romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Vietnamci a Romové v Česku

Praha, 19.11.2013 16:13, (ROMEA)
Julius Zajac
Julius Zajac

“Můj soused je Vietnamec“. Co si většina lidí představí? Prodavače, obchodníka, nebo pěstitele marihuany? Češi o sobě tvrdí, že nejsou rasisté ani xenofobové, ale myslím si, že většina z nás Čechů paušalizuje.

Pamatuji si jako dítě první příchozí vlnu Vietnamců do Čech, nezapomenutelné stánky a tržnice byly hojně navštěvované. Lidé kupovali levné zboží a byli spokojeni. Našla se ale už tenkrát řada lidí, kteří tvrdili, že, Čechům berou práci a že s nimi je a bude problém. Dnes je to zcela naopak, lidé jsou rádi za jejich kamenné večerky, protože nemusí do velkých supermarketů.

Vietnamská menšina je uzavřená. Četl jsem články mladých Češek původem z Vietnamu o tom, jak jim rodiče zakazují Čechy jako životní partnery. Věřím tomu. Tato menšina je velmi opatrná mezi sebe někoho cizího pustit a velmi ctí rodinu.

První migrující generace Vietnamců do Čech stavěla na práci a vydělávání peněz pro své rodiny ve Vietnamu. Zapojit se do české společnosti se příliš nesnažila. Druhá generace pracuje pro své příbuzné stejně jako první, ale už pracuje i pro svojí rodinu v Česku. Je tu už třetí generace Vietnamců. Ale malý Vietnamec je prostě pro většinu lidí malý Vietnamec, nikoli malý Čech.

Vidím denně, jak se tyto děti kamarádí s ostatními dětmi, a myslím, že proti tomu jejich rodiče nic nenamítají. Když ale vyměníme takové dítě za romské, už bych si tak jistý nebyl. Někteří rodiče nechtějí, aby jejich děti kamarádily s Romy, kvůli obavám a předsudkům.

Když to hodně shrnu, můžu napsat, že Vietnamci se dokázali brzy a bez větších problémů do české společnosti integrovat během několika generací, ačkoliv jim ještě hodně lidí v jejich obchodech tyká a ukazují tak svojí nadřazenost (?), ale celé to vypadá jako hra na kamarády.

“Můj soused Rom“. Co si většina lidí představí? Pohromu, problémy, konec klidného života, nebo špatný vtip o Romovi co by novém sousedovi? Jestliže většina lidí je schopná paušalizovat Vietnamce, o Romech to platí určitě.

Romská menšina je také uzavřená, ale ne tolik jako vietnamská. Obecně se ví, že Vietnamci jsou vnímáni v Čechách pozitivněji než Romové. Přitom je na naší integraci jednoduchý lék a to je vzdělání mladé romské generace. Všechna ostatní řešení obecně nefungují a těžko fungovat budou. Když porovnáme počet generací Romů a Vietnamců narozených zde v Čechách, je to ve smyslu integrace na pováženou.

Romové bez vzdělání většinou neumí zacházet se svým temperamentem. Stačí opravdu málo a jejich chování se tak od většiny obyvatel hodně liší, bohužel hlavně negativně.

Nabídnul jsem se několika organizacím, které se vzděláním dětí zabývají jako pomocná síla (byť i hudební). Na e-mail s přiloženým životopisem mi neodpověděl ani jeden člověk, prostě nezájem.

Vážení aktivisté, říkejte Romům jak je vzdělání pro jejich děti důležité, vytvořte kampaň, vytiskněte pro Romy letáčky, lákejte je na vzdělání. Uděláte podle mého názoru pro naší menšinu tu nejpotřebnější věc.

Přečteno: 4572x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Vietnam, Vietnamci, Vietnamci, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo