romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kanadský premiér potvrdil, že víza pro ČR skončí za několik týdnů

Brusel, 18.10.2013 15:38, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanadský premiér Stephen Harper dnes v Bruselu potvrdil, že vízová povinnost pro české občany skončí v několika příštích týdnech. Zájmem Ottawy je volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií, zdůraznil Harper na tiskové konferenci poté, co s šéfem Evropské komise José Barrosem domluvili zásadní body významné obchodní smlouvy mezi Kanadou a EU."Víza nebyla součástí této obchodní dohody," zdůraznil Harper.

Jedním z jejích cílů je však podle něj podpora volného pohybu zboží i osob mezi unií a Kanadou. "Naším cílem je bezvízové cestování z Evropy do Kanady," prohlásil kanadský premiér.že česká straně už bylo dáno najevo, že víza skončí, jak nejdříve to půjde. "Stane se to v příštích několika týdnech. Těším se, že se tak stane," dodal Harper.

Od obnovení víz pro cesty českých občanů do Kanady uplynuly letos čtyři roky. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha přitom využívala právě jednání o nyní domluvené obchodní dohodě a hrozila, že ji nebude ratifikovat.


Barroso před novináři připomněl, že otázku víz pro občany České republiky na jednáních s kanadskými partnery vznášel opakovaně. "Naposledy dnes ráno," poznamenal.

O věci prý s Harperem hovořili na jednání G8 v Severním Irsku, v Petrohradu po schůzce skupiny G20 a naposledy v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN. Kanadský premiér podle něj jasně deklaroval, že celý problém bude rychle vyřešen.

"Myslíme si, že toto řešení je důležité pro celou Evropu. Také pro Kanadu je důležité bezvízové cestování," myslí si Barroso. EU i Kanada jsou totiž podle něj partneři, kteří sdílí společné hodnoty svobody a demokracie.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli vysokému počtu českých občanů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Před zavedením víz byli čeští žadatelé druhou největší skupinou žadatelů o azyl, uvedly kanadské úřady. O azyl žádalo 2170 Čechů za rok, po zavedení víz to bylo 56, dodaly. Za dobu trvání vízové povinnosti Kanada vydala českým občanům 30.714 víz, 513 jich vydat odmítla.

Potíže s kanadskými vízy nejsou záležitostí jen několika posledních let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl.

V roce 2007 pak Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany podruhé, to ale vydrželo jen dva roky.
Kanadský premiér na otázku o konci víz pro české občany dnes v Bruselu odpověděl nejprve francouzsky, pak své věty kompletně zopakoval v angličtině.
"A teď to ještě řekněte česky," vyzval jej poté se smíchem Barroso. 

Přečteno: 601x
 

Kam dál:

Štítky:  

Víza, Kanada, BruselHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo