romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek k výročí sametové revoluce: Co pro mne znamená svoboda a demokracie

Brno, 15.11.2013 14:31, (ROMEA)
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)

Svoboda a demokracie pro mne znamená možnost vyjadřování se k věcem veřejným a účasti v nich. Při svých vyjádřeních směrem k veřejnosti se necítím být omezován ničím jiným, jen korektností vyjádření, které může být jakkoliv kritické vůči nešvarům ve společnosti a případně k jejich personifikaci, to je vůči lidem na veřejných místech nebo v politice a to i na špičce politiky.

K úřadům ctím respekt, ale jestli jejich nositel se vůči úřadu i lidem dopouští špatných věcí, neváhám ani vteřinu takového nositele kritizovat počínaje prezidentem a konče řadovým občanem.

Svoboda je ovšem i povinnost: jestli kritizuji, přicházím i s návrhy na zlepšení a sám se toho zlepšení účastním konkrétními kroky.

Snažím se být angažovaným občanem a přispívat ke zlepšení poměrů, které právě spočívají v nedostatcích demokracie v naší zemi. Těch je strašně moc, ale to není naše téma.

Ale zatím je fakt, že svoboda vyjadřování v korektním rámci u nás funguje bez hrozivých následků. To je i naděje pro budoucnost, že zlepšení ve fungování demokracie i u nás je stále možné, byť i nyní zažíváme dosti tragické fauly demokracie, zvláště pokud jde o rovnost občanů, nekompetentních politiků a propadu důstojnosti lidské bytosti. Ale to všechno je pořád ještě ve hře, že to může být postupně napravováno.

Jako pamětník jsem měl možnost zažívat na sobě i své rodině, co to znamená nesvoboda, včetně kriminálu, nemožnosti dětí studovat, když pocházely z prostředí komunistům nelibého, nemožnosti cestování do ciziny a hanebné činnosti STB, která lidi dovedla k fízlování jeden na druhého a naprostému pokrytectví ve vztazích mezi lidmi.

Dovedu tedy ocenit zlepšení poměrů u nás po sametové revoluci. Argumenty mnohých, že za komunistů bylo lépe odmítám. Připouštím, že tu byly jakési rovnostářské sociální jistoty a plná zaměstnanost, která ovšem vedla k ekonomickému propadu a krachu režimu. Ale jinak probíhala devastace celé společnosti, morálky i kultury. Důsledky toho neseme dodnes.

Máme-li výhrady vůči současným poměrům, pracujme na jejich zlepšení. Nejlépe tím, že každý začne u sebe!

Přečteno: 1007x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

demokracie, 17. listopadHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo