romea - logo
19. června 2018 (úterý)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Karika, kandidát na poslance: V minulosti někteří Romové svůj hlas prodali za pár korun. Není možné nechat se takto využívat

17.10.2017 18:16
Karel Karika
Karel Karika

Zpravodajský server Romea.cz postupně představuje romské kandidáty, kteří usilují o poslanecké křeslo v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V minulých dnech jsme přinesli rozhovory s Davidem Tišerem, Annou Chválovou a Davidem Beňákem. Jako dalšího představujeme místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - centrum Karla Kariku, který kandiduje na ústecké kandidátce Strany zelených na 26. místě.

KAREL KARIKA

  • Člen Strany zelených, kandiduje z 26. místa do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Ústeckém kraji.

Přijďte volit!

  • 20. – 21. října

Proč se podle vás nepodařilo, od dob Moniky Horákové (dnes Mihaličkové) a Ladislava Bodyho, žádnému dalšímu Romovi dostat do Poslanecké sněmovny?

Mladí Romové k volbám nechodí a nechávají to na seniorech z majority. Pokud si vzpomínáte, v minulosti se stávalo, že jejich hlas byl některou stranou zaplacený pár korunami. Strana měla hlas a Romové dvě stovky. Není možné nechat se takto využívat. Neříkám, že to bylo v každém případě, ale stávalo se to tak. Určitě se najde i spousta Romů, kteří pravidelně k volbám chodí, ale pořad jsou tu ti, kteří nepůjdou. Je to způsobené nezájmem a nepochopením volebního systému. Dřív bylo povinné jít k volbám, tak chodili, ale dnes je rozhodnutí na každém z nás. Pak není šance na změnu. Když Romové nepodpoří ve volbách strany, které jsou jim blízké, dostanou ve sněmovně mandát politici, kteří by nejraději Romy vystěhovali za hranice. Každý Rom by měl proto využít svého volebního práva. A Strana zelených je svým programem Romům nakloněná nejvíce.

Proč se Straně zelených v poslední volební období nepodařilo dostat se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

To je sice pravda, ale může za to trošku i příklon k levicovosti. Ale když se podíváme na program Strany zelených, tak tam jasně vidíme, na čem nám záleží. Skutečně jako jediná strana ve svém programu myslíme na všechny. Je to takový ucelený program, jak by se společnost měla chovat nejen k menšinám, ale i k seniorům, ženám, samoživitelkám a tak bych mohl pokračovat.

Máte podle vás jako strana reálnou šanci dostat se do sněmovny letos?

Kdyby tady nebyly dvě největší populistické strany jako ANO a SPD, tak věřím tomu, že proreformní a proevropské strany jako je i Strana zelených má ve sněmovně své místo. Ale bohužel populismus je v ČR nad moje očekávání. Více než 50 % lidí je ovlivňováno populismem a vůbec si neuvědomují, jak se jednou budou mít jejich děti. Lidé slyší na sliby, které se nedají absolutně splnit.

Parlamentní volby nejsou komunální, i ten poslední kandidát může být vykroužkovaný na první místo. Třeba já letos na vlastní žádost kandiduji na těch nejposlednějších místech.

Jsou podle vás Romové na kandidátkách vůbec volitelní, když se letos, kromě Vojtěcha Kelta z hnutí Řád národa, nedostali ani do první desítky na kandidátkách?

Není potřeba být v první desítce. Parlamentní volby nejsou komunální, i ten poslední kandidát může být vykroužkovaný na první místo. Třeba já letos na vlastní žádost kandiduji na těch nejposlednějších místech. Společně s Martinem Bajgerem, který je na kandidátce se mnou, chceme, aby nás kroužkovali právě Romové. I tím se ukáže, zda k volbám nakonec půjdou nebo ne. A to, že Romové kandidují za hnutí Řád Národa nebo za Sládka je šílené. Je jasné, že je strany využijí k tomu, aby jim Romové dali hlas. A pramení to i z neznalosti, která strana má hodnoty a chce se skutečně menšinami zabývat nebo jim uškodit.

Strana zelených se dlouhodobě věnuje lidsko-právním tématům, letos nejvíce cílí na genderovou rovnoprávnost a práva LGBT menšin.

I sexuální menšiny potřebují zastání. Někomu se to může zdát být kontroverzní téma, ale tak to není. Já si vůbec nemyslím, že v dnešní době je to tabu, už dávno se téma sexuálních menšin mělo otevřít. Jiná orientace není žádné postižení a společnost by se k tomu neměla tak stavět, proto jsem rád, že Strana zelených má i LGBT ve svém programu.

Jsem pro, aby se zrovnoprávnili partneři stejného pohlaví. Jsem i pro adopce, protože je pořád lepší, když dítě vychovají dvě ženy nebo dva muži, než že vyroste v ústavu. Ale mohu říct, že jsem se nesetkal s tím, že by za mnou někdo přišel a tento bod v programu by ho zarazil. A vlastně i jeden z pražských kandidátů působí jako LGBT aktivista a téma sexuálních menšin otevírá.

Ale důležitým tématem jsou i ženy, které se často ocitají v nevýhodě, jsou vystaveny rizikům chudoby daleko více než muži. Uvítal bych i více žen do politiky.

S čím vstupujete do letošních voleb?

Strašně mě mrzí, že neprošlo v posledním čtení zákon o sociálním bydlení. Protože to by řešilo i Předlice a problém s lichvou.

Několik let jste místostarostou centrálního městského obvodu v Ústí nad Labem. Co se změnilo za dobu vašeho působení k lepšímu v Předlicích?

Momentálně jsem pověřeným starostou od dob, kdy byl odvolán starosta. Lidem, kteří v ghettu žijí, rozumím, jsem s nimi i neustále v kontaktu, už proto, že chodím opravdu dům od domu.

Celé tři roky usiluji o pozvednutí Předlic na něco vyššího, upozorňuji i na jejich výhody a nevýhody. Poukázal jsem, hned druhý nebo třetí měsíc mého působení ve funkci, že z Předlic bude jednou rekreační zóna, nikoliv ghetto. Pořád si myslím, že je to možné, už i tím, že poblíž je jezero Milada.

V tom okamžiku se začali prodávat domy, které byly zadlužené a do té doby neměly majitele. Dnes mají všechny domy oproti dřívějšku jasné majitele, za kterými můžeme kdykoliv jít. Prodávají se zbytkové dvory, s majiteli se uzavřela dohoda, že budou udržovat pořádek, začali se opravovat náměstí, dětská hřiště, chystáme se stavět i fotbalové hřiště.

Takže po stránce urbanismu se Předlice hýbou směrem kupředu. Lokalita se vyklidila od skládek komunálního odpadu. Jezdíme jednou za měsíc v rámci akce „Ukliďme Ústí“ a vyklízíme skládky, nedávno třeba v Křížovicích, pokaždé se zapojuje spousta místních lidí.

Jako jeden ze zásadních problémů zmiňujete lichvu, s čím dalším se Předlice potýkají?

Prostituce a drogy.

A jak moc se vám daří proti tomu bojovat?

Občas je vytipován dům, kde se pěstuje marihuana nebo vaří pervitin, ale vzhledem k tomu, že policie musí mít dostatek argumentů a dostatek důkazů, projeví se to až za půl roku. Je to pomalé, ale u policie běžný postup. Ale vidíme tu posun k lepšímu.

U té prostituce je to ještě o něco malinko horší, několik let prosazuji vyhlášku o zákazu prostituce. Spolupracujeme na tom i se spolkem Amare a chystáme petici. Možná by i stačila důslednější kontrola ze strany policie, protože poblíž stojí kamiony, které tam jezdí i za tímto účelem.

No a taky jsem před třemi lety usiloval, aby byly zrušeny herny a hrací automaty po celém Ústí, ale zatím bez úspěchu, protože na magistrátu to vždy shodí ze stolu. Ale nevzdáváme se.

A u té lichvy je to teď jinak než před lety. Hodně se to pojí s bytovou problematikou. Domy se opraví z venku, ale uvnitř se s ničím nepohne. Ale pronajímají se za nehorázné ceny. To je velká chyba státu, potažmo stavebních úřadů a hygieny. Než se rozhodne, že člověk dostane třeba příspěvek na bydlení, měl by si úřad zjistit, na jaký byt to vlastně přispívá a zda ta cena odpovídá realitě. A bohužel to se neděje. Ale to je zákon o sociálním bydlení, který by tohle všechno řešil.

Proč podle vás dosud nebyl ministrem pro lidská práva Rom?

Díky Bohu, že je David Beňák (ČSSD) náměstkem ministra, myslím, že zrovna on má potenciál jednou usednout do čela ministerstva.

Přečteno: 2212x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2017, Předlice, Ústí nad labem, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města

14.6.2018 12:11, (AKTUALIZOVÁNO 19:00)
Několik desítek lidí dnes vpodvečer demonstrovalo v Ústí nad Labem, plánované uzavření dvou ubytoven podle nich povede k vyhánění Romů a chudých z města. Akci svolali aktivisté spolupracující s lidmi ze dvou ústeckých ubytoven, které na konci června ukončí provoz. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. První romská internetová televize ROMEA TV vysílala demonstraci přímým přenosem.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem ke kauze rušených ubytoven: Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí. Obyvatelé jsou agresivní a pod vlivem aktivistů

13.6.2018 0:48
Podle představitelů města Ústí nad Labem žijí obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, které budou k poslednímu červnu uzavřeny, pod vlivem aktivistů v nereálné představě, že se o ně někdo postará a ubytování jim zařídí. Uvedlo to město v tiskové zprávě s názvem "Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí". Vedení Ústí nad Labem tak zřejmě reaguje na výzvy několika neziskových organizací, které celý minulý týden žádaly po kompetentních orgánech nějakou aktivitu.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Agendu extrémní pravice převzalo hnutí SPD Tomia Okamury, píše vnitro ve čtvrtletní zprávě

12.6.2018 22:17
Tradiční pravicově extremistická uskupení přestala být politicky relevantní. S jejich agendou nejefektivněji pracovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které ale vnitro označuje jako neextremistické hnutí s xenofobními projevy. Ve zprávě o extremismu za první čtvrtletí letošního roku to uvedl Odbor bezpečnostní politiky ministerstvo vnitra.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo