romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51

Romea TV se ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové optala, jak to bude s lidmi, kteří pracují na dohodu o provedení prácea další důležité věci ve spojení s opatřeními vlády během koronakrize. Dnes vlastně startuje antivirus. Co to bude znamenat? Kdy a jakým způsobem zaměstnavatelé dostanou peníze od státu?

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by podle ní mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu Úřadu práce, od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Pro Romea TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti. Peníze se podle ní mohou dostat k zaměstnavateli rychle.

„My jsme to maximálně zjednodušili, je to celé opravdu postavené na tom, aby to šlo co nejrychleji. A ta rychlost se bude odvíjet od dvou faktorů. Podle toho, kolik tam bude firem přihlášených - to je věc, kterou asi nikdo neovlivní. Máme to spočítané, ale uvidíme, jestli se naše odhady naplní. Druhá věc je, nakolik správně a pravdivě budou zaměstnavatelé žádosti vyplňovat. Když budu dělat chyby, tak my provedeme storno a budeme dotazníky  posílat zpátky - budou se vyplňovat znovu s tím by se ten proces prodlužil,“ řekla Maláčová Romea TV.

Žádat o tyto peníze mohou jakékoli firmy, i ty s málo zaměstnanci, hlavním kritériem je, aby to byly firmy, které se pohybují ve mzdové oblasti a jejichž činnost není hrazená z jiných zdrojů, například evropských nebo státních dotací. „A musí dojít naplnění podmínek, tzn., že firmy neměly pro své zaměstnance práci a byly postaveny na tzv. překážky v důsledku epidemie koronaviru," dodala.

Pomoc by se měla pohybovat od 60 do 80 procent ze superhrubé mzdy, tedy včetně odvodů majitele na sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně plánuje pomoci i lidem odkázaným na příjem z dohod o provedení práce. Na ně by mělo být rozšířeno vyplácení takzvaného bolestného, o kterém tento týden rozhodla vláda. Ta bude dnes jednat i o případných přímých příspěvcích pro lidi, kteří pracuje na dohodu o provedení práce. „Myslím si, že by to u těchto osob mělo probíhat podobně, jako v režimu pro OSVČ, „ řekla Maláčová Romea TV.

Pokud bude schválen návrh Maláčové, tak lidé, kteří již v prvním čtvrtletí tohoto roku žili z dávek, nebudou muset chodit na úřad a složitě tam dokladovat, že na ně mají nárok. To musí udělat pouze ti, kteří si je nyní nárokují nově. Sociálním firmám chce ministryně ulevit administrativně – zjednodušit jim úřadování.

Přečteno: 1038x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, COVID-19, Zaměstnanost, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo