romea - logo
30. března 2020 (pondělí)
svátek má Arnošt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Uprchlíci život Romů neztížili

15.11.2016 23:19
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)
Karel Holomek v Hodoníně u Kunštátu (FOTO: ROMEA TV)

Tedy alespoň ne v České republice. Protože tento problém se u nás nevykrystalizoval do nějaké výrazné reality, která by vůbec někoho ohrožovala. Je to jen oblíbené téma našich populistů strašit neexistujícím problémem s poukazem: Co by kdyby…

Je tu ovšem několik aspektů, které se objevují v souvislosti s uprchlictvím a jeho globálním rozměrem, to připusťme, byť se ČR zatím nedotkl.

Jeden z důvodů, proč před masovějším přijímáním uprchlíků mnozí z politiků varují, je okolnost, že se nepodařilo integrovat úspěšně „naše Romy“, kteří tu žijí po staletí - a což teprve s cizinci, jejichž kultura je Evropanům cizí. Ponechme stranou, zda skutečně integrace Romů u nás je tak neúspěšná. A pokud bychom tento názor měli přijmout, pak rozhodně s konstatováním, že je to problém oboustranný, ukazující nedostatečnou roli státu, která v tomto procesu selhala. Můžeme se ptát, zda by toto nemělo být poučením v procesu integrace jiných kultur, až přijde na pořad dne.

Jiným aspektem je okolnost, že Romové ve své historii byli často uprchlíky a byli nuceni žít v prostředí, které je přijímalo jen s potížemi. Vzpomeňme jen dobu, kdy Romové slovenští se v různých vlnách a to dosti masivních objevovali po světové válce v českých zemích, kde hledali práci a uplatnění. Rozhodně nikoliv neúspěšně, jak dokládají anály. I později, už po sametové revoluci, hledají Romové čeští i slovenští i jiní z postkomunistických zemí štěstí jinde v Evropě, Kanadě a Americe. Jaké poučení a prozření tím dali různým společenstvím o funkci demokracie i lidských práv v okamžiku, kdy se v těchto společenstvích objevovali a představovali potíž, která nebyla řešena způsobem, pro tu dobu a tyto země dříve proklamovaným. To je nepochybně zásluha Romů, která nastavila těmto společenstvím zrcadlo. Pro české Romy to byl rok 1997. V každém případě si Romové instinktivně uvědomují, že jejich doménou je i otevřená šance hledat lepší život jinde a nemohou ho tedy dost dobře upírat jiným.

Příchodem hrozby uprchlictví se na chvíli Romové ve veřejnosti „ztratili“. Objevilo se nebezpečí jiné, které momentálně představovalo větší hrozbu. Když se ukázalo, že zatím skutečnou hrozbou není, asi po 2 létech, vrací se domácí problémy do normálu, viz několik posledních kontroverzí mezi příslušníky majority a Romy, které ukazují, že ve společnosti se v tomto společném vztahu nic nezměnilo.

Ve skutečnosti je to tak, že česká populace je stále zatížena stereotypy minulosti, zvyklá na homogenní společnost a vše, co se vymyká normálu, je pro ni těžko přijatelné: Romové jako muslimové!

V budoucnosti se však ani ČR nevyhne přílivu jiných národností a etnik, se kterými se bude muset vypořádávat na úrovni demokracie (pokud se nám uchová) a humanity generace jiná, lépe vybavená k tomuto úkolu už proto, že nebude nositelem stereotypů našich starších generací, zbavena tím mnohých předsudků. Aspoň tedy doufám.

Přečteno: 1703x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Xenofobie, Rasismus, StereotypyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo