romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanadský premiér potvrdil, že víza pro ČR skončí za několik týdnů

Brusel, 18.10.2013 15:38, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanadský premiér Stephen Harper dnes v Bruselu potvrdil, že vízová povinnost pro české občany skončí v několika příštích týdnech. Zájmem Ottawy je volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií, zdůraznil Harper na tiskové konferenci poté, co s šéfem Evropské komise José Barrosem domluvili zásadní body významné obchodní smlouvy mezi Kanadou a EU."Víza nebyla součástí této obchodní dohody," zdůraznil Harper.

Jedním z jejích cílů je však podle něj podpora volného pohybu zboží i osob mezi unií a Kanadou. "Naším cílem je bezvízové cestování z Evropy do Kanady," prohlásil kanadský premiér.že česká straně už bylo dáno najevo, že víza skončí, jak nejdříve to půjde. "Stane se to v příštích několika týdnech. Těším se, že se tak stane," dodal Harper.

Od obnovení víz pro cesty českých občanů do Kanady uplynuly letos čtyři roky. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha přitom využívala právě jednání o nyní domluvené obchodní dohodě a hrozila, že ji nebude ratifikovat.


Barroso před novináři připomněl, že otázku víz pro občany České republiky na jednáních s kanadskými partnery vznášel opakovaně. "Naposledy dnes ráno," poznamenal.

O věci prý s Harperem hovořili na jednání G8 v Severním Irsku, v Petrohradu po schůzce skupiny G20 a naposledy v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN. Kanadský premiér podle něj jasně deklaroval, že celý problém bude rychle vyřešen.

"Myslíme si, že toto řešení je důležité pro celou Evropu. Také pro Kanadu je důležité bezvízové cestování," myslí si Barroso. EU i Kanada jsou totiž podle něj partneři, kteří sdílí společné hodnoty svobody a demokracie.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli vysokému počtu českých občanů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Před zavedením víz byli čeští žadatelé druhou největší skupinou žadatelů o azyl, uvedly kanadské úřady. O azyl žádalo 2170 Čechů za rok, po zavedení víz to bylo 56, dodaly. Za dobu trvání vízové povinnosti Kanada vydala českým občanům 30.714 víz, 513 jich vydat odmítla.

Potíže s kanadskými vízy nejsou záležitostí jen několika posledních let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl.

V roce 2007 pak Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany podruhé, to ale vydrželo jen dva roky.
Kanadský premiér na otázku o konci víz pro české občany dnes v Bruselu odpověděl nejprve francouzsky, pak své věty kompletně zopakoval v angličtině.
"A teď to ještě řekněte česky," vyzval jej poté se smíchem Barroso. 

Přečteno: 607x
 

Kam dál:

Štítky:  

Víza, Kanada, BruselHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo