romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Moláček ke kauze TV Prima: Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet

4.6.2016 13:29
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Nejvíce šokující na celé kauze TV Prima jsou reakce lidí, kteří de facto říkají "Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet."

Už jsem se s tím setkal mnohokrát - v případech, kdy je lež zcela jasná a důkazy nelze shodit ze stolu. Naposledy třeba v případě videa z demonstrace, kterou "alternativní" servery vydávaly za reakci londýnských muslimů na zvolení muslimského starosty. Každý si přitom mohl snadno ověřit, že video je čtyři roky staré.

Dokážu ještě pochopit, když někdo stojí před ČT s plakátem "Vysílejte pravdu". Ano, stojí tam většinou proto, že za pravdu považuje propagandu a konspirace "alternativních" serverů, ale přesto - jeho požadavek pořád ještě přikládá pojmu pravda znaménko plus a lži znaménko mínus.

Soudě podle reakcí na odhalené hoaxy a manipulace se ale dostáváme do jiné dimenze - od požadavku "Vysílejte pravdu" k požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet, je nám jedno, jestli to bude pravda nebo lež."

Znaménko plus jsme nově ochotni dát čemukoliv, co nás nenutí opustit naše předsudky.

Není překvapivé, že mnozí lidé tváří v tvář nutnosti přiznat (především sami sobě), že něco, čemu věří, je virtuální realita, volí únik. Znamená to ale totální rezignaci na smysluplnou diskuzi.

Proto požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet" zbylá média nesmějí ustupovat. Konec smysluplné diskuze založené na faktech totiž znamená taky konec demokracie. A ten by nám s přístupem TV Prima reálně hrozil.

Převzato s laskavým svolením autora z jeho facebookového profilu

Jan Moláček
Přečteno: 2113x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, manipulace, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo