romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Karika, PRO! Ústí, 1. a 7. místo: Když vyhrajeme, uděláme konečně z Ústí město, kde se dobře žije

5.10.2018 1:19
Karel Karika
Karel Karika

Už za pár hodin se otevřou dveře volebních místností a lidé budou moci volit své zástupce v komunálních volbách. Podle serveru Romea.cz kandiduje do místních zastupitelstev přibližně 250 až 300 Romů a Romek po celé ČR. Jako dalšího a posledního kandidáta vám představujeme místostarostu MO ÚL Karla Kariku, sedmičku na kandidátce PRO! Ústí.

Má podle vás v nadcházejících volbách hnutí PRO! Ústí šanci uspět? A co proto děláte?

Lidé by nás měli volit na základě zkušeností z minulých let, ne proto, že něco voličům slibujeme. V roce 2014 jsme založili PRO! Ústí, kde jsme byli společně Piráty a s Nezávislými občany. Tehdy jsem kandidoval jako lídr na městský obvod a získal křeslo místostarosty. Ale z voleb mám zkušenosti i z dřívější doby, jako kandidát za Stranu zelených, ale to bylo spíš takové symbolické kandidování. Ve volbách jsme získali něco kolem šesti procent. Pracoval jsem potom v Kontrolním výboru městského zastupitelstva, kde jsem získal zkušenosti, co všechno komunální politika obnáší. Pevně věřím, že hnutí PRO! Ústí v letošních komunálních volbách vyhraje a budeme moc konečně udělat z Ústí město, kde se dobře žije.

Máte pocit, že je pro Romy výhodnější být na kandidátce velké politické strany nebo kandidovat za romskou stranu?

KAREL KARIKA

  • 57 let, místostarosta Městského obvodu Ústí nad Labem
  • 1. místo na kandidátce PRO! Ústí do městské části Ústí nad Labem-město
  • 7. místo na kandidátce PRO! Ústí do zastupitelstva Ústí nad Labem

Z mých zkušeností už vím, že to je především o lidech, ne o politické straně, takže pokud se rozhodnete kandidovat za malé politické uskupení nebo velkou politickou stranu, je to prakticky jedno. Pokud se tady v Ústí podívám na kandidátky stran, které dlouhodobě brojí proti Romům, a vidím namísto politika obyčejného obchodníka s chudobou, tak se jen utvrdím, že je to vlastně fuk, zda na takové kandidátce je vedle takového šlendriána poctivý Rom.

V prvé řadě to člověk musí myslet vážně a jít do toho s čistým svědomím, dělat politiku pro lidi, a ne pro sebe a svou moc. U nás na kandidátce jsme tři Romové, Lukáš Kmetz, který u nás vede spolek Amare a fotbalový kroužek v Předlicích, a policista Ladislav Horváth. A přestože vím, že letos kandiduje rekordní počet Romů, u nás v Ústí se počet kandidujících Romů nikterak nezvyšuje, je to v každých volbách plus mínus stejné.  

Druhým rokem působíte zároveň jako pověřený starosta. Jak moc se vaše práce liší od místostarosty, kterým jste se před čtyřmi lety po svém zvolení stal?

Starosta má rozdělené kompetence s místostarostou, ale i tak má poslední slovo starosta. Místostarosta je taková záloha, co kdyby. Samozřejmě jsem měl po celé čtyři roky své vlastní projekty, které jsem si předsevzal už před svým zvolením. Za zmínku stojí určitě revitalizace skládky na odpočinkový park a dětské hřiště v Předlicích. Projekt „Stínadla“ (Rychlé Šípy pocházejí z Předlic viz facebooková stránka Stínadla), kde mělo vzniknout komunitní centrum pro děti z předlické vyloučené lokality.

Pomoc zdejšímu faráři při organizaci akce „Vánoce pro chudé“ a spolupráce s místním spolkem Amare. Dál je to třeba využívání a propagace aplikace Lepší místo, což funguje něco jako nahlašování nepořádku a jeho okamžité uklizení. Pak jsou to akce jako třeba Ústecký schod, Drakiáda na Miladě, Miladaburger a jiné menší akce. Kromě toho jsme umožnili občanům podílet se na rozpočtu města, což už dva roky funguje, například v prvním roce byl z této participace vybudován v Předlicích altán.

Jaké nejpalčivější problémy sužují vyloučenou lokalitu Předlice a jaká řešení se tu nabízejí?

Nepořádek ve městě, bezdomovectví, drogy a prostituce. Moje kompetence k tomu nestačí, tohle se musí řešit na úrovni magistrátu a neřeší se to dostatečným způsobem. Tam se zaobírají víc populistickými věcmi. Není to jednoduché, musíme tuto lokalitu řešit koncepčně a začít třeba i tím, že budeme do majetku města skupovat domy v Předlicích. Chtělo by to vybudovat komunitní centrum, kde bude pro lidi fungovat právník, sociální pracovníci, učitelé a nabízet lidem i zájmové kroužky. Chceme podpořit návrat k tradičním hodnotám, úctě a respektu ke starším, podporovat sport nebo i doučování žáků a studentů a v neposlední řadě podpořit zdejšího faráře, který by rovněž pracoval s obyvateli v Předlicích.

Jak hodnotíte dosavadní práci magistrátu?

K vládě současné koalice máme řadu výhrad, které pravidelně prezentujeme na zastupitelstvu a v tiskových zprávách. Nechci být negativní, ale to není práce, to jsou populistická gesta a v podstatě hledání cest, jak vyvést ven peníze z veřejných financí. Nevidím v jejich práci strategii, nevidím vize a bohužel ani řešení těch nejpodstatnějších problémů města.

Ústecká sociálně vyloučená lokalita Předlice by se mohla v následujících letech zcela změnit, ostatně o to celé své volební období usilujete. Co vám v Předlicích brání posunout se kupředu?

Podařilo se několik věcí jako vyklidit skládky a uklidit neskutečný nepořádek všude kolem, vytvořili jsme u potoka za školou opravdu krásný park. Podařilo se nám vyjednat s novými majiteli domů, aby nemovitosti opravili a nepronajímali je Romům za vysoké částky. Chceme tím regulovat obchod s chudobou, respektive podnikatelé z Moravy, kteří obchodují s chudobou a hlavně právě v Předlicích a jsou napojeni na magistrát, potažmo tedy na vládnoucí koalici s UFO (Ústecké Fórum občanů) v čele.

Předlice jsou teď rozdělené na dvě poloviny, takže nelze brát Předlice jako celek. Romové žijí v Nových Předlicích, pak jsou Staré Předlice a také Kolonka, kde žádní Romové nebydlí. Takže pokud budeme mluvit o vyloučené lokalitě, pak se bavíme o Nových Předlicích. A právě tam je teď potřeba pracovat na revitalizaci lokality. Jak něco změnit lze jen třemi způsoby – vzděláním, vírou a sportem.

Celé volební období se snažím vybudovat v Nových Předlicích už zmíněné komunitní centrum, ale dosud se nám to nepodařilo, protože to už spadá do kompetence magistrátu a bohužel tam nemáme žádné spojence. Ale momentálně jsme se domluvili s církví, že pokud dopadnou volby v náš prospěch, mohli bychom převzít místní kostel, který bychom přeměnili na komunitní centrum s tím, že by tam církev dál dělala bohoslužby. Ale myslím, že by to byl jeden z těch odrazových můstků, jak začít s lidmi opravdu pracovat a řešit jejich problémy.

Do Ústí by měli podle místních představitelů politických stran proudit romské rodiny z Košic, jak to v současné době s migrací ze Slovenska vypadá?

O tom já opravdu nic nevím a myslím, že jsem dobře informovaný, která romská rodina se do Ústí nově nastěhovala. Tento nesmysl vypouští vládnoucí UFO a ohánějí se tím neustále a neúnavně.

Naplnil se volební program vašeho hnutí nebo jste rozčarován?

Obojí. Pokud beru program u mě na obvodě, tak jsem spokojen, protože jsme splnili na devadesát procent, ale pokud se podívám na program na magistrát a na věci, které jsou spojené se strategií a s výhledem do budoucna, tam se nepodařilo téměř nic. U vlády jsme byli jenom osm měsíců a to byla krátká doba na to cokoliv změnit. Koalici jsme tehdy tvořili se stranou ANO a bohužel její zástupci nechtěli o ničem rozhodovat.  

Stálo mě to víkendy a veškerý čas a peníze, ale vyjednal jsem s normálními pronajímateli bytových jednotek a hlavně s CPI byty, aby ubytovali romské rodiny, a ne jen romské

Ale dá se říct, že ještě do kauzy „ubytovny“ jsem byl spokojený, že mohu pro lidi a naše město něco udělat, ale po této kauze jsem jak přejetý vlakem. Od té doby, co se některé ubytovny zrušily, se na mě každý den obrací několik rodin v zoufalé situaci. Žádný politik to neřeší, všichni od toho dali ruce pryč. Jediné, co jsme se od nich dočkali, bylo, že rodinám rozdávali papír s kontakty na obchodníky s chudobou, aby se u nich ubytovali. Takže mi nezbylo nic jiného, než se do toho pustit sám, stálo mě to víkendy a veškerý čas a peníze, ale vyjednal jsem s normálními pronajímateli bytových jednotek a hlavně s CPI byty, aby ubytovali romské rodiny, a ne jen romské. Podařilo se nakonec umístit na 90 % rodin do bytů za normální ceny, které začínaly na necelých třech tisících.

Tak to je úspěch.

To je, ale mylně jsem se domníval, že po téhle kauze, která trvala víc jak měsíc, si rodiny ze zrušených ubytoven převezmou místní neziskovky, které s nimi budou dál pracovat, aby se opět nedostali do dluhové pasti, protože to jsou lidé, kteří po ubytovnách žili i víc jak deset let. Lidé z ubytoven nevědí, co je to vodoměr, elektroměr a na jakém principu to funguje, protože na ubytovně tohle neřeší. Tam zaplatili za místnost každý měsíc 12 tisíc za bydlení a už nic dalšího neřešili, protože vše už bylo součástí nájmu. V klasických bytech je to jinak, zvlášť nájem plus ještě energie a to ty lidi netuší a pak se točí v dluzích. Teď je to jinak, rodinám v nových bytech hmotná nouze vyplácí nájemné a skutečnou spotřebu energii jen do určité výše, nikoliv celou částku, takže v podstatě stát ušetřil. Každý den mám v kanceláři několik zadlužených lidí, bohužel jim už nemůžu pomoci, takže je odesílám neziskovkám, které už s rodinami dál pracují.

Co s rodinami, které nejsou schopny utáhnout veškeré náklady na bydlení?

Spousta těch chlapů pracuje, někteří na černo, jiní jsou normálně zaměstnaní, ale protože pobírají plat, je jim z peněz strháváno za různé exekuce, takže jim toho moc nezbude. Ale protože pracují, mají občas z čeho zaplatit energie, ale takovým stylem to v podstatě není udržitelné. Spousta lidí pracuje sezónně, v zimě nemají, do čeho píchnou, přitápějí si přímotopy, kdy se potom ta částka za energie zvyšuje a oni nemají každý měsíc na zaplacení. Tento problém může vyřešit jen vlastní bytový fond.

Dá se tedy říct, že všechny ubytovny byly ve vašem městě zrušené?

Ne, jen dvě. Třeba ubytovna v Jateční ulici nám velmi pomáhá, protože nám ubytuje seniory, handicapované a nesvéprávné lidi. Bez této ubytovny by se nám jako městu řešily problémy s ubytováním těchto lidí zase o něco hůř. Takže ubytovna Jateční je pro město velká služba, protože to jsou přesně ti lidé, kteří by jinak zůstali na ulici jako bezdomovci, a já jsem za takovéto ubytovny rád. Ale zrušené ubytovny Blízká a Modrá byly v katastrofálním stavu, nikdo do toho za celou dobu nedal peníze. Ty nejlepší ubytovny u nás jsou určené jen dospělým a bezdětným, bylo by tedy dobré, kdyby se je město rozhodlo odkoupit do svého majetku a byly by to tzv. městské ubytovny.

Ústí nad Labem přitvrdilo v boji proti sociálně slabým rodinám, na kterých kvůli dávkám na bydlení vydělávají různí spekulanti. Jak se díváte na zrušení doplatků na bydlení, které by mělo platit na celé město?

Tak víme, na koho a proti komu je to cílené. Město se tímto způsobem brání, aby sem Romové přicházeli z jiných měst. Chtějí tu vytvořit nejen bezdoplatkovou zónu, ale i takovou ochranou hradbu proti další migraci. Nejradši by všechny Romy z města vystěhovali, protože doplatek na bydlení nedostanou nikde. Toto je ale cesta, která nikam nevede, protože se jen tak tito chudí nevypaří, je potřeba nakoupit městské byty a vytvářet podmínky, třeba i prostupné bydlení pro jejich začlenění.

Část průmyslové zóny v ústecké čtvrti Předlice se zejména v nočních hodinách stává vyhledávaným místem pro ženy, které nabízejí sexuální služby. Jak se vám daří s prostitucí bojovat?

Prostituce se rozšířila právě na místech jako odpočívadla pro kamiony. Už před třemi lety jsem podával návrh na změnu vyhlášky omezující prostituci v celém městě a ta bude přijatá teď na posledním zastupitelstvu.

Kromě omezení prostituce jsme měli v programu magistrátu i zákaz bednového hazardu, ale v místním referendu volilo málo lidí, mám pocit, že něco kolem 18 % lidí, což na zákaz nestačilo. Takže tady jsou stále nonstop herny a samozřejmě se v nich zdržují lidé s drogovou minulostí a prostitutky.

Zastupitelstvo města Ústí nad Labem odmítlo na svém zasedání spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Pro spolupráci tehdy hlasovali pouze dva zastupitelé z vašeho hnutí Pro! Ústí. Proč vlastně byla spolupráce odmítnutá?

Také nechápu přístup zastupitelů magistrátu, protože bylo jasně prezentováno panem Kratochvílem, že agentura umí získat investiční balíčky pro město. Napadá mě jen jediné, že se jim hodí spolupráce s obchodníky s chudobou a netransparentní přidělování peněz a zakázek.

Ústecký kraj dlouhodobě nebývá v médiích reflektován příliš pozitivně, například v nedávném porovnání kvality života se ze všech regionů umístil jako předposlední. Příčina je prý ve slabé ekonomice kraje. Jaké jsou v tomto směru vaše plány?

Je třeba zlepšit kvalitu života v Ústeckém kraji. Současný stav nejvíce vystihuje slovní spojení „spirála chudoby“. Velmi dlouho využívala republika Ústecký region a jeho bohatství.  Na druhou stanu velmi málo dávala regionu zpět. A tak nyní máme znečištěné ovzduší, patříme mezi nejchudší kraje v republice, máme největší míru nezaměstnanosti a podle statistik umíráme dřív než obyvatelé jiných regionů. Je nezbytné přetnout spirálu chudoby, která v Ústí panuje, a udělat z něj centrum prosperity s vysokou kvalitou života. Peníze a nová pracovní místa do regionu přinesou investice do inovací a čistých technologií. Vedení města na tom musí spolupracovat s univerzitou i místními podnikateli. Lpěním na těžbě uhlí a špinavém průmyslu si zaděláváme bohužel jen na neudržitelnou budoucnost. ­

 

Přečteno: 1418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad labem, Volby, Komunální, Komunální volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo