romea - logo
3. prosince 2020 (čtvrtek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51

Romea TV se ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové optala, jak to bude s lidmi, kteří pracují na dohodu o provedení prácea další důležité věci ve spojení s opatřeními vlády během koronakrize. Dnes vlastně startuje antivirus. Co to bude znamenat? Kdy a jakým způsobem zaměstnavatelé dostanou peníze od státu?

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by podle ní mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu Úřadu práce, od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Pro Romea TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti. Peníze se podle ní mohou dostat k zaměstnavateli rychle.

„My jsme to maximálně zjednodušili, je to celé opravdu postavené na tom, aby to šlo co nejrychleji. A ta rychlost se bude odvíjet od dvou faktorů. Podle toho, kolik tam bude firem přihlášených - to je věc, kterou asi nikdo neovlivní. Máme to spočítané, ale uvidíme, jestli se naše odhady naplní. Druhá věc je, nakolik správně a pravdivě budou zaměstnavatelé žádosti vyplňovat. Když budu dělat chyby, tak my provedeme storno a budeme dotazníky  posílat zpátky - budou se vyplňovat znovu s tím by se ten proces prodlužil,“ řekla Maláčová Romea TV.

Žádat o tyto peníze mohou jakékoli firmy, i ty s málo zaměstnanci, hlavním kritériem je, aby to byly firmy, které se pohybují ve mzdové oblasti a jejichž činnost není hrazená z jiných zdrojů, například evropských nebo státních dotací. „A musí dojít naplnění podmínek, tzn., že firmy neměly pro své zaměstnance práci a byly postaveny na tzv. překážky v důsledku epidemie koronaviru," dodala.

Pomoc by se měla pohybovat od 60 do 80 procent ze superhrubé mzdy, tedy včetně odvodů majitele na sociální a zdravotní pojištění.

Ministryně plánuje pomoci i lidem odkázaným na příjem z dohod o provedení práce. Na ně by mělo být rozšířeno vyplácení takzvaného bolestného, o kterém tento týden rozhodla vláda. Ta bude dnes jednat i o případných přímých příspěvcích pro lidi, kteří pracuje na dohodu o provedení práce. „Myslím si, že by to u těchto osob mělo probíhat podobně, jako v režimu pro OSVČ, „ řekla Maláčová Romea TV.

Pokud bude schválen návrh Maláčové, tak lidé, kteří již v prvním čtvrtletí tohoto roku žili z dávek, nebudou muset chodit na úřad a složitě tam dokladovat, že na ně mají nárok. To musí udělat pouze ti, kteří si je nyní nárokují nově. Sociálním firmám chce ministryně ulevit administrativně – zjednodušit jim úřadování.

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, COVID-19, Zaměstnanost, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo