romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Cibrik vysvětluje spolupráci s vedením Ústí nad Labem, které se ostře vyjadřuje na adresu chudých Romů

9.7.2018 16:46
Jan Cibrik (FOTO: repro YouTube.com Regionální televize)
Jan Cibrik (FOTO: repro YouTube.com Regionální televize)

Ústecká krize, která vypukla v souvislosti s ukončením provozu dvou ubytoven, se zdá být prozatím zažehnána. Díky enormnímu úsilí především místostarosty centrálního ústeckého obvodu Karla Kariky se podařilo zajistit pronájmy většině obyvatel, bez bydlení zatím zůstává kolem 25 obyvatel z ubytovny Modrá, kterým město poskytlo dočasný azyl v tělocvičně předlické školy.

Mezitím Ústí nad Labem odmítlo spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování a zahájilo odklízení skládky ve Sklářské ulici, která už roky hyzdí Předlice. V obou případech vedení města v čele s primátorkou Věrou Nechybovou z Ústeckého fóra občanů (UFO) spolupracuje s jednou skupinou ústeckých Romů, která vedení města vyjadřuje podporu a někteří z nich budou za UFO kandidovat v podzimních komunálních volbách.

Rétorika hnutí UFO, kterou někteří Romové prý přebírají, a jejich vzájemná spolupráce má i své kritiky. "Vládnoucí hnutí UFO se spojilo s nejbohatší a nejmocnější rodinou v Předlicích, ze které má většina chudých Romů strach a která tam pronajímá bydlení. A tihle lidé jsou najednou partneři města,“ uvedl Brož v rozhovoru pro server Denik.cz.

"Podrývají naši práci, nechali se zaprodat za pár šupů a chudé Romy na ubytovně nazývají parazity. To je opravdové svinstvo, to není romství" uvedl doslova v rozhovoru pro ROMEA TV Jozef Miker. "Zastrašují chudé lidi a měli by se za sebe stydět," dodal.

Takto tvrdě se aktivisté vyjadřují na adresu skupiny Romů soustředěné kolem Jana Cibrika. Ten se stal v dubnu členem ústecké komise pro prevenci kriminality. Sám je přitom nepravomocně odsouzen v případu údajně zkorumpovaného ústeckého expolicisty Michala Havla.

Vedení města Cibrika podrželo. "Každý dělá chyby. My budeme ctít presumpci neviny, dokud tu nebude pravomocný rozsudek. Nás oslovilo, že přišel s rozumnými návrhy poté, co se v Předlicích roky nic nedělo,“ uvedl pro Denik.cz náměstek primátorky Jiří Madar (UFO).

Kde začala spolupráce mezi místními Romy se současným vedením města a jak se na celou situaci a spory dívá, jsme se Jana Cibrika zeptali.

Kdo přišel s nabídkou zajistit odklízení skládky v Předlicích? Dříve se o úklid snažilo například uskupení Amare Předlice, ale město k nim prý nebylo příliš vstřícné. Jak vůbec začala vaše spolupráce s vedením města Ústí nad Labem?

My jsme v Předlicích fungovali ještě před Amare Předlice, nějakých 10 – 15 let dozadu. Místní lidé se angažovali a nedělali žádné spolky. Byla to jen iniciativa místních obyvatel, starousedlíků, kteří se snažili vyvíjet nějakou aktivitu, aby se to tady zlepšilo.

Navázali jsme kontakt s městem ještě za doby Petra Gandaloviče (Pozn. redakce: primátor Ústí nad Labem v letech 2002 - 2006). To bylo v roce 2002, ale nikdy ta spolupráce nevyvrcholila k nějakému úspěšnému konci. Vždy to skončilo na bodu mrazu.

Pořádali jsme charitativní romské plesy, které probíhaly pod záštitou paní primátorky, a jde  jsme probírali problematiku místních lokalit. Práce neziskovek a terénních pracovníků tam byla na bodu nula. Paní primátorka nás vloni pozvala k jednání, abychom to společně mohli řešit.

Město navrhovalo, abychom si založili vlastní neziskovou organizaci, když jsme nespokojení s ostatníma neziskovkama. Tím, že máme každý svou práci, tak jsme na to neměli čas.

Někdy na konci roku 2017 jsem byl osloven, jestli bych nechtěl do komise prevence kriminality. V roce 2018 jsem byl zvolen členem.

Komise má v popisu práce navrhovat a generovat nápady pro radu města, kde nyní sedí lidé, kteří mají z mého pohledu zájem ty věci řešit a chtějí, aby se Ústí zvedlo. V rámci této komise a ve spolupráci s radou města jsme navrhovali různé nápady a podněty. Jedním z nich byl nápad vyklidit skládku.

Likvidace skládky stále pokračuje, pořád je co uklízet a nejspíš tom bude vypadat takhle ještě několik týdnů. Je tam toho tuny.

Vy jste tedy začali spolupracovat s vedením města což je UFO…

Rada města není jenom UFO, radu tvoří členové UFO a Květoslava Čelišová, která je z Komunistické strany.

UFO i paní Čelišová se o Romech vyjadřuje zvláštním způsobem. Nejdříve paní starostka a pan náměstek odmítali pomoc lidem z končících ubytoven, pak pod mediálním tlakem trochu otočili. Paní Čelišová se podle našich informací na setkání s panem Brožem vyjadřovala o Romech jako o kobylkách, které vše zničí. Může spolupráce fungovat i přes taková vyjádření?

Já s těmi lidmi nesedím v radě, takže nevím, jak se vyjadřují. Pokud se takhle někdo vyjadřuje a máte to někde zachycené, tak bych zvážil jinou strategii, jak to řešit.  Přelepit pusu páskou nikomu nemohu. Pokud s nimi jednám, tak jednáme o tom, jak řešit situaci. Neřešíme, jak se ti lidé chovají. Já s nimi nebudu diskutovat o tom, jestli jsou Romové takoví nebo makoví.

Osočovat mě, že spolupracuji s někým, kdo má takové názory, mi přijde zvláštní. Veřejně jsem se nikde nedočetl, že takový názor mají. Věřím tomu, že lidé mají v sobě předsudky. Pokud bych měl řešit, kdo má jaký předsudek, tak nic nevyřeším. My to vedení potřebujeme. Potřebujeme, aby nám bylo nakloněné a potřebujeme tu situaci řešit.

Když se tady budeme dohadovat, že někdo řekl něco o Romech a holt teď má nějakou funkci a já s ním musím jednat, tak s ním holt musím jednat i když se mi to nelíbí co tvrdí nebo netvrdí. V mé přítomnosti se takhle nevyjadřují a ani by si to nedovolili. Já bych jim argumentoval, že tudy cesta nevede a budeme se bavit slušně a na úrovni, že jsou vládní koalice a takhle bychom k tomu měli přistupovat. Nemůžeme se tady vzájemně urážet, my si chceme získat respekt prací.

Tam spíš jde o to, že některé neziskovky urgovali vedení města, aby se to uklidilo, a pak jsme to začali uklízet my. Já bych spíš poprosil neziskovky, ty lidi, kteří se angažují, ať vydrží, ať přistoupí k nějaké spolupráci, ať se zapojí. Pokud chtěli něco uklízet, tak ať se zapojí. Proč nikdo nepřijde a nenabídne tu pomoc. A pomoc tam je potřeba.

Vy jste jedním ze signatářů petice, aby radnice Ústí nad Labem nevstoupila do spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování. Na zastupitelstvu vystoupil další signatář, Tibor Gaži, s poměrně ostrým projevem…

Projev Tibora Gažiho na zastupitelstvu

Apelujeme na zastupitele jako pracující romská komunita znalá města i místních poměrů, aby znovu město nezatahovalo do nesmyslných a nic nepřinášejících projektů. Uvědomte si, že neživíte jenom ty nepřizpůsobivé, ale všechny parazitující neziskovky, které z jejich nepřizpůsobivosti těží nemalé peníze. Nejsou náhodu jen další obchodníci s chudobou, kteří se schovávají z masku pomoci."

To nebyl ostrý projev. On měl trému, není to profík, není to řečník. Nechtěli jsme tam mluvit o Romech, a proto jsme použili slovo nepřizpůsobiví, které samozřejmě nemáme rádi. Ale nejsou to jen Romové, kdo spadá do této kategorie. Nechtěli jsme použít slovo Romové, protože tam jsou i jiné národnosti i Češi. Takhle mluví bohužel politici, chtěli jsme mluvit jejich jazykem, aby nám rozuměli.

On (Tibor Gaži) naznačil, jestli nám náhodou neškodí i ty neziskovky. Chtěli jsme upozornit na to, aby se nekoukalo na ty nepřizpůsobivé, že berou dávky, ale ať se koukají také na ty neziskovky, které pobírají nemalé peníze.

Já neříkám, že každá neziskovka je špatná, navíc my jsme mluvili jen tady o těch na severu. A otevřeně říkám, že pokud se jedná o ty neziskovky, které se tady zabývají Romy, tak ty nefungují. 30 let se začleňuje cigánská otázka, za 30 let nikdo nikoho nezačlenil a tady tou cestou nezačlení nikoho ani za dalších 30 let.

Pokud budeme dělat jen tanečky, studie nebo analýzy, tak to nám nepomůže. Potřebujeme tvrdou práci v těch ulicích, v těch rodinách.

Pokud si vezmete například situaci na těch ubytovnách. Terénní pracovníci měli pracovat na tom, aby ubytovna byla pro ty lidi jen krátkodobé řešení. Viděl jste tu ubytovnu? Na patře je 12 – 13 bytů a jedno sociální zařízení. Já tam některé lidi znám a říkal jsem jim: "To si děláte srandu, jak tady můžete vydržet, já bych tady nevydržel ani den." Ty lidi pracovali, ale víte jak to je. Exekuce, automaty, chlast, všechno to je zlikvidovalo.

Vnímáte ten konflikt mezi vámi a neziskovkama a aktivisty v Ústí nad Labem?

Vůbec to jako koflikt neřeším, není to konflikt. Já se s těmi lidmi dokážu bavit normálně. Ale pokud mě napadají, že spolupracuji s lidmi, kteří jsou nyní ve vedení města a jsou podle nich proti Romům... Nikde tak veřejně nevystoupují… Pokud by tam seděl pan Okamura a jemu podobní, tak ano, zlynčujte mě, ale já věřím tomu, že tady to nemá takovou úroveň, abychom to mohli porovnávat s takovýma lidma jako je SPD. To si myslím, že by bylo horší.

Nám šlo jen o to, aby se vyčistil v Předlicích ten bordel a pokud je město k tomu nakloněno, tak to přivítejme a přivítejme to všichni.

Na Facebooku se také objevily informace, že se někteří lidé z ubytoven báli vystoupit na zastupitelstvu, protože tam byli i lidé, kteří se pohybují kolem vás. Jak si to vysvětlujete?

Nebáli.

Oni to ale říkají.

Neříkají to oni, říká to pan Brož a pan Miker. Já komunikuji s místníma lidma a lidí jako je pan Brož a pan Miker jsem se jen ptal, proč dělají jenom zlo? Oni proti něčemu demonstrují, ale pak řeknou, že město dělá dobře, že se skládka uklízí, takže si protiřečí. Řekl jsem mu jen, aby nedělali větší zlo. Byli tam další lidé, které já znám celý život, žili v Předlicích a teď jsou na ubytovně.

Ptal jsem se jednoho z nich, který je takový kutil, zvládne všechno od zedničiny až přes další věci. "Ty jsi šikovný člověk a necháš zmanipulovat." A on mi řekl, že ani neví proč tam je, že byt dostal a že byl požádán panem Brožem, aby tam přišel.

Každý, kdo s něčím nesouhlasí, může demonstrovat, ale já jsem jim říkal, že lobbují za lidi, kteří tam nejsou ani ochotni přijít.

Pokud bych byl v jejich situaci a hrozilo by mi, že nemám možnost nastoupit do práce, tak v první řadě budu řešit bydlení. Půjdu s dětmi na zastupitelstvo a budu bojovat. Ale ty lidi tam nepřišli. My se tam dohadujeme kvůli lidem, kterým to je jedno.

Já chápu, že někteří lidé budou sedět doma a budou čekat, jestli někdo něco udělá. Já nic, já muzikant, ať to udělá někdo jiný. Od toho by ale měli být právě aktivisté a neziskovky, které by za ně měli bojovat, vzbudit v nich aktivitu, namotivovat je. Pokud se semknou neziskovky a budou požadovat po těch lidech větší aktivitu, tak budou také úspěšní.

Pokud budeme křičet, že jen něco chceme, tak nám nikdo nic nedá. Předsudky jsou v ČR strašně velké. Co řekne majorita? Ať jdou cigáni do práce. Ale práci jim nikdo nedá, právě proto, že jsou cigáni. Ale na druhou stranu pokud budeme lobbovat takhle, tak to není správná cesta.

Pojďme opravdu začleňovat, nedělat jen studie a jen o tom mluvit, pojďme to dělat od podlahy.

Přečteno: 7528x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Politika, Ubytování, Bydlení, Ukončení provozu ubytoven v Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo