkušenost nemáte.
 • Já vím, ale nechci prostě. Neříkám, že jste špatný, ale nechci.
 • Pracuji 10 let ve firmě, mám vysokoškolské vzdělání a jenom kvůli tomu, že jsem Romák, tak mě to připadá trošku...
 • Já si myslím, že zájemců tam mám tolik, že si můžu vybírat.
 • Já tomu rozumím, ale víte, přeci jenom kvůli tomu, že jsem Romák, tak mi nedáte šanci?
 • Já vím, že s tím máte asi problémy, my jsme také hledali bydlení, jsm emladá pracující rodina, jsm epracující, slušní, ale máme tři děti a také j eto problém.
 • Já jsem také pracující, studující a nemůžu sehnat byt, protože vy jste tam napsala, ať Romové nevolají, tak jsem myslel, že se nějak domluvíme, když pracuji, studuji...
 • Já vám to můžu věřit, ale nejde tak o mě jako třeba o sousedy. Tam sjou slušní lidi, jsou to vesměs starší lidi...
 • Tím chcete říct, že Romové nejsou slušní...
 • Já jich tedy moc neznám slušných, když bych byla upřímná.
 • A vy jste už někoho takového ubytovávala?
 • Já ne, ale spousta mých známých co pronajímá byty, tak s nimi měla zkušenost a ne dobrou. A hlavně i v tom domě bydleli a možná i bydlí...
 • I kdybych vám dal třeba 3 měsíce dopředu, tak by to byl problém?
 • Ale ne problém, nevím co vám na to mám říct.  Prostě nechci.
Ivan Kandráč
Přečteno: 20313x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Diskriminace, Rasismus, podnikatel, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)

ROMEA přijala velkou výzvu. Spustila novou kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů

19.4.2018 12:12
Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva a klíčového představitele hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů Martina Luthera Kinga.
 celý článek

U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Přítelkyně zastřeleného Roma: Radek žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Všechny naše plány se zhroutily

16.4.2018 10:53
Ústecký krajský soud začal na začátku dubna projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Radka Š. tam třinácti ranami zastřelil Petr Benda, kterému hrozí až 20 let vězení. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje vyjádření přítelkyně zastřeleného Radka.
 celý článek

V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)

videoPolicie: V Krupce na policejní hlídku neútočila skupina Romů ani po ní neházeli kameny, jak tvrdila některé média

13.4.2018 16:22
Policie obvinila dva muže v souvislosti s napadením policejní hlídky v Krupce na Teplicku. Informoval o tom dnes teplický policejní mluvčí Daniel Vítek, který zároveň uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se do fyzického napadání policistů zapojily další osoby. Dvoučlenná hlídka byla napadena v době vyšetřování dopravní nehody. Čtyřiapadesátiletému obviněnému, který je ve vazbě, hrozí čtyři roky vězení, sedmnáctiletému mladíkovi pak dvouletý trest. Nepotvrdila se tak tvrzení některých médií, že v Krupce na policisty útočilo 30 Romů, což vyvrátilo i video, které se objevilo na internetu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo