romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karanténní opatření v romské osadě Ratnovce bylo ukončeno. Policisté ani vojáci již osadu nehlídají

29.12.2020 14:00
Obec Ratnovce hlídali policisté a vojáci (FOTO: Polícia SR - Trnavský kraj)
Obec Ratnovce hlídali policisté a vojáci (FOTO: Polícia SR - Trnavský kraj)

Regionální úřad veřejného zdravotnictví v Trnavě od pondělí zrušil omezení pohybu v Ratnovcích v okresu Piešťany. Zároveň po deseti dnech zrušil kontroly dodržování karanténních opatření a izolace v domácím prostředí. Důvodem těchto opatření byl výsledek testování na COVID-19 v romské osadě. Z celkem 88 osmi testovaných bylo hned 28 osob pozitivních.

Kontrolu nepřetržitě zajišťovali policisté a vojáci, kteří romskou osadu obklíčili a neprodyšně uzavřeli. Tím znemožnili obyvatelům osady nakupovat v obci, jídlo jim tedy zajišťovali úředníci obce. Situace se vyostřila dva dny po uvalení karanténních opatření, kdy v osadě zemřel 25-letý muž. Úmrtí mladého Roma nesli v osadě velmi těžce, proto vládní romská zmocněnkyně Andrea Bučková zprostředkovala odbornou psychologickou pomoc.

Podle vyjádření starostky Ratnovců Daniely Sigetové pro Slovenskou tiskovou agenturu SITA, se situace v obci uklidnila. Hlavní hygienik nařídil představitelům obce zabezpečit dezinfekci veřejných prostranství v bezprostřední blízkosti postižených rodinných domů, ovšem dříve, než obec nařízení realizovala, bylo 28. prosince zrušené. V romské osadě v Ratnovcích v současnosti žije kolem dvou stovek obyvatel.

Přečteno: 525x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romské osady, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo