romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Udělat něco podobného jako ten kluk v Duchcově, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal

Duchcov, 30.5.2013 12:57, (ROMEA)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Tolik lidí, a to nejen v poslední době, nadává na nás, Romy, nebo Cigány, jak chcete. O zabití v Teplicích psát nebudu, protože policie odmítá k případu sdělit cokoli. Co mi však vadí, je brutální napadení manželského páru v Duchově a názory na jeho "řešení" na internetu.

Čtu, jak my Cigáni stojíme za sebou, ať se děje cokoli, že nás není možné jen tak potrestat, a další názory většinové části společnosti na nás. Na jednu stranu se nedivím, že situace kolem soužití Čechů a Romů je taková, jaká je. Problémy jsou a budou, ať se jedná o nezaměstnanost, vzdělání nebo kriminalitu. A kdo za to může? Systém, majorita, nebo naše menšina, která se nedokázala plně integrovat za těch x let co je na tomto území? Ať si odpoví každý sám.

Duchcov

Shlédl jsem video, na kterém se teprve šestnáctiletý zločinec kaje, že byl opilý, nevěděl co dělá, a že si, chudák kluk, zkazil život. Jeho slova nemohu brát vážně, protože je to ještě jak se říká “cucák“. Kdo ale má mít rozum, je policie, zákony, a hlavně rodiče. A to platí všude! Někdy mi ty naše zákony ale přijdou horší, než bůhvíkde.

Jak se může stát, že tak mladý kluk, který se již brzy stane otcem, se jen tak opije a brutálně pak někoho napadne? A vše jede dál, jako by se nic nestalo? Jaký pocit z toho má mít společnost? Popíšu jej: má pocit, že jde o "zvýhodňování" nebo o "pozitivní rasismus". A to je špatné.

Mě to tedy vadí, nevím jak to vnímají ostatní Romové, ale tenhle cucák a jemu podobní nám ještě více kazí už tak špatnou pověst. Lidé se na nás všechny po takovém činu vždy dívají ještě více “skrz prsty“. Názory majoritní části společnosti by pro nás měly být důležité, protože tu žijeme.

Čech versus Cigán

Vlastně si mezi sebou nadávají dost podobně. Z jedné či druhé strany slýcháme: „Kdyby toto udělal Čech, tak ho zavřou…. Kdyby tohle udělal Cigán, tak je zle.“ ONI MŮŽOU... tvrdí obě strany. Nevšimli jste si toho někdy?

Existuje řešení?

Kvalitní vzdělání dětí, zaměstnanost a hlavně rušení ghett. To ale nepřijde samo! První impuls by určitě měl přijít od nás, Romů. Ještě není pozdě, nesmíme házet flintu do žita! Existují přeci lidé, kteří přesně toto mají na starost a jsou za to placeni. Bohužel jsem zatím nezaregistroval pozitivní zprávy ohledně jejich práce.

Ve zprávách nevidíme, když Cigán udělá něco dobrého či třeba jak se děti doučují - prostě a jednoduše jak se situace zlepšuje, byť pomalu. A jestli o to média nemají zájem, tak je něco špatně.

Doufám, že se už nestane něco podobného jako v Duchově. Drazí Romové, myslete, prosím, na to, že máme stejnou barvu kůže a žijeme ve stejné zemi, kde nás už tak nemají moc rádi - ale ještě není pozdě. Výchova je na prvním místě! Já udělat něco podobného jako tenhle kluk, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal. Takových otců je více, ale asi ne dost.

Přečteno: 6450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Duchcov, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo