romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jindřich Šídlo: Od českých politiků bych čekal výraznější odsouzení rasistických reakcí na bohumínský žhářský útok

21.8.2020 9:30
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020  o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020 o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)

Rasistické reakce na bohumínský požár bytového domu, při němž zemřelo celkem jedenáct lidí včetně tří dětí, komentátora serveru Seznam Zprávy Jindřicha Šídla nepřekvapily. O rasismu v české společnosti hovořil v Českém rozhlasu Plus v pořadu Interview Plus.

„Myslím, že byla správná reakce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který řekl, že zejména tento ohavný text bude policie vyšetřovat. Nemá sice právo to někomu nařídit, ale byla tam nějaká snaha. A policie to myslím už taky řeší,“ řekl Šídlo k reakcím na na bohumínský žhářský útok a rasistický článek o tom ve Vlasteneckých novinách. Dodal, že obecně by od českých politiků v takové situaci čekal výraznější odsouzení.

„Už jsem ale otrlý a moc toho neočekávám. Ve chvíli, kdy 2. srpna nestálo za to předsedovi vlády, prezidentovi republiky a vlastně většině politiků vzpomenout na památný den romského holocaustu, jsem proto ani neměl být z čeho zklamán.“

Šídlo také připomíná některé výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů nebo zpochybňování romského holocaustu zaznívající z úst stávajícího místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD).

V souvislosti se srpnovým výročím Šídlo vzpomněl také kauzu vepřína v Letech u Písku, který byl z místa původního romského koncentračního tábora odstraněn až 25 let po otevření kauzy v médiích.

„Dopracovali jsme se k tomu přes větu Andreje Babiše: ‚Kdo nepracoval, šup a byl tam‘,“ cituje komentátor slova tehdy ještě ministra financí Babiše (ANO). Šéf hnutí ANO a dnes premiér si podle Šídla skandálnost svého výroku naštěstí rychle uvědomil a začal na odstranění tohoto symbolu systematicky pracovat.

CELÝ POŘAD SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE

 

Přečteno: 1120x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Bohumín, Žhářský útok, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo