romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Karika: ANO v Ústí obešlo úspěšné hnutí PRO! Ústí. Babiš by to nazval megapodrazem

13.12.2018 12:54
Karel Karika
Karel Karika

Dva měsíce po volbách do obecních zastupitelstev se ujímají v obcích a městech vlády nové koalice. Jak již server Romea.cz informoval, ve volbách bylo zvoleno celkem 13 romských zastupitelů. Jak pro ně dopadlo vyjednávání o nových koalicích? Dostal se někdo z nich do rady města? A kdo z nich skončil v opozici? Server Romea.cz v několika článcích zmapuje jejich současné postavení.

Nejúspěšnějším romským kandidátem byl jednoznačně Karel Karika z hnutí PRO! Ústí. Ze sedmého místa kandidátky se dostal na magistrát Ústí nad Labem. PRO! Ústí skončilo na druhém místě z ANO 2011 a získalo 16,97%. To hnutí vyneslo 9 mandátů.

Karika jako jednička kandidátky ale hlavně dovedl hnutí PRO! Ústí k volebnímu vítězství v městské části Ústí nad Labem - město. Hnutí tam získalo 23,6% hlasů a 8 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO (21,28%), třetí pak Ústecké fórum občanů. To získalo 4 mandáty. I přes tento úspěch jak na magistrátu, tak v centrálním obvodu hnutí PRO! Ústí skončilo v opozici.

Na magistrátu uzavřelo vítězné hnutí ANO koalici s Ústeckým fórem občanů (UFO), ODS a hnutím PRO Zdraví a Sport. Stejná koalice obešla vítězné hnutí PRO! Ústí v centrálním obvodu a poslala Karla Kariku do opozice.

Přestože jste jako hnutí na obvodě skončili jako první a na magistrátu jako druzí, jednání o koalici nedopadlo podle vašich představ. Kromě obvodu Neštěmice jste ve všech obvodech i na magistrátu skončili v opozici. Čím si to vysvětlujete?

Poslední čtyři roky mě přesvědčily, že mým největším naplněním bylo pomáhat lidem a městu, kde jsem jako místostarosta a poslední dva roky i jako pověřený starosta centrálního obvodu působil. Příjemným stvrzením mých pocitů byl pak i náš výsledek ve volbách, kdy jsme na centrálním obvodu získali první místo a oproti minulým volbám posílili o dva mandáty. Občané přicházejí do kontaktu s politiky nejčastěji právě na obvodní úrovni, proto pro mě takováto důvěra velmi znamená.

I když je běžnou praxí, že právě z respektu k vůli občanů sestavuje koalici vítěz, a s partnery z hnutí ANO 2011 jsme byli předběžně domluveni na pokračování koaliční spolupráce, vše dopadlo, jak vidíte jinak. Hnutí ANO 2011, se kterým jsme doposud úspěšně a bezkonfliktně vedli centrální obvod, se raději spojilo s hnutím UFO. Je ironií, že to byli právě dnešní členové UFO, kteří ANO 2011 v minulém volebním období rozložili na prvočinitele a město uvrhli do tříleté stagnace doprovázené politickými trafikami a amorálním jednáním. Je mi to opravdu líto, politicky i lidsky.

Pan Babiš by možná tuto situaci nazval „megapodrazem“, bohužel i takové situace politika přináší.

Hlavním důvodem, proč ANO a UFO usilují o obsazení všech postů na radnici, je zadupat do země naše hnutí PRO! Ústí a odradit nás od práce v opozici. Zároveň nás dostat od informací, aby si mohli dělat, co chtějí.

Jak probíhalo koaliční vyjednání v centrálním obvodě s ANO 2011?

Co se týče vyjednávání na mém městském obvodě, byli jsme, jak jsem již zmínil, od začátku vyjednávání domluveni podle výsledků voleb na spolupráci s hnutím ANO 2011 i o obsazení postů na radnici – já starosta a místostarostka z hnutí ANO 2011.

Bohužel po čtrnácti dnech zásahem z vedení ANO 2011 se vše změnilo a byli jsme nejen odsunuti do opozice, ale dokonce jsme jako nejpočetnější opoziční klub nedostali ani předsednictví v kontrolním výboru.   

Proč podle vás ANO 2011 a UFO takto postupují?

To je jasné, hlavním důvodem, proč usilují o obsazení všech postů na radnici, je zadupat do země naše hnutí PRO! Ústí a odradit nás od práce v opozici. Zároveň nás dostat od informací, aby si mohli dělat, co chtějí.

Z funkce pověřeného starosty centrálního obvodu Ústí nad Labem jste skončil „pouze“ na postu zastupitele, přestože jste byl ve volbách úspěšný. Čekal jste takový krok zpět?

Abych řekl pravdu, po kauze s ubytovnami jsem si myslel, že mě již nikdo volit nebude, ale opak byl pravdou. A na druhou stranu kdyby mi někdo po volbách řekl, že skončím „pouze“ jako zastupitel, zasmál bych se tomu. Ale i o tom je demokracie. Nejvíce mě mrzí přístup lidí, kterým jsem věřil a považoval je za přátele.  

Je podle vás magistrátní koalice hnutí ANO s UFO, které před volbami používalo xenofobní rétoriku nebo mluvilo o parazitech, což někteří chápali jako přímé útoky proti Romům, pro město dobrou volbou? Bylo podle vás o budoucí koalici rozhodnuto už před samotnými volbami?

UFO si jelo svou kampaň v populisticko-xenofobním stylu, a přitom nabídlo místo na kandidátce člověku, který je znám jako obchodník s chudobou a který pro ně také přečetl petici pro odmítnutí Agentury pro sociální začleňování na zastupitelstvu. Kdybychom na začátku vyjednávání věděli co dnes, tak bychom jednali úplně jinak. Hnutí ANO 2011 mělo už rok před volbami jasně domluvenou koalici s UFO.       

Mluvíte o vyjednávání koalice s hnutím ANO. Můžete ještě podrobněji popsat jak vůbec ta jednání na magistrátní úrovni a na obvodech probíhala?

Jednání s hnutím ANO 2011 o koalici začalo už v sobotu 6. října před vyhlášením výsledků voleb, bylo to v parku a hráli jsme kuličky. Jednali jsme o široké koalici ANO + PRO! Ústí + Vaše Ústí + ODS + PRO Zdraví a sport. Hnutí ANO 2011 ale po čtrnácti dnech vyjednávání oznámilo, že s námi ukončuje povolební vyjednávání a koalici sestaví s hnutím UFO, ODS a hnutím PRO Zdraví a sport.

Obrat v přístupu ANO je pro nás lidským zklamáním. Nabízeli jsme širokou koalici s vysokým odborným a morálním kreditem, postavenou na férovém zastoupení v radě. ANO dalo přednost silovému podílu na moci opírající se o skandály opředené UFO podezřelé z uplácení hlasů a propojení s obchodníky s chudobou, kvůli kterému byla v Ústí napadena platnost voleb.

Ohradili jsme se proti důvodům, které byly hnutím ANO uvedeny a které svalovaly vinu za nedohodu na PRO! Ústí. Požadavkům hnutí ANO předloženým během vyjednávání jsme vyšli maximálně vstříc, odmítli jsme pouze tři z nich: požadavek na vytvoření místa uvolněné zastupitelky pro stávající primátorku Ing. Nechybovou, stažení nominace vítězky voleb na Střekově Ing. Outlé na starostku a požadavek, aby ANO mělo v 11 členné radě 5 radních a PRO! Ústí pouze 3.

Takový požadavek neodpovídá volebním výsledkům a vytváří v radě silovou pozici pro hnutí ANO. Navíc nám tento požadavek byl sdělen pouze telefonicky jako modifikace původní podmínky 5 radních za ANO, s nímž jsme vyslovili souhlas za předpokladu, že PRO! Ústí bude mít v takovém případě 4 radní.

Žádnou z dohod s ANO jsme neporušili a rozhodně nejsme nestálí v názorech a vnitřně nesourodí. Na opoziční roli jsme připraveni a budeme ji vykonávat ve prospěch všech občanů města.

Jako místostarosta jste bojoval proti lichvě, prostituci a obchodu s chudobou, jak to v současné době v Ústí vypadá? Budete ve své snaze o zlepšení situace ve vašem městě nadále bojovat, přestože teď máte jako zastupitel omezené kompetence?

Prosazovat program v takto vyhraněné opozici jde opravdu velice těžko. Můžu být jen jakýmsi hlídačem této koalice, jinak jsou před námi nesmyslná opatření, jako je například celoplošný zákaz doplatků na bydlení, enormní nedostatek sociálních bytů, které nikoho netrápí. Je tedy potřeba, aby pro občany v Ústí pracoval člověk, který bude prosazovat výstavbu nových bytů nebo aby se zasadil o výkup bytů zpět do vlastnictví města, protože město v současné době žádnými byty nedisponuje. Další věc je participativní rozpočet – občané by si měli sami říct, jak chtějí s rozpočtem naložit, třeba, že potřebují ve veřejném prostranství dětské hřiště a lavičky.

A jinak, ano, budu stále bojovat proti vyloučení a nenávisti i jako řadový zastupitel a aktivista. Ale během svého dřívějšího působení na postu místostarosty, jsem si uvědomil, že by bylo dobré zřídit pro ústecký kraj ombudsmana s jasnými kompetencemi, který by byl jakousi prodlouženou rukou veřejné ochránkyně práv, paní Šabatové.

Přečteno: 976x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2018, Ústí nad labem, ANOHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo