romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jindřich Šídlo: Od českých politiků bych čekal výraznější odsouzení rasistických reakcí na bohumínský žhářský útok

21.8.2020 9:30
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020  o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020 o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)

Rasistické reakce na bohumínský požár bytového domu, při němž zemřelo celkem jedenáct lidí včetně tří dětí, komentátora serveru Seznam Zprávy Jindřicha Šídla nepřekvapily. O rasismu v české společnosti hovořil v Českém rozhlasu Plus v pořadu Interview Plus.

„Myslím, že byla správná reakce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který řekl, že zejména tento ohavný text bude policie vyšetřovat. Nemá sice právo to někomu nařídit, ale byla tam nějaká snaha. A policie to myslím už taky řeší,“ řekl Šídlo k reakcím na na bohumínský žhářský útok a rasistický článek o tom ve Vlasteneckých novinách. Dodal, že obecně by od českých politiků v takové situaci čekal výraznější odsouzení.

„Už jsem ale otrlý a moc toho neočekávám. Ve chvíli, kdy 2. srpna nestálo za to předsedovi vlády, prezidentovi republiky a vlastně většině politiků vzpomenout na památný den romského holocaustu, jsem proto ani neměl být z čeho zklamán.“

Šídlo také připomíná některé výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů nebo zpochybňování romského holocaustu zaznívající z úst stávajícího místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD).

V souvislosti se srpnovým výročím Šídlo vzpomněl také kauzu vepřína v Letech u Písku, který byl z místa původního romského koncentračního tábora odstraněn až 25 let po otevření kauzy v médiích.

„Dopracovali jsme se k tomu přes větu Andreje Babiše: ‚Kdo nepracoval, šup a byl tam‘,“ cituje komentátor slova tehdy ještě ministra financí Babiše (ANO). Šéf hnutí ANO a dnes premiér si podle Šídla skandálnost svého výroku naštěstí rychle uvědomil a začal na odstranění tohoto symbolu systematicky pracovat.

CELÝ POŘAD SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE

 

Přečteno: 1014x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Bohumín, Žhářský útok, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo