romea - logo
29. února 2020 (sobota)
svátek má Horymír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Julius Zajac: Udělat něco podobného jako ten kluk v Duchcově, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal

Duchcov, 30.5.2013 12:57, (ROMEA)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Tolik lidí, a to nejen v poslední době, nadává na nás, Romy, nebo Cigány, jak chcete. O zabití v Teplicích psát nebudu, protože policie odmítá k případu sdělit cokoli. Co mi však vadí, je brutální napadení manželského páru v Duchově a názory na jeho "řešení" na internetu.

Čtu, jak my Cigáni stojíme za sebou, ať se děje cokoli, že nás není možné jen tak potrestat, a další názory většinové části společnosti na nás. Na jednu stranu se nedivím, že situace kolem soužití Čechů a Romů je taková, jaká je. Problémy jsou a budou, ať se jedná o nezaměstnanost, vzdělání nebo kriminalitu. A kdo za to může? Systém, majorita, nebo naše menšina, která se nedokázala plně integrovat za těch x let co je na tomto území? Ať si odpoví každý sám.

Duchcov

Shlédl jsem video, na kterém se teprve šestnáctiletý zločinec kaje, že byl opilý, nevěděl co dělá, a že si, chudák kluk, zkazil život. Jeho slova nemohu brát vážně, protože je to ještě jak se říká “cucák“. Kdo ale má mít rozum, je policie, zákony, a hlavně rodiče. A to platí všude! Někdy mi ty naše zákony ale přijdou horší, než bůhvíkde.

Jak se může stát, že tak mladý kluk, který se již brzy stane otcem, se jen tak opije a brutálně pak někoho napadne? A vše jede dál, jako by se nic nestalo? Jaký pocit z toho má mít společnost? Popíšu jej: má pocit, že jde o "zvýhodňování" nebo o "pozitivní rasismus". A to je špatné.

Mě to tedy vadí, nevím jak to vnímají ostatní Romové, ale tenhle cucák a jemu podobní nám ještě více kazí už tak špatnou pověst. Lidé se na nás všechny po takovém činu vždy dívají ještě více “skrz prsty“. Názory majoritní části společnosti by pro nás měly být důležité, protože tu žijeme.

Čech versus Cigán

Vlastně si mezi sebou nadávají dost podobně. Z jedné či druhé strany slýcháme: „Kdyby toto udělal Čech, tak ho zavřou…. Kdyby tohle udělal Cigán, tak je zle.“ ONI MŮŽOU... tvrdí obě strany. Nevšimli jste si toho někdy?

Existuje řešení?

Kvalitní vzdělání dětí, zaměstnanost a hlavně rušení ghett. To ale nepřijde samo! První impuls by určitě měl přijít od nás, Romů. Ještě není pozdě, nesmíme házet flintu do žita! Existují přeci lidé, kteří přesně toto mají na starost a jsou za to placeni. Bohužel jsem zatím nezaregistroval pozitivní zprávy ohledně jejich práce.

Ve zprávách nevidíme, když Cigán udělá něco dobrého či třeba jak se děti doučují - prostě a jednoduše jak se situace zlepšuje, byť pomalu. A jestli o to média nemají zájem, tak je něco špatně.

Doufám, že se už nestane něco podobného jako v Duchově. Drazí Romové, myslete, prosím, na to, že máme stejnou barvu kůže a žijeme ve stejné zemi, kde nás už tak nemají moc rádi - ale ještě není pozdě. Výchova je na prvním místě! Já udělat něco podobného jako tenhle kluk, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal. Takových otců je více, ale asi ne dost.

Přečteno: 6424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Duchcov, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo