romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51

Romea TV se ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové optala, jak to bude s lidmi, kteří pracují na dohodu o provedení prácea další důležité věci ve spojení s opatřeními vlády během koronakrize. Dnes vlastně startuje antivirus. Co to bude znamenat? Kdy a jakým způsobem zaměstnavatelé dostanou peníze od státu?

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by podle ní mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu Úřadu práce, od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Pro Romea TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti. Peníze se podle ní mohou dostat k zaměstnavateli rychle.

„My jsme to maximálně zjednodušili, je to celé opravdu postavené na tom, aby to šlo co nejrychleji. A ta rychlost se bude odvíjet od dvou faktorů. Podle toho, kolik tam bude firem přihlášených - to je věc, kterou asi nikdo neovlivní. Máme to spočítané, ale uvidíme, jestli se naše odhady naplní. Druhá věc je, nakolik správně a pravdivě budou zaměstnavatelé žádosti vyplňovat. Když budu dělat chyby, tak my provedeme storno a budeme dotazníky  posílat zpátky - budou se vyplňovat znovu s tím by se ten proces prodlužil,“ řekla Maláčová Romea TV.

Žádat o tyto peníze mohou jakékoli firmy, i ty s málo zaměstnanci, hlavním kritériem je, aby to byly firmy, které se pohybují ve mzdové oblasti a jejichž činnost není hrazená z jiných zdrojů, například evropských nebo státních dotací. „A musí dojít naplnění podmínek, tzn., že firmy neměly pro své zaměstnance práci a byly postaveny na tzv. překážky v důsledku epidemie koronaviru," dodala.

Pomoc by se měla pohybovat od 60 do 80 procent ze superhrubé mzdy, tedy včetně odvodů majitele na sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně plánuje pomoci i lidem odkázaným na příjem z dohod o provedení práce. Na ně by mělo být rozšířeno vyplácení takzvaného bolestného, o kterém tento týden rozhodla vláda. Ta bude dnes jednat i o případných přímých příspěvcích pro lidi, kteří pracuje na dohodu o provedení práce. „Myslím si, že by to u těchto osob mělo probíhat podobně, jako v režimu pro OSVČ, „ řekla Maláčová Romea TV.

Pokud bude schválen návrh Maláčové, tak lidé, kteří již v prvním čtvrtletí tohoto roku žili z dávek, nebudou muset chodit na úřad a složitě tam dokladovat, že na ně mají nárok. To musí udělat pouze ti, kteří si je nyní nárokují nově. Sociálním firmám chce ministryně ulevit administrativně – zjednodušit jim úřadování.

Přečteno: 842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, COVID-19, Zaměstnanost, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo