romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jozef Miker (SRP), kandidát do sněmovny: Romům by mělo jít o stejnou věc – v jakékoliv politické straně

Praha, 15.10.2013 20:10, (ROMEA)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme zámečníka – toho času v invalidním důchodu Jozefa Mikera ze Strany rovných příležitostí (SRP). Miker kandiduje na kandidátce Strany zelených (SZ) na 17. místě v Ústeckém kraji. 

Jozef Miker

  • Věk: 48 let
  • Vzdělání: Mechanik a opravář pro stroje a zařízení, profese: zámečník důlního velkostroje (nyní v invalidním důchodu)
  • Nejlepší vlastnost: Úcta k lidem
  • Nejhorší vlastnost: Rychle se rozčílím

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

V žádném politickém uskupení jsem nebyl, i když nabídky jsem dostal, například od RDS - Romské demokratické strany. SRP jsem pomáhal zakládat, byli tam lidé, kterým věřím, jako třeba Čeněk Růžička nebo Štefan Tišer. Takže když mě požádali, abych se k nim připojil a do SRP vstoupil, tak jsem nabídku přijal.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Myslím si, že má šance celkem slušné, alespoň dva kandidáti by se mohli dostat – pokud dostanou potřebné hlasy.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Jsem rád, že jsme se se SZ spojili, byli nejbližší našemu volebnímu programu. I ve SZ jsou lidé, kteří s námi chodili bojovat proti neonacistům, například Karel Karika. Ondřej Liška také například každý rok navštěvuje Lety a bojuje za zrušení vepřína. Toto spojení se nám prostě zdálo jako nejrozumnější.

Proč SRP oslovila právě SZ? Oslovila také jiné politické strany? S jakým výsledkem?

Spolupráce se SZ se připravovala už od května, od setkání v Letech. Vím, že se jednalo s Pirátama, a s kým dalším ještě, to nevím.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

Vnímám to velice kladně, že se Romové konečně odhodlali, že budou kandidovat. Doufám, že se do sněmovny dostanou a budou bojovat proti protiromským pochodům a za Romy.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Ano, dobrá spolupráce je například i mezi SRP a RDS. Romům by mělo jít o stejnou věc, je jedno, za jakou stranu – cíl je společný pro všechny.

Co pro vás znamená romství?

Především dodržování našich starých kultur – romipen.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Zlepšení situace a postavení Romů v ČR.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1126x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Jozef MikerHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo