romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Česká republika 2013 a Romové

Česká republika, 20.6.2013 11:14, (ROMEA)
Julius Zajac. Foto: Archiv autora
Julius Zajac. Foto: Archiv autora

Soužití Čechů a Romů je podle mě nejhorší jaké kdy bylo. Debaty, proč to tak je a kdo za takový stav může, jsou podle mého názoru bezpředmětné, protože nic neřeší.

Chcete pogromy?

Už před lety jsem psal několik článků na toto téma, kde jsem upozorňoval, že v minulosti se tzv. romská otázka řešila špatně. Jedni postavili pro Romy sídliště, druzí je stěhovali na periférie měst, třetí se snažili integrovat Romy tam, kde by majoritní obyvatelé takového souseda nechtěli. Jedno bylo důležité, všichni pracovali. Správně tušíte, že zatím píši o minulosti, nikoli o roku 2013.

A jak je to dnes, víme. Podle názorů některých lidí z majority v internetových diskusích jsme všichni černý paraziti, černý huby, který je potřeba vystřílet jako škodnou zvěř atd. Dále se můžeme dočíst v takových diskusích: "jak dlouho ještě budeme čekat?"

Na co čekat? To také tušíme, na to, až "slušní lidé" popadnou zbraně a s těma černejma kur... zatočí po svým, když toho není schopná vláda ani policie ČR, a chrání je jako ohrožený druh! (Pro Romy, kteří by chtěli tato slova použít opět proti mně - jen cituji slova jiných.) Pro vyznavače pogromů uvádím odkaz na video z ukrajinského pogromu z roku 1941 - tohle byste chtěli? Snížit se na úroveň válečného zločinu a uplatnit kolektivní vinu?

Pomluvy, hoaxy

Lidé jsou nespokojení s celkovým stavem v České republice. V listopadu 1989 nechtěli vládu zlodějů a skutečných parazitů, chtěli demokracii. Ano, to si myslím, že miliardy, které byly rozkradeny v ČR, byly rozkradeny hlavně těmi "slušnými" v kravatách a luxusních večerních toaletách. Smutné je, že snad každý normální člověk, kterého se zeptáte na politiku, uzná, že toto špinavé povolání je plné zlodějů, ale jakoby jim to tak nevadilo, jako ty "černý huby, které všichni živí ze svých daní". Nicméně nezpochybňuji, že se na sociálních dávkách nevyplácí málo peněz.

Další problém jsou hoaxy. Stačí, že někdo napíše svůj stav na facebooku, že mu Cikán něco udělal, a dost lidí tomu prostě uvěří, včetně profesionálních novinářů. Diskuse pod nimi jsou otřesné. Pro tolik jedinců nejsou Romové lidmi, že si říkám "tohle už není normální, takhle to přece nejde, jak v takové situaci můžeme žít? Jak z toho ven?"

Problém je i v Romech

Musím ještě zmínit fakt, že u diskusí vidím problém také v Romech. Konkrétně v tom, že někteří ukazují jen na majoritu, že ona vytváří rasismus - prostě píší, jakoby Romové byli svatí. A dokonce jim je proti mysli se distancovat od těch Romů, kteří se neumějí chovat a dělají nám všem ostudu... jednoduše řečeno to chápou tak, že kdyby se od takto distancovali, uznali by vinu či spoluvinu, což je samozřejmě nesmysl.

Nikoho jsem k podpisu pod peticí My Romové už máme dost těch, kteří nám dělají ostudu nepřemlouval, přesto jí podepsalo již 140 lidí, poté, kdy ji zatím jako jediný server zveřejnil server Romea.cz. 140 lidí, kteří s takovým distancem problém nemají, kteří pochopili, že petice je pro dobro soužití, nikoliv od toho, aby někoho špinila.

Udělat pořádek mezi sebou

Často slýchám, nebo čtu názory lidí z majority, jak bychom si my Romové měli udělat pořádek ve vlastních řadách. Takovým lidem můžu argumentovat tím, že každý odpovídá sám za sebe. Rom, který pracuje a chová se slušně má dost práce s vlastním životem a výchovou svých dětí. A má plné právo takový život žít. Kdyby měl za povinnost pomáhat těm, kterým takový způsob života nic neříká, a to jen proto, že mají stejnou barvu kůže jako on, tak už to vlastně zavání rasismem.

Nehledě na to, že existují různá uskupení, která by něco podobného měla mít v popisu práce. Jako bych už teď slyšel argumenty "zase na něco čekáte, až někdo něco udělá za vás Romy" - ne, na nic nečekám, a já nejsem Romové, a už vůbec nepatřím k těm, kteří čekají na podporu. Není ovšem vyloučeno, že i já se mohu takovým čekatelem stát. Ptám se proto: zaměstnali byste mě, Roma, který má sice maturitu, ale vy máte ty špatné zkušenosti?

Špatné zkušenosti s Romy

Nejsem z těch, kteří dají na všechen napsaný text, spíš mě zajímá, co říkají obyčejní lidé na stavbách,v hospodách,v obchodech nebo na ulici atd. - jaké mají zkušenosti. A bohužel musím konstatovat, že s námi Romy je mají většinou špatné. Nedávno mi vyprávěl takovou zkušenost můj známý z Ústí nad Labem, kde při povodních Romové nechtěli plnit pytle s pískem, ale na jídlo ve frontě stáli. Na druhou stranu jsem také četl o romském podnikateli, který nabízel jisté obci po povodni pomoc, ale ta nebyla přijata údajně kvůli špatným zkušenostem, takhle se to soužití zlepšovat asi nezačne.

V ČR chybějí autority

Ale chci se vrátit ke všeobecné situaci v Česku. Náš bývalý prezident Václav Klaus zveřejnil zprávu Je třeba vzít politiku pánům v kuklách a vrátit politikům. To si pan Klaus, zakladatel ODS, všiml zřejmě až teď, o čem je politika v ČR?

Takový názor i od takového zkušeného politika vnímám jako populistický. Je třeba vzít politiku z rukou byznysmenů, vrátit tvář parlamentu a vládě. Ale což takhle pracovat, milí poslanci, za průměrnou mzdu? A proč neprokazovat původ svého majetku, a přestat podnikat, pokud je to ve střetu zájmů?

Myslím si, že u nás v politice i veřejném životě chybějí autority a vzory, které Češi měli v minulosti. Představte si, co by říkal na dnešní nejen politickou situaci spisovatel a novinář Karel Čapek, nebo náš první prezident T. G.Masaryk. Kde má dnešní většinová čás společnosti mít vzory, v komerční televizi, kde se vraždí už dopoledne?

Soužití je letitý problém

Ale zpět k Romům. Soužití je letitý problém spojený s integrací a řešit nahromaděné problémy je hodně náročný úkol. Snad by neuškodil vznik ministerstva pro romskou integraci. Proč ne, když je to takový problém a "řeší" ho celá země?

Osobně bych začal s pořádnými tresty pro každého, kdo bude páchat násilí na druhé osobě nebona  skupině obyvatel, samozřejmě bez ohledu na barvu pleti. A jestli nebude dost míst ve věznicích, nechť si pachatelé postaví věznice nové. Lidé by měli mít více respektu k zákonu, snad proto, aby se ze srdce Evropy nestala vytunelovaná díra plná násilí a nenávisti.
Přečteno: 2501x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Média, Integrace, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo