romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Moláček ke kauze TV Prima: Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet

4.6.2016 13:29
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Jan Moláček (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Nejvíce šokující na celé kauze TV Prima jsou reakce lidí, kteří de facto říkají "Nevadí, že lžou, hlavně, že říkají, co chceme slyšet."

Už jsem se s tím setkal mnohokrát - v případech, kdy je lež zcela jasná a důkazy nelze shodit ze stolu. Naposledy třeba v případě videa z demonstrace, kterou "alternativní" servery vydávaly za reakci londýnských muslimů na zvolení muslimského starosty. Každý si přitom mohl snadno ověřit, že video je čtyři roky staré.

Dokážu ještě pochopit, když někdo stojí před ČT s plakátem "Vysílejte pravdu". Ano, stojí tam většinou proto, že za pravdu považuje propagandu a konspirace "alternativních" serverů, ale přesto - jeho požadavek pořád ještě přikládá pojmu pravda znaménko plus a lži znaménko mínus.

Soudě podle reakcí na odhalené hoaxy a manipulace se ale dostáváme do jiné dimenze - od požadavku "Vysílejte pravdu" k požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet, je nám jedno, jestli to bude pravda nebo lež."

Znaménko plus jsme nově ochotni dát čemukoliv, co nás nenutí opustit naše předsudky.

Není překvapivé, že mnozí lidé tváří v tvář nutnosti přiznat (především sami sobě), že něco, čemu věří, je virtuální realita, volí únik. Znamená to ale totální rezignaci na smysluplnou diskuzi.

Proto požadavku "Vysílejte, co chceme slyšet" zbylá média nesmějí ustupovat. Konec smysluplné diskuze založené na faktech totiž znamená taky konec demokracie. A ten by nám s přístupem TV Prima reálně hrozil.

Převzato s laskavým svolením autora z jeho facebookového profilu

Jan Moláček
Přečteno: 2081x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, manipulace, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo