romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51

Romea TV se ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové optala, jak to bude s lidmi, kteří pracují na dohodu o provedení prácea další důležité věci ve spojení s opatřeními vlády během koronakrize. Dnes vlastně startuje antivirus. Co to bude znamenat? Kdy a jakým způsobem zaměstnavatelé dostanou peníze od státu?

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by podle ní mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu Úřadu práce, od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Pro Romea TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti. Peníze se podle ní mohou dostat k zaměstnavateli rychle.

„My jsme to maximálně zjednodušili, je to celé opravdu postavené na tom, aby to šlo co nejrychleji. A ta rychlost se bude odvíjet od dvou faktorů. Podle toho, kolik tam bude firem přihlášených - to je věc, kterou asi nikdo neovlivní. Máme to spočítané, ale uvidíme, jestli se naše odhady naplní. Druhá věc je, nakolik správně a pravdivě budou zaměstnavatelé žádosti vyplňovat. Když budu dělat chyby, tak my provedeme storno a budeme dotazníky  posílat zpátky - budou se vyplňovat znovu s tím by se ten proces prodlužil,“ řekla Maláčová Romea TV.

Žádat o tyto peníze mohou jakékoli firmy, i ty s málo zaměstnanci, hlavním kritériem je, aby to byly firmy, které se pohybují ve mzdové oblasti a jejichž činnost není hrazená z jiných zdrojů, například evropských nebo státních dotací. „A musí dojít naplnění podmínek, tzn., že firmy neměly pro své zaměstnance práci a byly postaveny na tzv. překážky v důsledku epidemie koronaviru," dodala.

Pomoc by se měla pohybovat od 60 do 80 procent ze superhrubé mzdy, tedy včetně odvodů majitele na sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně plánuje pomoci i lidem odkázaným na příjem z dohod o provedení práce. Na ně by mělo být rozšířeno vyplácení takzvaného bolestného, o kterém tento týden rozhodla vláda. Ta bude dnes jednat i o případných přímých příspěvcích pro lidi, kteří pracuje na dohodu o provedení práce. „Myslím si, že by to u těchto osob mělo probíhat podobně, jako v režimu pro OSVČ, „ řekla Maláčová Romea TV.

Pokud bude schválen návrh Maláčové, tak lidé, kteří již v prvním čtvrtletí tohoto roku žili z dávek, nebudou muset chodit na úřad a složitě tam dokladovat, že na ně mají nárok. To musí udělat pouze ti, kteří si je nyní nárokují nově. Sociálním firmám chce ministryně ulevit administrativně – zjednodušit jim úřadování.

Přečteno: 750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, COVID-19, Zaměstnanost, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo