romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Romské děti jsou zvláštní (k novele školského zákona)

Brno, 20.10.2014 16:33, (ROMEA)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (FOTO: Lukáš Houdek)

V poslední době se již nerad vyjadřuji k záležitostem Romů, protože mám pocit, že je to vnímáno jako obsese z mé strany. Ale k článku Martina Shabu Varování: romské děti nejsou zvláštní se vyjádřit musím. Byl zveřejněn ve středu 15. října V LN. Nemíním to jako kritiku vůči autorovi článku, protože on jen popisuje reálnou situaci.

Především: romské děti jsou opravdu zvláštní, protože kdyby nebyly, neměly bychom ani co řešit. Jen namátkou zmíním mateřský jazyk většiny z nich. Je zcela jiný, než všech spolužáků a spolužaček kolem nich.

Ale k věci: v Parlamentu se opět připravuje novela školského zákona, která má mimo jiné zvýšit a umožnit zapojení romského žáka do hlavního vzdělávacího proudu. Nemohu tento pojem vysvětlovat, ale stručně vzato se jedná o to, aby i romské děti se dostávaly snadno a bez zábran do tzv. „dobrých“ škol. Jinak se tomu říká taky inkluzívní vzdělávání.

Tato novela má být taky odpovědí na kritický dopis z EU, který zdůrazňuje, že ČR nezměnila svoji diskriminační politiku ani po verdiktu Evropského soudu pro lidská práva, který tehdy v roce 2007 dal za pravdu 18 Romům z Ostravy, kteří si na tuto praxi stěžovali.

Podstatou sporu je v novele tvrzení o pravidlech přeřazování dětí do praktických škol, určených pro děti už i mírně mentálně postižené. Zní (cituji): „Posouzení mentálního postižení dítěte nebo žáka pro účely tohoto zákona vždy vychází z hodnocení rozumových a adaptivních schopností dítěte nebo žáka v souvislostech jeho vývoje a jeho sociálního a kulturního prostředí.“

Toto tvrzení napomůže tomu, aby romské děti, které mentálním postižením netrpí, opět putovaly do praktických či speciálních škol. A ne že ne! – tvrdím já po nejméně dvacetileté zkušenosti.

Zpravodajka k tomuto zákonu Alena Bohdalová za stranu ČSSD nám k tomu říká věci, které ve mně probouzí vztek, protože se stále a stále bavíme o stejných věcech, které se prokázaly jako mylné už před dlouhými léty, kdy jsme tehdy k nově vznikajícímu školskému zákonu měli stejné výhrady. Neúspěšně!

Například: „Odmítám tezi, že romské děti byly zařazovány do zvláštních škol jenom proto, že jsou Romové.“

Je evidentní, že tomu tak bylo a je, tvrdím opět já a se mnou mnoho dalších.

Nebo: „Když nastoupily do školy a naprosto nezvládaly, tak byly přeřazovány na základě vyšetření do praktických škol. Že je jich tam tolik? To vychází z toho, jak žije jejich populace.“

Tohle tvrzení, vážená paní poslankyně, už více než málo zavání náznakem rasismu, není-liž pravda?

Nebo: „Díl viny nese i necitlivý zásah komunistického režimu, který Romy koncem 50. let násilím donutil změnit životní styl. Z tradičního kočování byli nuceni přejít k trvalému pobytu. …vzdělání nepatří mezi jejich preferované životní cíle.“

Ani tady jste se moc nestrefila. Většina Romů na teritoriu Rakousko-uherské říše je usedlá od dob Marie Terezie.

Tato názorová klišé paní poslankyně už dostatečně dokazují její diskvalifikaci pro funkci zpravodaje k tomuto zákonu. Schází ji k tomu patřičné vzdělání v tomto oboru, vnímavost pro prostředí a lidi, jichž se to týká, podložená dostatečnou znalostí tohoto prostředí.

Tento fakt je pro naše politiky příznačný: rozhodují, aniž se poučili u těch, jichž se to týká a taky těch, kteří jsou kvalifikovaní. Jsem opravdu zvědav, který z Romů se mohl do diskuse k tomuto zákonu vyjádřit. Vím, že v té při vedl hlavní slovo Jiří Pilař, šéf lobby speciálních pedagogů, který je „žábou na prameni“ snad už těch dvacet let. Jestlipak se paní poslankyně obrátila na Muzeum romské kultury v Brně, které je vládou vyčleněno jako analytické pracoviště pro romské záležitosti?

Ostatně i Rada vlády pro záležitosti Romů bude mít možnost k zákonu se vyjádřit na svém řádném zasedání již 23.října. Jde o to, jestli její názor někdo z odpovědných vůbec zaznamená!


Článek vyšel na blogu autora

Přečteno: 1866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romské děti , Děti, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo