romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Migrační krize není nic nového, i Romové po válce migrovali ze Slovenska, po revoluci do Kanady

Brno, 31.3.2016 11:08, (ROMEA)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)

O minulém víkendu proběhla už tradičně v Brně a po několikáté mezinárodní konference. Tématem té letošní byl Přístup k uprchlíkům v historické a evropské perspektivě. Téma vrcholně aktuální a bolestné pro obě strany- tedy uprchlíky i jejich hostitele.

Do Evropy přicházejí statisíce uprchlíků prchajících před nouzí a válkou. Ti změní náš kontinent. Jde o to, jak a jestli zůstanou zachovány naše hodnoty – evropské a křesťanské. V každém případě nás tento fakt vyzývá k novému promýšlení naší identity. Bude znamenat i nový přístup k lidským právům a jejich pojetí?

Podrobnějšími tématy byly Postoje k uprchlíkům jako zrcadlo našich společností a Kolik rozmanitostí zvládneme?

Dovolím si přinést několik zajímavostí a postřehů, protože naše společnost v této věci zaujímá postoje od naprostého odmítání a líčení hrůz plynoucích z přílivu neznámého prvku, které mimochodem zatím nebyly u nás zaznamenány ani v nejmenším, až po souhlasná stanoviska, která jsou si vědoma určitých rizik a nebezpečí. V takové situaci je dobré znát názor autorit evropských v politické i morální rovině.

Na 300 účastníků z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska i z jiných stran, a ovšem i od nás, tuto možnost jistě dávala.

Bylo konstatováno, že celý vývoj historie lidstva může být charakterizován masivními přesuny obyvatelstva, takže současná migrační krize není nic nového. Hostitelské země poskytovaly azyl celkem bez protestů a v konečném výsledku oceňovaly spíše klady než zápory. Nikdy ovšem nebyly zadarmo.

Podívejme se na některé příklady z naší země v kratším historickém období.

Po válce byly české země bez Romů. Tato skupina zmizela během války v koncentračních táborech třetí říše. Ani ne během 20 let na území Čech a Moravy emigrovalo více než 200 tisíc Romů ze Slovenska. Číslo pro nás dnes naprosto nepředstavitelné. Jistě, bylo porozloženo do menších počtů během doby, byla pracovní místa ve fabrikách pro každého včetně bydlení. Bohužel, během té doby se nepodařilo ani tyto lidi po staletí žijící v našich krajích integrovat, ať už důvody byly jakékoliv. Kdyby se to podařilo, dnes bychom mohli lépe nastolovat programy integrace pro potenciální uprchlíky, kteří se příliš neliší v některých směrech od našich dnešních Romů.

Příběh dosti mohutné migrace českých, slovenských Romů i jiných z oblasti východní Evropy počínaje rokem 1997 do Anglie a později do Kanady, není nepodobný migraci dnešní. Hostitelské země se s ní vypořádaly ne bez problémů, které by nedokázaly zvládnout, spíše s polemikou ve svých společnostech, co slevit ze svého pohodlného života a jak se vypořádat s pojetím lidských práv, do této doby neposkvrněných. Vzpomeňme na britské úředníky úřadující na letištích před odletem potenciálních uchazečů o azyl. Názory a protesty platící i pro dnešní migraci.

Pro orientaci názor jednoho německého panelisty: „Kdyby kancléřka Merkelová řekla NE a jednoho dne se uzavřely hranice německé, případně rakouské, náhle by se změnila dramaticky situace i v České republice příchodem statisíců uprchlíků. Místo díků z naší strany a ocenění tohoto postoje, jen pomluvy.“

To neznamená, že i Němci a další hostitelské země musí činit důraznější opatření směřující k omezení počtu uprchlíků a jejich návratu zpět, který je ostatně příkazem dneška. Ale taky potvrzením, že uprchlíci přijdou i k nám.

Není od věci vzpomenout názor nedávno zemřelého Umberta Eca. Mluví o věčné lidské potřebě vytvářet si nepřátele, což bývá produktem obecné nenávisti, která dokáže sjednocovat a aktivizovat davy lépe než láska. Jak dokonale vystihl charakteristiku lidské nenávisti, která se vine jako červená nit dějinami lidstva. Ani nemusel mluvit o populismu a lidech, kteří strachem z neznámého děsí spoluobčany, aniž by jim dávali rady, jak situaci konkrétně řešit.

Známe své pappenheimské. Nemuseli bychom jim naslouchat, známe i jiná řešení. Ovšem rychlá a jednoduchá k dispozici nejsou, ta dávají jen podvodníci, jak řekla Magda Vášáryová, taky jedna z účastnic Dialogu.
brf, Karel Holomek
Přečteno: 1208x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Karel Holomek, Názory, Uprchlíci, Evropa, Migrace, Romové, Slovensko, Česká republika, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo