romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jozef Miker (SRP), kandidát do sněmovny: Romům by mělo jít o stejnou věc – v jakékoliv politické straně

Praha, 15.10.2013 20:10, (ROMEA)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme zámečníka – toho času v invalidním důchodu Jozefa Mikera ze Strany rovných příležitostí (SRP). Miker kandiduje na kandidátce Strany zelených (SZ) na 17. místě v Ústeckém kraji. 

Jozef Miker

  • Věk: 48 let
  • Vzdělání: Mechanik a opravář pro stroje a zařízení, profese: zámečník důlního velkostroje (nyní v invalidním důchodu)
  • Nejlepší vlastnost: Úcta k lidem
  • Nejhorší vlastnost: Rychle se rozčílím

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

V žádném politickém uskupení jsem nebyl, i když nabídky jsem dostal, například od RDS - Romské demokratické strany. SRP jsem pomáhal zakládat, byli tam lidé, kterým věřím, jako třeba Čeněk Růžička nebo Štefan Tišer. Takže když mě požádali, abych se k nim připojil a do SRP vstoupil, tak jsem nabídku přijal.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Myslím si, že má šance celkem slušné, alespoň dva kandidáti by se mohli dostat – pokud dostanou potřebné hlasy.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Jsem rád, že jsme se se SZ spojili, byli nejbližší našemu volebnímu programu. I ve SZ jsou lidé, kteří s námi chodili bojovat proti neonacistům, například Karel Karika. Ondřej Liška také například každý rok navštěvuje Lety a bojuje za zrušení vepřína. Toto spojení se nám prostě zdálo jako nejrozumnější.

Proč SRP oslovila právě SZ? Oslovila také jiné politické strany? S jakým výsledkem?

Spolupráce se SZ se připravovala už od května, od setkání v Letech. Vím, že se jednalo s Pirátama, a s kým dalším ještě, to nevím.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

Vnímám to velice kladně, že se Romové konečně odhodlali, že budou kandidovat. Doufám, že se do sněmovny dostanou a budou bojovat proti protiromským pochodům a za Romy.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Ano, dobrá spolupráce je například i mezi SRP a RDS. Romům by mělo jít o stejnou věc, je jedno, za jakou stranu – cíl je společný pro všechny.

Co pro vás znamená romství?

Především dodržování našich starých kultur – romipen.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Zlepšení situace a postavení Romů v ČR.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1121x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Jozef MikerHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo