romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jarmila Balážová: Janko, udělal jsi toho hodně, zůstal za tebou obrovský kus práce

4.6.2020 14:46
Janko Horváth Döme a Jarmila Balážová
Janko Horváth Döme a Jarmila Balážová

Další z Romů, kteří se velkou část svého života, snažili o rozvoj romského jazyka, rozvoj romipen a taky vzájemného dialogu mezi Romy a ne Romy, odešel. Janko Horváth Döme.

Je mi to líto, Janko, znala jsem tě dlouhá léta, od doby, kdy jsi začal pracovat v Brně v redakci prvního romského týdeníku Romano Kurko (Romský týden). Já byla tenkrát žabec, ale samozřejmě jsem vzhledem ke svému zájmu o novinařinu a ke vznikajícím romským médiím, pozorovala, jak se s tím poperete.

Nebylo to jednoduché a mohu to mnohonásobně stvrdit i ze svých pozdějších zkušeností, kdy jsem se já snažila vést romské časopisy a redakce. Vím, jak těžké jste to měli a jak  odvážné to vlastně od tebe tenkrát bylo stát se šéfredaktorem prvních polistopadových romských novin s měsíční periodicitou, stálých. Věřil ti Emil Ščuka a další lidi z Rompresu, který tenkrát Romano kurko vydával.

Každotýdenně jsi se za pochodu učil, psal, vydával, zařizoval a snažil se zapojit i přispěvatele z řad Romů, jimž sice chybělo novinářské vzdělání, ale o to větší výzva pak pro tebe byla ty články editovat.

Do toho jsi psal básně, angažoval se v politickém polistopadovém zapojení Romů, byl členem Svazu spisovatelů, učil jsi a taky přednášel, později jsi vystřídal řadu povolání, jejichž základním spojovacím článkem ale vždy bylo pomáhat. Takový jsi byl, měl jsi to v sobě, v hlavě, v srdci, duši.

Na pár let jsme se pak ztratili z očí, ale před dvěma roky se zase pracovně potkali. Bylo to při přípravě putovní výstavy Muzea romského obrození, kde jsi se podílel na koncepci výstavy 100 let: Romové v Československu.

Když mě Vojta Lavička požádal, zda neodmoderuji v Brožíkově sále zahájení k vernisáži, neváhala jsem. Ty jsi měl tlumočit do romštiny a souběžně říci něco k výstavě a v tu chvíli se naše role zcela spontánně obrátily…. Mluvil jsi romsky a já začala tlumočit do češtiny, aby z tvých slov měli něco i přítomní v sále, kteří romštinou nevládnou. Byla to pro mě čest a nepíši to jen proto, že už tvoříš jinde, než na tomto pozemském světě.

Měla jsem tě lidsky ráda, protože jsi nebyl konfliktní, nevyvyšoval jsi se, nediskvalifikoval někoho, protože je mladší, žena nebo neměl patřičné vzdělání. A ta skromnost byla sympatická. Bez ní i největší génius ztrácí jaksi pel génia. Jeho um se pod vlivem jeho chování úplně zmenší. To ale nebyl tvůj případ.

Jsem ráda, že  jsme se pak ještě mohli loni znovu potkat. Psal jsi totiž romskou verzi třídilné knihy vzpomínek Emila Ščuky, které společně s ním zaznamenal Vojtěch Lavička. Já byla jedna z těch, kdo ke knize psali předmluvu a právě proto jsme se potkali dvakrát na křtu knihy Cikánský baron jsem já, jednou v Divadle v Korunní ulici a podruhé v Knihovně Václava Havla.

Přijel jsi, ačkoliv jsi měl ženu Flóru v nemocnici. Vidíš, naštěstí se uzdravila. A dnes jsi to ty, s kým se loučíme. To je život, nemilosrdný, ledaskdy těžký.

Janko, udělal jsi toho hodně, zůstal za tebou obrovský kus práce a článků a časopisů, básní a taky knihy.

Ačh Devleha, phrala, mi del o Del tuke lókhi phuv!

Přečteno: 1677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo