romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Moláček ke kauze TV Prima: Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet

4.6.2016 13:29
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Nejvíce šokující na celé kauze TV Prima jsou reakce lidí, kteří de facto říkají "Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet."

Už jsem se s tím setkal mnohokrát - v případech, kdy je lež zcela jasná a důkazy nelze shodit ze stolu. Naposledy třeba v případě videa z demonstrace, kterou "alternativní" servery vydávaly za reakci londýnských muslimů na zvolení muslimského starosty. Každý si přitom mohl snadno ověřit, že video je čtyři roky staré.

Dokážu ještě pochopit, když někdo stojí před ČT s plakátem "Vysílejte pravdu". Ano, stojí tam většinou proto, že za pravdu považuje propagandu a konspirace "alternativních" serverů, ale přesto - jeho požadavek pořád ještě přikládá pojmu pravda znaménko plus a lži znaménko mínus.

Soudě podle reakcí na odhalené hoaxy a manipulace se ale dostáváme do jiné dimenze - od požadavku "Vysílejte pravdu" k požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet, je nám jedno, jestli to bude pravda nebo lež."

Znaménko plus jsme nově ochotni dát čemukoliv, co nás nenutí opustit naše předsudky.

Není překvapivé, že mnozí lidé tváří v tvář nutnosti přiznat (především sami sobě), že něco, čemu věří, je virtuální realita, volí únik. Znamená to ale totální rezignaci na smysluplnou diskuzi.

Proto požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet" zbylá média nesmějí ustupovat. Konec smysluplné diskuze založené na faktech totiž znamená taky konec demokracie. A ten by nám s přístupem TV Prima reálně hrozil.

Převzato s laskavým svolením autora z jeho facebookového profilu

Jan Moláček
Přečteno: 2076x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, manipulace, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo