romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: Kdy začneme? Aneb výzva pro gadže a ne-gadže, Romy a ne-Romy a všechny další

28.11.2016 10:25
Dana Moree
Dana Moree

„Kdy začnete?“ vyskočí na mě z mobilu smska, která mi pěkně zvedne žluč. Jaképak kdy začnete, snad kdy začneme, ne? Zavrčím zpátky do displeje, který ale netečně mlčí. Vezmu to ale hezky popořadě.

Po všech těch článcích o příkopech a mostech a pokusech zamyslet se nad tím, co můžeme po Žatci každý za sebe dělat, aby toho hezkého bylo víc a těch nepříjemností méně, jsem usoudila, že to nestačí. Jsou věci, na které člověk potřebuje ty druhé. A rasismus je jednou z nich. Můžeme se každý sám za sebe hrozně snažit tam, kde jsme, ale často narazíme stejně na zeď nepochopení. A to jsou přesně ty momenty, kdy se potřebujeme o něco nebo někoho opřít. Potřebujeme zažívat, že si dokážeme vytvořit svět, kde je nám dobře navzdory rasismu a nesnášenlivosti a předsudkům apod. Jenže ten se nevytváří v hlavách (i když tam začíná), ale tvoří se rukama. A tak jsme dali dohromady několik romsko-ne-romských hlav a rukou a vymysleli jsme plán. Ten jsem otestovala ve facebookové skupině žateckých aktivistů a od nich na mě právě vyskočilo ono skvělé – „a kdy začnete?“ A to mě rozzlobilo. Takže, aby bylo jasno, já jsem už začala a teď se ptám já – „kdy začnete vy?“

S účinností od tohoto týdne bychom vás totiž chtěli pozvat k tomu, abyste si každý našel někoho z té skupiny, se kterou se normálně nevídáte – gádžové Roma a Romové gádža nebo někoho dalšího, prostě se najděte a domluvte, že spolu uděláte něco hezkého, z čeho budete mít obě strany radost. A k tomu mám ještě jeden nápad. Zkuste to prosím udělat v prostředích, v kterých se pohybujete – pracujete na ministerstvu? Zkuste oslovit nějakého Roma nebo gadža, který má zkušenost s tím být státním úředníkem (nebo by se jím chtěl stát), pracujete ve škole – zkuste najít učitele… zkusme využít to, co máme při ruce, vždyť pro ty nové věci často není potřeba běhat přes půl zeměkoule. A až se vám to podaří, můžete to nahrát, zdokumentovat, vyfotit, napsat a pak poslat na info@araart.cz.

A na jaře, až budeme slavit společně Mezinárodní den Romů, tak to všechno využijeme – z fotek může být výzdoba, příběhy mohou jít do slosování, prostě vymyslíme jak to udělat, aby to nezůstalo jen mezi námi, ale aby to šlo do světa. A protože Mezinárodní den Romů je daleko, můžeme o vašich příbězích mezitím občas psát – vy nebo já nebo někdo jiný. Jde o to, abychom se vzájemně dozvěděli i o těch hezkých věcech, které kolem nás existují, ale snadno zapadnou, anebo neexistují a pak je potřeba jim k existenci pomoct.

A abych celou akci spustila, budu ještě vyprávět krátký příběh o tom, jaké to je být spolu, který se odehrál včera na Fakultě humanitních studií. David Tišer přišel besedovat se studenty Katedry studií občanské společnosti o neziskové organizaci Ara Art a o tom, co chtějí vědět o Romech. Na začátku jim nechal napsat otázky, které je pálí a i jen jejich seznam by byl skvělým materiálem pro společné poznávání. Zkusím vzít jen některé namátkově: Proč chodí romské děti tak často do praktických škol? Jak a jestli se v romské rodině mluví o sexualitě? Jak je to s rozvody? Máme říkat Rom nebo cikán? Proč mají Romové tolik dětí? apod. David velmi trpělivě odpovídal a na konci došlo i na předsudky. A David studentům, kteří seděli ani nedutali, říká: „Víte, vždycky když mě někdo zkopal na ulici, řval na mě, uhodil mě, tak to byl gadžo. Ale stejně, vždycky když na to přijde, tak si vzpomenu na Lízu, Verunku, Filipa a další moje kamarády, a vím, že nejsou všichni takoví, že mezi nimi mám přátele a že se máme a můžeme mít rádi.“

A o tohle možná jde. Svět nezměníme, ale můžeme změnit sebe a do těch našich malých světů přizvat nové kamarády, s kterými s velkou pravděpodobností zažijeme něco úplně jiného, než si teď dovedeme byť i jen představit. A takové chvíle stojí za to.

Takže, milí kamarádi ze Žatce a ze všech dalších koutů, prosím vás, pusťte se do toho s námi. Najděte si toho svého „pana nebo paní jiného nebo jinou“ a zkuste vymyslet, jak to udělat, abyste mohli společně něco podniknout. Kdybyste si nevěděli rady, kde na toho dotyčného narazit, zkuste oslovit neziskové organizace jako právě Romea, Ara Art, Slovo 21 – určitě se najde někdo, kdo vám pomůže. A až něco podniknete, tak to natočte, napište, vyfoťte a hlavně pošlete, my to zpracujeme a pošleme dál. A nenechte nás v tom, a když jo, tak si přestaňte stěžovat, protože tohle může udělat opravdu každý.

Přečteno: 2457x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, ARA ART, David Tišer, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo