romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karolína Bánomová: Kde je pravda o koronaviru?

7.5.2020 11:36
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Virus, který způsobuje nemoc COVID-19, je skutečně nový typ koronaviru. Vědci ho zkoumají pouhých 4-5 měsíců, a proto nám nemohou odpovědět na všechny otázky, protože zatím nemají zdaleka všechny odpovědi. Na základních faktech se ale shodují všichni vědci na uznávaných univerzitách, stejně jako lékaři věhlasných nemocnicí. Na takové instituce a jejich hromadné znalosti spoléháme my všichni, když potřebujeme ošetření v souladu s vědeckými poznatky. Ne tak, aby na naši nemoci někdo vydělal, ale abychom přežili všechno od cukrovky po slepé střevo. Tito lékaři a vědci nás před novým koronavirem jednohlasně varují.

Nedostatek podrobných informací ale nahrává tvůrcům konspiračních teorií, kteří svou bujnou fantazií už stihli zaplnit internet. Tito "teoretici" zpochybňují existenci koronavirové nemoci COVID-19. Někteří ruku v ruce s odpůrci očkování využívají strachu lidí ve svůj prospěch, s tím že spojili nejasnosti okolo budoucí vakcíny proti koronaviru s představou, že v ní budou mikročipy…protože konspirační teoretici už "vlastně dávno" mají na všechno odpověď, kdežto vědci ji nemají.

Šiřitelé konspiračních teorií přesně vědí, jak z nich udělat zdánlivě věrohodné články nebo videa. Přidají například k článku starou fotku nebo číselný údaj, který vůbec nemá logickou spojitost s jejich tvrzením, ale jednoduše se jim hodí k ovlivnění mysli čtenářů. Nebo ze starého videa, které původně mělo za účel informovat veřejnost o důležitosti očkování (např. s Billem Gatesem) vystřihnou jen tu část, která jim přesně pasuje k jejich konspiraci, a tím se snaží veřejnosti dokázat pravdivost své teorie. Vizualizace (tj. to, co lze vidět) je totiž jeden z nejvlivnějších faktorů, které dokážou lidskou mysl ovlivnit.

Psychologové současný fenomén, kdy i vzdělaní a chytří lidé věří konspiracím, vysvětlují tak, že čím víc se nějaká zpráva objeví v médiích včetně internetu, tím víc jí lidé věří. Čím víc se ta samá zpráva opakovaně objevuje lidem před očima, tím víc se může zdát že to je pravda, a je úplně jedno, kdo tu zprávu napsal a zveřejnil. Konspirační teoretici mají pro nás všechny pohodlnou odpověď: všechno nám zdůvodní tím, že jedna paní povídala, a my tím pádem už nemáme zapotřebí hledat věrohodné zdroje.

Je smutné, že většina osobnosti této problematice věnuje v současné době tak málo pozornosti. Romové pak můžou mít tendenci hledat "pravdu" o koronaviru hlavně přes rodinu a známé, kterým věří. Přemýšlím nad tím, nakolik si naše romská elita uvědomuje, že je v této krizi nutné informovat Romy o tom, jak nebezpečná taková konspirační teorie může být. Vždyť v této době nejde o popularitu ani o politické body, jde o lidské životy.

Nikdo zatím neví, kdy a jak dorazí druhá vlna nákazy, případně další vlny.

V této souvislosti jsme cítili jako povinnost založit skupinu dobrovolníků, která se na Facebooku jmenuje Saste Roma – Info pal o koronavirus. Čerpáme mimo jiné ze stránek www.covid19vuk.org, které vytvořila romská webová designerka Kamila Plachetková a které bojují proti dezinformacím tím, že používají jen vědecky ověřené zdroje.

Členové naší skupiny žijí v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, USA, Kanadě i v dalších zemích. Každý z nás má osobní zkušenost s tím, že se na nás obrací příbuzní, přátelé, známí, a teď už i Romové které vůbec neznáme, s dotazy o tom, čemu dnes mají věřit. Mnozí Romové zjevně nevědí kde a jak pravdu o koronaviru hledat.

 Sociální sítě jsou přeplněné konspiračními teoriemi, a právě proto, že takové vymyšlené zprávy Romové vidí ve velkém množství létat po Facebooku a na YouTube, často si myslí, že jsou pravdivé. Pro tyto Romy, stejně jako pro mnoho lidí po celém světě, je totiž Facebook nebo YouTube hlavním zdrojem informací.

Když myšlenky plynou hladce, lidé mají tendenci přikyvovat - a bohužel na tom se současné konspirační teorie přiživují.

 

 

Karolína Bánomová
Přečteno: 1566x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo