romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Julius Zajac: Myšlenkový extremismus už na vzestupu není

24.3.2017 10:41
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)

Ve středu se stal teroristický útok v Londýně, dnes se o něj pokusil jiný pachatel v Antverpách.

Pozoruji vyjadřování občanů k těmto událostem. Bohužel si na terorismus za našimi hranicemi začínáme zvykat. V diskusích na internetu se  na téma uprchlíci začaly objevovat prvky cynismu, ironie i sarkasmu. Nepřítelem  je jednoznačně EU a  její politici. Dalším nepřítelem jsou média, která se nezavděčí. Jednou jsou pranýřovaná za nesdělení národnosti pachatele, a když tak učiní, jsou pranýřovaná za to, že z lidí dělají hlupáky. Každý přece ví, kdo útočí! A kdo tedy? Většinou muslimové, kteří se v Evropě narodili. Takže jak zní oblíbené české přísloví: "a bude hůř". Škoda, že nepřítelem číslo jedna u nás nejsou teroristé samotní.

Proč  se ti lidé přidávají na stranu terorismu? Protože jejich nedobrá sociální situace ve spojení s fanatickým náboženstvím je "smrtící" kombinací k snadnému sklouznutí k radikalizaci. Co tedy dělat? Jak se k tomu postavit? To si musí rozhodnout každý sám. Já se pokusím popsat, co vidím kolem sebe a kam by to mohlo zajít.

S oblibou tvrdím, že komunistický režim u nás byl moc dlouho. Až tak dlouho, že ještě dnes mají někteří problém s pochopením, co demokracie je. Psaní svobodných demokratických médií je často vnímáno jako propaganda multikulti nebo propaganda EU.  Mnoho z nás si neváží toho, že patříme právě do EU. Mnoho lidí zapomnělo, že o demokracii je třeba se starat, a ne ji odevzdat bezhlavě politickým populistům.  Mnoho lidí už zapomnělo, co je skutečná totalita tolik srovnávaná s EU.

V ČR se naštěstí žádný útok islámských teroristů nestal, ale už byl odmítnut návrh na zakotvení držení zbraní přímo do Ústavy. Byl zamítnut návrh na ochranu republiky legálními střelnými zbraněmi.  Byly odraženy i pokusy několika restauračních zařízení, které zakazovaly vstup muslimům. Zkrátka nenávist k nim jede na plné obrátky a kdo s nimi jedná stejně jako s ostatními (sluníčkář), je považován za zrádce národa. Nepřipomíná vám to něco? Mně třicátá léta 20. století, která byla samozřejmě ještě krutější, ale zárodek zla a nenávisti je obdobný. Zkuste si někdy nahradit slovo "muslimové" za "Židé" a porovnejte s dobovým novinovým materiálem. 

Bohužel si umím představit, kdyby se teroristické útoky děly v Čechách. Umím si představit i tu vlnu nenávisti, která zatím nyní běží hlavně na internetu a v hospodách, jak "v plné parádě" prosákne do všech koutů veřejnosti. Kdokoli tmavší jen připomínající muslima by rozhodně na růžích  ustláno neměl. Kvůli bezpečnosti bychom i my Romové možná museli mít vlastní školy, obchody i restaurace. Segregace by se rozjela na plné obrátky. Nikoho krom sluníčkářů by nezajímalo, že s teroristy ti ostatní nemají nic společného. Polovojenské jednotky z řad tzv. slušných lidí by byly noční můrou pro všechny tmavší. Občas by někoho jen tak zlynčovali a křičeli u toho "za náš národ". Byly by páchány pogromy. Hranice by se uzavřely. Nastal by odchod z EU, z NATO a na Hrad by usednul Japonec, který o sobě tvrdí, jak je velkým Čechem. Nastal by totální kolaps a chaos až takových rozměrů, že by nás musela opět "osvobodit" ruská armáda.


Myšlenkový extremismus podle mě už na vzestupu není. Během několika let se stal součástí všedního života. Stačí pozorněji číst a naslouchat lidem, kteří diskutují o terorismu. Dokonce i v diskusích pod veřejnoprávními články se vzývá násilí a smrt všem muslimům. To není jen smutné, nezákonné, ale i nebezpečné pro všechny.

Přečteno: 1892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, segregace, pogromy, Rasismus, muslimové, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo