romea - logo
28. října 2020 (středa)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Udělat něco podobného jako ten kluk v Duchcově, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal

Duchcov, 30.5.2013 12:57, (ROMEA)
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.
Napadení v Duchcově zachytila bezpečnostní kamera městské policie.

Tolik lidí, a to nejen v poslední době, nadává na nás, Romy, nebo Cigány, jak chcete. O zabití v Teplicích psát nebudu, protože policie odmítá k případu sdělit cokoli. Co mi však vadí, je brutální napadení manželského páru v Duchově a názory na jeho "řešení" na internetu.

Čtu, jak my Cigáni stojíme za sebou, ať se děje cokoli, že nás není možné jen tak potrestat, a další názory většinové části společnosti na nás. Na jednu stranu se nedivím, že situace kolem soužití Čechů a Romů je taková, jaká je. Problémy jsou a budou, ať se jedná o nezaměstnanost, vzdělání nebo kriminalitu. A kdo za to může? Systém, majorita, nebo naše menšina, která se nedokázala plně integrovat za těch x let co je na tomto území? Ať si odpoví každý sám.

Duchcov

Shlédl jsem video, na kterém se teprve šestnáctiletý zločinec kaje, že byl opilý, nevěděl co dělá, a že si, chudák kluk, zkazil život. Jeho slova nemohu brát vážně, protože je to ještě jak se říká “cucák“. Kdo ale má mít rozum, je policie, zákony, a hlavně rodiče. A to platí všude! Někdy mi ty naše zákony ale přijdou horší, než bůhvíkde.

Jak se může stát, že tak mladý kluk, který se již brzy stane otcem, se jen tak opije a brutálně pak někoho napadne? A vše jede dál, jako by se nic nestalo? Jaký pocit z toho má mít společnost? Popíšu jej: má pocit, že jde o "zvýhodňování" nebo o "pozitivní rasismus". A to je špatné.

Mě to tedy vadí, nevím jak to vnímají ostatní Romové, ale tenhle cucák a jemu podobní nám ještě více kazí už tak špatnou pověst. Lidé se na nás všechny po takovém činu vždy dívají ještě více “skrz prsty“. Názory majoritní části společnosti by pro nás měly být důležité, protože tu žijeme.

Čech versus Cigán

Vlastně si mezi sebou nadávají dost podobně. Z jedné či druhé strany slýcháme: „Kdyby toto udělal Čech, tak ho zavřou…. Kdyby tohle udělal Cigán, tak je zle.“ ONI MŮŽOU... tvrdí obě strany. Nevšimli jste si toho někdy?

Existuje řešení?

Kvalitní vzdělání dětí, zaměstnanost a hlavně rušení ghett. To ale nepřijde samo! První impuls by určitě měl přijít od nás, Romů. Ještě není pozdě, nesmíme házet flintu do žita! Existují přeci lidé, kteří přesně toto mají na starost a jsou za to placeni. Bohužel jsem zatím nezaregistroval pozitivní zprávy ohledně jejich práce.

Ve zprávách nevidíme, když Cigán udělá něco dobrého či třeba jak se děti doučují - prostě a jednoduše jak se situace zlepšuje, byť pomalu. A jestli o to média nemají zájem, tak je něco špatně.

Doufám, že se už nestane něco podobného jako v Duchově. Drazí Romové, myslete, prosím, na to, že máme stejnou barvu kůže a žijeme ve stejné zemi, kde nás už tak nemají moc rádi - ale ještě není pozdě. Výchova je na prvním místě! Já udělat něco podobného jako tenhle kluk, nemohl bych se ani omluvit, jak by mě otec ztrestal. Takových otců je více, ale asi ne dost.

Přečteno: 6439x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Duchcov, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo