romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jakub Kodym: Uprchlická krize funguje jako katalyzátor společenské změny k lepšímu, která prospěje i Romům

27.12.2015 9:00
Irena Eliášová, Roman Michalčík, Jakub Kodym, Pavel Klusák a Ester Geislerová (Koláž: Romea.cz)
Irena Eliášová, Roman Michalčík, Jakub Kodym, Pavel Klusák a Ester Geislerová (Koláž: Romea.cz)

Přinášíme další text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz, v němž několik osobností s námi sdílí dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. (V anketě zatím vyšly texty Karla Holomka, Jany Horváthové, Jany Hejkrlíkové, Cyrila Kokyho, Tomáše Bystrého, Miroslava Maria Rusenka a Davida Ištoka)

Roman Michalčík, herec

Pro me byl tento rok dost složitý s vysvětlováním muslimské problematiky. Můj nejlepší kamarád je Turek-kurd-muslim a aby to nebylo málo jmenuje se Cihat (džihád-svatá válka). Jak vysvětlit společnosti že můj kamarád Cihat je slušný člověk plný lásky a že přímo nenávidí teroristy, kteří haní pověst muslimů? Je to složité když média, sociální sitě poukazuji na islám jako něco ohavného, nelidského. Jediné řešení jsem viděl v tom, že jsem Cihata seznamoval s lidmi a zkusil jeho prostřednictvím měnit jejich názor na muslimy. Aby se přesvědčili, že ne každý muslim je terorista.

Pavel Klusák, dokumentarista

Z mého pohledu se pořád nevede dostatečně současná a jasně formulovaná veřejná diskuse o multikulturní společnosti. Chybí tu osobnosti, které by se s jistou autoritou ujaly role průvodce po těchto tématech - ať už jde o téma Romů nebo o migranty. Většina Čechů si neuvědomuje, že jsme v Evropě výjimkou, když žijeme ve víceméně stejnorodém státě, kde každodenně neparticipují lidé se zcela různými kořeny. Jistě to souvisí i s tichým, vyděleným místem Vietnamců, Ukrajinců a Rusů, jimž možná málo naznačujeme, že bychom měli žít víc dohromady. Čekám, kdy o sobě začnou Romové víc zpívat, točit film nebo youtubový seriál, vytvářet galerijní instalace, dělat rezistenční punkový hluk. Ale možná jsou to příliš "naše" kritéria a příběh, který nám bílým pomůže víc se napojit, přijde zcela jinudy.

Irena Eliášová, spisovatelka

Vepřín v Letech… připadá mi to až komické. Nevěřím tomu, že tato záležitost opravdu skončí v roce 2020, jak se vláda letos zavázala ve Strategii romské integrace . Už tolik roků o tom jednají pořád dokola a nikde nic. Při každých volbách naslibují - a nic. Pokud bych se ovšem mýlila, a vepřín by tam už konečně nebyl, bylo by to moc pěkné, ti mrtví by konečně získali výraz úcty, kterou si zaslouží.

Jakub Kodym, tlumočník

Vztah té nenávistnější části české společnosti k Romům letos nepochybně přebila uprchlická krize: prvotní cíl k vypuštění frustrace se obrátil jiným směrem. Korouhvička se samozřejmě může rychle otočit zpátky, přesto považuji za paradoxně pozitivní, že struna nenávisti se nyní "přepnula": projevovat veřejně nenávist a propagovat násilí jako před pár lety v Budějovicích a sudetských městech a nyní s šibenicemi na náměstích přestává konečně být společensky přijatelné a ozývají se autoritativní hlasy proti. Jsem přesvědčený, že ty politické síly, které se na toto hnutí zavěsily (a to až po prezidenta republiky), přestanou být pro pověstného "slušného člověka" přijatelné a čeká je osud Republikánů v polovině devadesátých let.Jinými slovy, uprchlická krize zafungovala jako katalyzátor větší společenské změny k lepšímu, která prospěje i českým Romům a dalším menšinám.

Pokud jde o příští rok, je zásadní, aby se podařila inkluzivní reforma školství i přes odpor některých politiků na regionální a místní úrovni, ředitelů škol a učitelů. Ministerstvo školství by mělo působit nejen silou přijatého zákona, ale i metodicky, školeními a pomocí při řešení obtížných situací v konkrétních místech (například spoluprací s koordinátory a jinými místními autoritami), aby se inkluzi povedlo skutečně a konsensuálně uvést v život. Pokud v tom uspěje, povede to střednědobě ke znatelnému zlepšení a každodennímu zcivilnění a osvojení vztahů mezi majoritou a Romy, nebo třeba vztahů majority k postiženým.

Ester Geislerová, herečka a výtvarnice

Pro mne je největším zklamáním (a byl už od kandidatury) prezident Zeman. On a někteří čeští politici způsobili nepřiměřenou paniku z uprchliků. Tady se všichni bouří jenom, když uprchlíci překročí hranici, jako kdyby to mělo automaticky být posouzeno jako zločin a to mi připadá dost špatné... Kdysi z Československa uprchly statisíce lidí před bývalým utlačujícím režimem do zahraničí! Je naší morální povinností poskytnout azyl lidem, kterým jde o holý život.

Přečteno: 1759x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Vzdělávání, Islamofobie, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo