romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jaroslav Miko: Dost bylo Křečka! Do kdy bude parazitovat na Romech?

10.2.2022 14:56
Stanislav Křeček a Jaroslav Miko
Stanislav Křeček a Jaroslav Miko

K poslednímu veřejnému vyjádření ombudsmana Křečka na adresu Romů ze sociálně vyloučených lokalit, bych velmi rád nahlas řekl, že mě jímá hrůza z vědomí, že na tak důležitém postu, jakým bezesporu veřejný ochránce práv je, usedl tak nekompetentní a nemoudrý člověk, jako je právě pan Křeček.

Mám silný, ale zároveň oprávněný dojem, že pan Křeček se snad rozhodl celé své působení na tomto úřadu zasvětit úsilí o posilování stereotypního uvažování a negativního pohledu na české Romy, že na tomto negativním postoji k Romům bude stavět svou veřejnou popularitu a ještě to drze bude celé prezentovat tak, jakože on je ten, kdo se nebojí nazývat věci pravými jmény.

Přátelé, Romové žijící na periferii společnosti v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách si rozhodně za své problémy nemohou sami, tak jak Křeček tvrdí.

Ani si tito Romové tento tíživý osud dobrovolně nevybrali.

"Jak dlouho ještě hodlá pan Křeček takto parazitovat na smutné skutečnosti, že velká část majoritní české společnosti se staví negativně k Romům?"

Ve 21.století v žádné moderní společnosti na světě nikdo z fundovaných odborníků nepochybuje o tom, že pokud se člověk narodí v ghettu, tak vymanit se z něj je v podstatě nadlidský úkol. Člověk k takovému vymanění potřebuje nutně disponovat výjimečnými osobními vlastnostmi a schopnostmi a také mít nemalé štěstí. S těmito výjimečnými vlastnostmi a schopnostmi se ale nikdo automaticky nerodí a je jedno zda se jedná o Roma či neroma nebo o kohokoliv jiného.

Pan Křeček tu naprosto zjednodušeně a hloupě vypouští do veřejného éteru tisíckrát vyvrácené nesmysly, že člověku žijícímu v ghettu stačí vůle a rázem je z něho běžný a úspěšný člověk.

Dítě, které se narodí v takovémto sociálně vyloučeném a nevhodném prostředí, jako ghetta jsou, nemá stejnou životní startovací čáru jako mají děti mimo ghetta. Toto nevhodné prostředí tyto děti následně negativně formuje, ale to automaticky neznamená, že jsou jako lidské bytosti méněcennými.

Tyto děti z ghett mají pouze mnohem menší šanci dostat se do běžného vzdělávacího systému. V mnoha českých regionech jsou romské děti neoprávněně posílány do speciálních škol a tímto dochází k jejich segregaci v přístupu ke vzdělání, což pochopitelně daného jedince negativně ovlivňuje na celý zbytek jeho života, hlavně v pozdějším uplatnění na trhu práce a jeho celkového sociálního statutu.

Lidé z odloučených lokalit jsou oběťmi systému.

V tomto nejde vůbec o nějaký můj subjektivní pohled, tuto praxi českého státu soustavně a opakovaně kritizují lidskoprávní organizace a také EU či OSN.

A já se v této souvislosti ptám, kdo je pan Křeček že zpochybňuje závěry těchto institucí? Kdo je pan Křeček pokud takto explicitně zpochybňuje práci renomovaných odborníků z řad sociologů či psychologů?

A jak dlouho ještě hodlá pan Křeček takto parazitovat na smutné skutečnosti, že velká část majoritní české společnosti se staví negativně k Romům?

Kompetentní politici by měli zcela vážně zvážit, jakým přínosem je pan Křeček pro úřad veřejného ochránce práv a zvážit svůj tlak, aby nynější ombudsman svůj post opustil.

Pan Křeček soustavně nejenže škodí romské komunitě, ale zároveň dělá maximum, aby příkop pro vzájemné soužití Romů s neromy v tomto státě byl co nejhlubší a tím ve svém konečném důsledku škodí nám všem bez rozdílu.

Jaroslav Miko
Přečteno: 1045x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rasismus, Anticiganismus, Stanislav KřečekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo