romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak stát platí neziskové organizace? V roce 2015 rozdal 16,5 miliardy korun. Podívejte se, kdo dostal nejvíce.

22.3.2017 23:52
Miroslav Pelta, předseda FAČR (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Miroslav Pelta, předseda FAČR (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Podle prezidenta Miloše Zemana jsou neziskové organizace „pijavicemi na státním rozpočtu“. Na vlně kritiky neziskového sektoru či „politických neziskovek“ se vezou i další čeští politici. HlídacíPes.org přináší nový přehled toho, kam skutečně veřejné finance na neziskový sektor v České republice směřují.

V roce 2015 – za nějž jsou dostupná poslední souhrnná data – neziskové organizace z veřejných peněz získaly 16 miliard 480 milionů korun.

„Z toho 9,77 miliardy šlo ze státního rozpočtu, 2,3 miliardy z rozpočtů krajů a rozpočtu hlavního města Prahy, 3,7 miliardy korun z rozpočtů obcí a 737 milionů ze státních fondů ČR,“ shrnuje rozbor financování nestátních neziskových organizací, jenž každoročně schvaluje vláda.

Meziročně jde o nárůst o více než miliardu korun.

„K výraznému růstu došlo v oblasti Vzdělávání a školské služby, Výzkum a vývoj, Zdravotnictví, Zájmová činnost a rekreace,“ upozorňuje vládní analýza.
Fotbal stále vede

Drtivá většina financí jde do oblasti sociálních věcí, na politiku zaměstnanosti, poté na tělovýchovu, vzdělávání, výzkum a vývoj. Tomu odpovídá fakt, že největšími poskytovateli dotací jsou ministerstvo školství (4,7 miliardy) a ministerstvo práce a sociálních věcí (3,5 miliardy).

Naprostou většinu financí tak na rozdíl od představ prezentovaných obvykle na sociálních sítích nezískávají „politické neziskovky“ či organizace na pomoc uprchlíkům.

Z níže uvedené tabulky (údaje v tisících Kč) plyne, že kupříkladu celý obor tělovýchovy získal (jen ze státního rozpočtu za rok 2015) více než 2,5 miliardy korun.

Pro srovnání – do oblasti „péče o pomoc dětem, rodinám a ostatním skupinám obyvatelstva“ směřovaly dotace ve výši 332,6 milionu, „civilní připravenost na krizové stavy, bezpečnost a veřejný pořádek“ stát podpořil sumou necelých 43 milionů korun.


Zdroj: Databáze kapitol státního rozpočtu

Jedničkou mezi největšími příjemci dotací je jednoznačně fotbal. Jen ze státního rozpočtu dostala Fotbalová asociace za rok 2015 celkem 314 milionů korun, pražský Fotbalový svaz z krajských dotací bral 50 milionů.

„Fotbal je fenomén v počtu lidí, kteří se mu věnují už od dětství. Je v tom tedy i péče o mládež, fotbalový klub máte v každé vesnici,“ argumentovali už vloni – kdy byl stát k fotbalistům také nejštědřejší – na dotaz HlídacíPes.org zástupci Fotbalového svazu.

Neziskové organizace a dotace nad 50 milionů za rok 2015

Sportovní svazy celkově patří mezi největší příjemce dotací, ve výše uvedené tabulce jich je hned patnáct. Sedmdesát milionů na opravu stadionu například získal od ministerstva školství fotbalový klub FC Slovácko podnikatele Zdeňka Zemka.

Na druhé místo mezi největšími příjemci se s příspěvkem nad 300 milionů korun dostalo sdružení CESNET.

„CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště, prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb,“ představuje se na svých webových stránkách.

Z „klasických“ neziskovek je na pátém místě Člověk v tísni. Ten také dostal za rok 2015 od státu nejvíce dotací: na 68 projektů v souhrnné výši 147,5 milionu korun.

Bez zajímavosti není, že u dotací z krajů a hlavního města Prahy odsunula fotbalisty na druhé místo Arcidiecézní charita Brno. Ta dostala jak největší objem krajských dotací (62 mil. Kč), tak i největší počet dotací (121).

Příjemci krajských (a pražských) dotací nad 10 milionů korun


ZDROJ: Databáze rozpočtu krajů a hl. m. Prahy

Dotace dle podpořené oblasti u krajů…

… a u obcí

Vláda rozbor projednala již počátkem ledna, nová zpráva o financování nevládních neziskových organizací z veřejných peněz za rok 2016 bude k dispozici až na konci tohoto roku.

Dle ČSÚ bylo v České republice k 1. lednu 2015 registrováno:

  • 82 597 spolků a 24 739 pobočných spolků;
  • 2710 obecně prospěšných společností;
  • 142 ústavů,
  • 490 nadací;
  • 1331 nadačních fondů,
  • 232 školských právnických osob zřízených nevládních neziskových organizací (NNO)
  • 1000 zájmových sdružení právnických osob
  • 4158 církevních právnických osob

Z rozpočtu státu byly poskytnuty dotace 32 nadačním subjektům, 2256 spolkům a 246 pobočným spolkům, 659 obecně prospěšným společnostem, 122 ústavům, 180 účelovým zařízením církví, 26 zájmovým sdružením právnických osob a 132 školským právnickým osobám.

Téměř 16 % objemu dotací ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 10 NNO. Dotace nad 50 mil. Kč ze státního rozpočtu v roce 2015 získalo 29 NNO.

Robert Břešťan, HlidaciPes.org

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Robert Břešťan, http://hlidacipes.org
Přečteno: 4779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dotace, Neziskový sektor, FotbalHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo