romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Stejný metr a lepší život

25.7.2014 11:36
Julius Zajac.  Foto: Archiv autora
Julius Zajac. Foto: Archiv autora

Často slýchám názory, že u nás rasismus ani xenofobie není a my Romové jsme beztrestná, zákonem chráněná pakáž. K tomu se vyjadřovat nechci, respektive nechci se vyjadřovat ke každému slovu vyřčenému z úst xenofoba, nebo hloupého rasisty.

Ale chci se pozastavit nad tím slůvkem „beztrestní“. Nevím, kde lidé čerpají informace, že tomu tak je.

Když proběhlo to nechvalně známé napadení českého manželského páru Romy, dělaly se kvůli tomu demonstrace a město Duchcov zažívalo nepokoje. Proč se ale nedělají podobné demonstrace řekněme obráceně, tedy kvůli majoritní části obyvatel?

Proč se nekonají demonstrace za ztlučeného zpěváka Hrůzu, nebo proč se neprotestuje kvůli propuštění aktérů z kauzy Kuřim? A mohl bych pokračovat v případech, kdy nám, veřejnosti, se nelíbí rozsudky soudů a propouštění trestanců za dobré chování. Nelíbí se nám malé, někdy až směšné tresty za vraždy. Ale pokud jde o Romy, je to prý rasismus naruby, zvýhodňování atd. To mi přijde velmi nespravedlivé. Většinou mají takoví lidé plnou pusu stejného metru, což je absurdní.

Četl jsem několik článků, které se zabývají rasismem a xenofobií při pronájmech bytů. Z většiny názorů v diskusích pod článkem je mi špatně, ostatně jako vždy. Dokonce i vysokoškolsky vzdělaní lidé obhajují diskriminaci špatnými zkušenostmi s Romy a nestydí se přidat slavnou frázi „a kdo za to může? Lze se tomu divit?“

Rasová nesnášenlivost se neobjevuje jen u pronájmů bytů, ale všude. Ač je někdy tichá a mlčící, přesto je. Občas mě někdo řekne „ty jsi ale světlá výjimka“, já však bohužel musím konstatovat, že světlá výjimka je někdo z majority, kdo má skutečně stejný metr, bez předsudků.

Nikdy jsem nebyl toho názoru, že u nás jsou „rasové problémy“ jen čistě rasistické. Podle mě hraje hlavní roli xenofobie.

Budu se opakovat, ale sním o tom, že romské děti budou mít ve školách dobrý prospěch a začnou lepší život a udrží si ho až do konce života. Sním o tom, že naše romské etnikum se zvedne právě tímhle, neboť ten, kdo má vzdělání a práci, si byt koupí.

Znamenalo by to konec ubytoven a začátek normálního života. (Tím netvrdím, že všichni Romové žijí v ubytovnách, já jen aby to opět někdo nebral moc osobně.)

Přečteno: 1691x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Bydlení, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo