romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K atentátům v Paříži se přihlásil Islámský stát. Osm teroristů je po smrti

14.11.2015 13:04, (AKTUALIZOVÁNO 18:50)
Titulní stránky francouzských novin (14. 11. 2015)
Titulní stránky francouzských novin (14. 11. 2015)

K pátečním teroristickým útokům spáchaným ve Paříži se přihlásila v prohlášení organizace Islámský stát (IS). Krátce předtím Islámskému státu atentáty připsal francouzský prezident François Hollande. Atentát nepřežilo 128 lidí a mezi asi dvěma sty raněnými je osm desítek lidí ve vážném stavu.Útoky nepřežilo osm teroristů.

IS v prohlášení tvrdí, že osm jeho bojovníků vybavených automatickými puškami a pásy s výbušninami zaútočilo v různých částech srdce francouzské metropole, které si dobře prostudovali. Cílem prý bylo ukázat Francii, že zůstává hlavním cílem, pokud bude pokračovat ve své dosavadní politice. V prohlášení se také uvádí, že útoky byly reakcí na urážky muslimského proroka a na letecké útoky na území Islámského státu.

Krátce předtím skupina zveřejnila nedatované video, na němž hrozí útoky specificky Francii. "Dokud budete bombardovat, nebude žít v klidu. Budete se bát vyrazit i na nákup," říká arabsky muž s plnovousem obklopený dalšími muži. Vyzývá také muslimy, kteří nemohou odjet do Sýrie, aby útočili ve Francii. "Máte přikázáno bojovat proti bezvěrcům, kdekoli je najdete. Nač čekáte? K dispozici jsou zbraně a automobily a připraveny jsou také cíle. K dispozici je také jed, tak otravte vodu a jídlo aspoň jednomu z nepřátel alláha," říká mluvčí.

Francouzské letectvo je zapojeno do bojů proti této skupině v Iráku i v Sýrii.

Hollande po krizové schůzi vlády atentáty označil za válečný akt, který byl naplánován a zorganizován v zahraničí s pomocí poskytnutou ve Francii.

IS loni vyhlásil chalífát na části Sýrie a Iráku. Do boje proti němu se postupně zapojilo na šest desítek zemí. Nejnověji do nich vstoupilo v Sýrii Rusko.

Místa, kde probíhaly útoky:

Koncertní síň Bataclan - 82 mrtvých:

Hudební klub na bulváru Voltaire je jedním z nejznámějších v Paříži. V pátek hostil koncert kalifornské rockové skupiny Eagles of the Death Metal, její členové jsou v pořádku. Útok v klubu si vyžádal vůbec nejvíce obětí (82), převážně mladých lidí.

Čtyři teroristé se zahalenými obličeji zahájili nejdříve palbu na návštěvníky kaváren před klubem a poté začali s výkřiky Alláh je veliký střílet v klubu. Střelba trvala asi tři hodiny.

"Slyšel jsem je jasně říkal: 'Je to chyba Hollandea, je to chyba vašeho prezidenta, neměl intervenovat v Sýrii', mluvili také o Iráku," vyprávěl poté pětatřicetiletý Pierre Janaszak, který byl během střelby v sále.

Po půl dvanácté začal zásah policie, čtyři útočníci byli usmrceni, tři z nich se vyhodili se vzduchu pomocí opasků s výbušninami.


Stadion Stade de France - 1 mrtvý:

První výbuchy se simultánně ozvaly poblíž dvou vchodů do stadionu ve 21:20 a u přilehlé restaurace McDonald’s. Ve sportovní aréně pro 80.000 lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i prezident François Hollande, kterého evakuovala ochranka.

Celkem se zde odehrály tři výbuchy, zahynul jeden člověk a tři atentátníci.


Rue de Charonne - 19 mrtvých:

V ulici na východě Paříže zemřelo 19 lidí. Podle výpovědi jednoho svědka se výstřely ozývaly "dvě až tři minuty".

"Viděl jsem několik zkrvavených těl na zemi," říkal. Cílem střelby bylo podle tohoto svědka kavárna a japonská restaurace.

Rue Alibert - nejméně 12 mrtvých:

O něco severněji v Paříži vypukla střelba i na rohu ulic Bichat a Alibert na terase kambodžské restaurace Le Petit Cambodge. Zahynulo nejméně 12 lidí.

"Bylo to surrealistické, všichni leželi na zemi, nikdo se nehýbal," vyprávěla jedna žena, "nikdo nic nechápal. Mladý muž držel jednu slečnu za ruku. Byla mrtvá."


Rue se la Fontaine au roi - nejméně pět mrtvých:

Několik set metrů od klubu Batalcan bylo na terase pizzerie La Casa Nostra zabito pět lidí. Podle svědka, pětatřicetiletého Mathieua, použili automatickou pušku.

"Měl jsem velké štěstí," dodal. Další svědek viděl "černý Ford Focus, ze kterého se střílelo".


Bulvár Voltaire:

Další útok se odehrál na bulváru Voltaire. Zemřel jeden útočník.

Přečteno: 635x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo