romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jana Hejkrlíková: Romové jsou stále občany druhé kategorie. Politici ani elita to měnit nechtějí

22.12.2015 11:52
Jana Hejkrlíková (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Jana Hejkrlíková (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Přinášíme další text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz. Požádali jsme především romské osobnosti, aby s námi sdílely dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. Co považuje za zásadní spisovatelka Jana Hejkrlíková? (Texty Karla Holomka a Jany Horváthové najdete zde a zde)

Pochopila jsem, že systém, na kterém je postavená politika tohoto státu nikdy nedopustí rovnoprávnost lidí, kteří jsou ve společnosti občany II. kategorie. Systém je postaven právě na vytěžení těchto slabších mas, které stát uměle mnoho let budoval.

V současné době celá politika pseudodemokracie stojí na právu silnějšího.

Abych lépe vyjádřila své shora uvedené tvrzení přirovnám stát k jedné konkrétní rodině, kterou jsem před několika lety znala. Říkejme jim třeba Svobodovi.

Rodina Svobodova byla ve složení rodičů a pěti dětí. Paní Svobodová měla z prvního manželství tři děti, a pan Svoboda syna Martina, kterému matka zemřela při porodu. Ze sňatku Svobodových se narodilo jedno dítě společné.

Z vnějšího pohledu fungovala rodina obdivuhodně. Měli čtyřpokojový zařízený byt, auto, v bytě bylo vždy uklizeno, děti najezené a obstojně oblečené. Pan Svoboda pracoval od rána do večera aby rodinu uživil. Paní Svobodová chod rodiny zvládala tak dobře, že měla čas posedět na kávě i u několika sousedek během jednoho dne.

Pokud jste však pozorněji sledovali postavení jednotlivých dětí v rodině přišli by jste na to, že Martin – syn pana Svobody z prvního manželství - nosil vždycky oblečení po nejstarším synovi paní Svobodové, vykonával v domácnosti tu nejhorší práci, a jedl jen to co zbylo a to ještě s výtkou, že je parazitem rodiny. Přesto, že byl chytrý a učil se ze všech Svobodovic dětí nejlépe, paní Svobodová pro něho nikdy neměla hezké slovo. Dvě starší děti paní Svobodové ho ponižovaly a šikanovaly. Pokud si chlapec stěžoval na šikanu, byl označen za lháře a podvodníka. Otec byl od rána do večera v práci aby rodinu uživil.

Pokud byl otec přítomen, macecha se ve vztahu k nevlastnímu synovi přetvařovala. Naopak si manželovi stěžovala, že chlapec je drzý, lže a je líný. S touto sousedkou jsem přestala kamarádit protože jsem se na to nemohla dívat.

Proč píšu tento malý příběh?

Stát – rodina Svobodová

Vláda- paní Svobodová

Občané I. kategorie– děti paní Svobodové

Občan II. kategorie - Martin

Zdroj financí – otec a sirotčí důchod Martina.

V této rodině v danou dobu, nebylo možné změnit postavení Martina. Byl prostě na okraji své rodiny, protože byl nevlastním synem matky Svobodové. Byl jiný a tudíž člen rodiny II. kategorie. Systém této rodiny vyhovoval všem kromě jednoho jedince.

Romové jsou v této zemi také občané II. kategorie a pokud se řeší postavení těchto občanů, tak jenom tehdy, když vyplave na povrch nějaký problém, který je v systému společnosti normou a někdy i zákonem. Pokud se postavení v zájmu systému řeší, tak se udělají jen kosmetické úpravy, aby zvenčí nebyl tak viditelný, ale postavení těchto Romů zůstává stejné ne - li horší.

Jste zvědaví jak Martinův příběh pokračoval?

Otec věděl, že Martin v rodinném systému šťastný není. Tak po skončení základní školy Martina dali na vojenskou školu 300 km od rodiny. Asi to byla pro Martina tvrdá škola. Byl velmi citlivý a vnímavý. Nicméně doma měl dobrou průpravu na tvrdý režim. (Co tě nezabije, to tě posílí)

Martin vystudoval vojenskou medicínu a dnes je povolaným odborníkem.

Poučení?

Vážení občané II. kategorie, co si sami nevydobudete jako jedinci vlastní silou ducha a práce, mít prostě nebudete. Pro stát ČR a občany I. kategorie jsme prostě druhá kategorie. Vláda ČR, postavení Romů ve společnosti v podstatě měnit nechce.

Jinak řečeno: Veškeré vládní úpravy jsou jen kosmeticky upravené tak, aby elita a občané I. kategorie nepřišli o své jistoty. Aby politici nepřišli o hlasy voličů a občané I. kategorie o svůj pocit nadřazenosti.

Jana Hejkrlíková
Přečteno: 1418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo