romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Stáváme se podřadnou rasou?

Praha, 27.8.2013 15:29, (ROMEA)
Julius Zajac
Julius Zajac

Podřadná rasa. Mnozí z Vás si pod tímto pojmem představí období 2. světové války, kdy nacistická ideologie takhle vnímala Slovany, o kterých tvrdila, že se hodí buďto k zotročení, nebo k vyhlazení.

Dnes je situace samozřejmě jiná. V ČR máme demokracii a zákony, podle kterých je například hanobení rasy a národa trestné. Žijeme v EU, je rok 2013. A přesto mám pocit, že začala nenávist k Romům podobně jako ve třicátých letech k Židům v Německu.

Jsou nám předhazovány lži o zvýhodňování, které si lidé přečetli v e-mailech a věří jim.

Samozřejmě, že nás celý český národ nehází do jednoho pytle, ale většina možná ano. Jsou nám předhazovány lži o zvýhodňování, které si lidé přečetli v e-mailech a věří jim. To je podle mě velký problém, stejně jako některé partičky mladých Romů, které Romům všeobecně nedělají dobrou pověst. Ale samozřejmě to není jen o těchto partičkách, situace se zhoršuje všude, jak na straně romské menšiny, tak na straně české majority. Sociální propady se prohlubují na všech stranách.

Politika je v troskách, ulicemi pochodují nacisté a hajlují jako za Hitlera. Nadávají na Cikány a k nim se přidávají obyčejní lidé, což je alarmující pro celou společnost.

Myslím, že by se ty protiromské pochody nekonaly, kdyby nebyli Romové typu mačetových útočníků, duchcovského gangu napadající manželský pár, ale i obyčejných partiček, které někoho zmlátí kvůli cigaretě. K tomu lživé emaily, sociální napětí, a rasovou nenávist máme na světě. A slušný Rom jako by zmizel ze světa. Není dne, abych neviděl obrázek znázorňující „stop černému rasismu“, který vlastně nepřímo podporuje rasismus bílý, což je ovšem celé nesmysl, protože rasismus se podle barev nedělí.

Protiromské pochody by se nekonaly, kdyby nebyli Romové typu mačetových útočníků, duchcovského gangu napadající manželský pár...

Je třeba říci jak situaci řešit, jestli zkoušet prorazit policejní kordon a začít občanskou válku v podobě pogromů, nebo vymyslet koncepci pro vzdělání Romů a získání práce. Prostě situaci řešit po dobrém, ne po zlém jako se dělo v minulosti, a víme (kteří neví, ať nahlédnou do historie) s jakým výsledkem.

Četl jsem před chvílí příběh Richarda Samka, známé televizní tváře. Vypráví o tom, jak dělal reportáž právě kolem protiromských pochodů, kde byl hrubě urážen, a bylo mu vyhrožováno, jak on sám popisuje „obyčejným člověkem“ nikoli neonacistou. To ho právě překvapilo.

Dokážu si představit davovou psychózu, kde si lidé ulevují nad „černýma“ a jsem toho názoru, že kdybych vystoupil před obyčejné lidi na protiromském protestu, tak by mě nikdo neposlouchal už jen kvůli barvě pleti, protože podle ní poznají, že jde o Roma, kterého oni živí, ačkoli moji prarodiče, rodiče i já jsme žádné sociální podpory v nezaměstnanosti nikdy nebrali. Když mě náhodou uslyší, začnou se smát, a ti kteří uvěří, řeknou, že takových je nás jeden z tisíce, ačkoliv to nepočítali

Úroveň Česka klesá, politici nekonají, na Romech je uplatňován princip kolektivní viny a jsou terčem nenávisti. To je cesta do pekel. Jakou cestu si stvoříme záleží i na nás.

Přečteno: 3269x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo