romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Xenofobii vůči uprchlíkům sdílejí paradoxně i někteří Romové

7.6.2015 8:57
Julius Zajac
Julius Zajac

Uprchlíků jsou plná média a s nimi se šíří obavy kolem evropského míru. Podle průzkumu agentury Median je 42 procent Čechů pro přijetí části uprchlíků. Jako hlavní důvod k takovému rozhodnutí uvádějí dotázaní hlavně válku.

Myslím, že český, nebo chcete-li evropský člověk si válečné peklo, které se na zemi děje asi těžko představí. IS vraždí lidi i za drobné přestupky proti Koránu. Na ulici ubližují i dětem, což ostatním dětským duším způsobuje psychická traumata. IS ničí i starobylé památky jak vidíme v médiích atd. To zlo je nepředstavitelné a my přece nemůžeme spojovat IS s lidmi, kteří přišli o vše a prchají před válkou. Přesto na běžence pohlíží mnoho lidí jako na kriminálníky, ač nic neprovedli. Pisálci polopravd a hoaxů o nich píší z vyhřáté “nepolitické“ kanceláře jako o mužích v nejlepším věku. Z toho je mi zle. Je mi také zle z toho, že Němci opět rozlišují při pasových kontrolách lidi podle barvy pleti. Kdo by to byl řekl, že se něco takového stane v novém tisíciletí v civilizované Evropě, že?

Doporučuji článek Lékařů bez hranic, kde kanadský lékař Simon Bryant vypráví o běžencích na moři ze zkušeností.

Bohužel jsem četl i názory Romů, kteří se vyjadřují k běžencům např. takto: „Tak si je vezměte domů a uvidíte“ Podle mě to je důkaz, že xenofobie se týká všech. V tomto případě bohužel i paradoxně, neboť snad pod každým článkem v diskusi o Romech si takové názory přečteme od majority směrem k nám.

Zamysleme se trochu nad tím, proč existují běženci z Iráku a Libye. Tyto dvě země byly naprosto rozvráceny americkou válečnou politikou. NATO a tedy i my ČR Libyi bombardovalo. Z nezávislých zdrojů a z řad jedinců v místě dění se několik dokumentů objevilo. Např. v Syrtě při náletech min. dva tisíce civilních obětí. Jsme pod tím podepsaní, bohužel. A dnes uprchlíkům z Libye zavřeme dveře?

Podle prezidenta ČR Miloše Zemana přijdou s uprchlíky i džihádisté, kteří vyhodí hrad do povětří. Dále je pan prezident toho názoru, že uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemi, což považuji za hloupé a pokrytecké. Myslím, že Evropa a USA toho pro celosvětový mír v arabském světě moc neudělaly, právě naopak. A teď světe div se, ti nešťastní lidé před válkou prchají a proč zrovna k nám?!

I já mám obavy o mír v Evropě. Mám také obavy z multikulturní společnosti, jakou můžeme pozorovat v Itálii nebo ve Francii. Jasně vidíme, že někteří lidé se s ostatními prostě nesnesou z důvodu odlišnosti povah a hlavně náboženství. Ale nebuďme sobečtí, nebo dokonce nelidští k běžencům ze zemí kde zuří válka. I těchto lidí se týkají mezinárodní práva a rozhodně bych jejich imigraci nedělil podle toho "jaké knize věří a jakou knihu uctívají". Tím samozřejmě narážím na úvahy o přijímání pouze křesťanských uprchlíků.Takový přístup se mi jeví stejně zvrácený jako ideologie IS.

Přečteno: 2114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Zeman, EU, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo