romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Distancujme se od Romů, kteří nám dělají špatnou pověst

Praha, 7.6.2013 10:45, (ROMEA)
Julius Zajac
Julius Zajac

Jak asi působí zpráva s titulkem “Romové opět brutálně zaútočili: V Duchcově zmlátili 12letého kluka. Dobili ho klacky!“ nebo jiné podobné.

Na spoustu Čechů takové informace mohou působit ve smyslu: “Zase? Jak si to ještě dlouho necháme líbit? Proč jim všude nadržují a zavírají i internetové diskuse, kde se ani nemůžeme vyjádřit?!“

Na Romy to zase může působit asi takto: “Už jsme zase všichni někoho napadli? Proč nás s těmi pachateli spojují? Zase o nás píší a dělá jim to dobře, jsou to rasisté“ A to jsem velmi slušný.

Pokusím se odpovědět oběma stranám.

Vážená majorito, i v internetových diskusích platí zákony a pokud se pod článkem o Romech množí rasistické příspěvky, jakože ano, provozovatel má právo takovou diskusi zrušit, protože nechce mít problémy se zákonem.

Vážení Romové, některým novinářům se hodí jakákoli špína, protože je to jejich práce, i když se údajný čin třeba vůbec nestal, jak už se několikrát ukázalo.

Některá média prostě, ať chceme nebo ne, vytváří určitou náladu ve společnosti. Bohužel i ten nejhorší “novinář“ z kdejakého bulváru, stejně jako ten nejhorší Rom, který někoho napadne nebo okrade.

Chybí veřejné diskuse mezi oběma stranami. Majorita si často myslí, že jsme všichni stejní a nevidí distanc z našich řad od těch Romů, kteří dělají dusno a neumí se chovat.

Měli bychom na problému spolupracovat, zastavit tikající bomby v ghettech a zhoršující se situaci zlepšovat. Už není prostor pro stěžování a vzájemné nadávání. Čas rychle letí. Mohl bych také psát o tom, jak se mi děti na základní škole na prvním stupni smáli: “Jdi se umejt, cigyrygy masné ryby". Mimochodem dodnes nevím co cigyrygy znamená. Mohl bych si stěžovat i na to, jak mě odmítli obsloužit v restauraci, kde mi  sám vedoucí řekl, že Cigoše neobsluhuje. Šel jsme jen na oběd. Ale to podle mě vůbec nemá smysl.

Někteří Romové si o mně myslí, že se chci majoritě zalíbit, že z toho asi něco mám. Tomu se opravdu musím usmívat, protože mi jde jen o dobro věci, o mír a klid, o přátelství mezi majoritou a naší minoritou, ačkoliv to může vypadat jako utopie.

Napsal jsem petici, která je hlavně o distancu nás Romů od těch, kteří nám dělají špatnou pověst a o tom, abychom dostávali práci místo sociálních dávek. Petici zatím moc lidí nepodepsalo. Jsem si jist, že kdybych psal o rasismu a xenofobii ze strany majority, měl bych podpisů na tapetování, stejně jako v obráceném případě, kdybych dělal petici proti nám všem, proti nám Romům.

Myslím si, že je třeba se na věci dívat trochu shora a přemýšlet jak soužití zlepšovat.

Já se o to snažím v běžném životě. Dnes se mi například stalo, že jsem na chodníku potkal starší paní s pejskem, která se mi chtěla vyhnout tak, že chtěla jít raději na trávu. Tak moc se mě bála! S pejskem jsme se u sebe zastavili, já se na paní usmál a prohodil slovo. Nakonec byla docela ráda, že mě potkala. O tomhle je moje soužití, ne o internetu a rasismu.

Mějte se dobře.

PETICE

Přečteno: 3904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo