romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Samozvanou radu starších nikdy neuznám. Polemika s Karlem Holomkem

22.5.2015 14:36
Julius Zajac
Julius Zajac

Tak máme radu starších. Jak chtějí její členové pomoci integraci Romů do české společnosti jasné není. Je však jasné, že chtějí reprezentovat všechny Romy a jednat s politiky.

Takovou samozvanou radu starších já nikdy neuznám. Jestli chtějí tito lidé někoho reprezentovat, nechť se nechají řádně demokraticky zvolit. Nikdo jim nebrání, aby se dali na politickou dráhu. Snad si tato rada nemyslí, že jí budu akceptovat jen proto, že její členové mají stejnou barvu kůže jako já.

Pan Karel Holomek uvádí v článku na serveru Romea.cz, že pro něj je zásadní identita Romů a její zachování. Možná má tento pán pocit, že identita Romů je ohrožena. Má pan Karel Holomek pocit, že je ohrožena naše barva kůže, nebo romská kultura? V čem je údajně naše identita Romů tak moc odlišná od té české, že pro ní potřebujeme samozvané rady starších? Potřebujeme i speciální zákony, protože jsme Romové?

Kolik kluboven se zaměřením na vzdělání dětí rada starších vytvořila? Nebo jak si představují její členové integraci do české společnosti? Nejsem populista, ale na tvrzení, že Vietnamci se integrovali do české společnosti “za pár let“ něco bude. Všímám si jakou češtinou mladí Vietnamci (nebo vlastně bych měl správně napsat Češi?) disponují a velmi se mi to líbí. Umí dokonce líp česky, než někteří Češi.

Naše integrace do české společnosti visí jen na vzdělání a chuti k němu vést děti, nikoli na zákonech a na radách starších. Všechny řeči o rasismu, o tom, jak je nám napříč politickým režimům neumožněno studium atd. jsou jen výmluvy. Kolik dětí v ghettech před sebou nemá světlou budoucnost jen kvůli tomu, že rodiče o vzdělání jejich ratolestí nemají zájem? A jak těm dětem utíká čas?! Kolik mladých Romů si brzy založí rodinu a škola pro ně nehraje žádnou roli? Nevěřím, že za nechutí ke vzdělání stojí peníze. Mít dobrý prospěch ve škole může mít kdokoli.

Přečteno: 1934x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strategie romské integrace do roku 2020, Agentura pro sociální začleňování, Karel HolomekHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo