romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KOMENTÁŘ: Fenomén Rašaj aneb Sonda do facebookového válečného pole

31.8.2020 15:24
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Jako prostý uživatel Facebooku asi nemáte tušení, co je to "live". Já to taky netušil do doby, než jsem začal poslouchat výlevy Josefa Kmeťa ze Slovenska, který byl schopný se během jedné minuty rozzuřit, potom rozplakat a potom uklidňovat sám sebe, aby se smíchem vysílání vypnul.

Nyní jsem již zkušený uživatel a konzument obsahu, který si nezadá s Bleskem, Šípem a Parlamentními listy v jednom.

Hlavní role? Romové. Herci? Romové. Diváci? Zase Romové a teoreticky banda nácků, co se musí smíchy pleskat do kolen.

Oč jde? Živá vysílání, aktuálně nejstabilnější kanál romské komunity.

Těžko popisovat, co se na internetu děje, pokud nesledujete "scénu" pravidelně. Střídají se různí řečníci, jejichž IQ je stejně nestabilní, jako jejich internetové připojení. A tak se na internetu tvoří skupinky.

Díky vysílajícím Romům jsem se naučil i nová slova. Třeba "chudoba" nebo "pomoc". Ne, nejsem retardovaný, ani nechodím do první třídy. Jen na internetu mají tato prostá slova jiný význam.

Takže "chudoba" – romští obyvatelé osad na východě Slovenska, kam jezdí představitelé různých skupin, aby realizovali "pomoc". Pomoc v tomto slova smyslu v podstatě znamená sbírku, kde bohatší skupina Romů přispěje na potraviny a oblečení těm, co na obojí nemají. V zásadě ideální věc, o jejíž legálnosti se dá celkem dost pochybovat, ale myšlenka super. Co už není super, je to okolo.

Těžko popisovat, co se na internetu děje, pokud nesledujete "scénu" pravidelně. Střídají se různí řečníci, jejichž IQ je stejně nestabilní, jako jejich internetové připojení. A tak se na internetu tvoří skupinky. Jedna (například) kolem Československé unie Romů a druhá kolem člověka, který si říká Romano Rašaj. Že vám nic jméno neříká? Mělo by. Romano Rašaj (občanským jménem Jan Gábor) má totiž v kontaktech pět tisíc přátel, má tisíce sledujících a sledovanost jeho vysílání je také v tisících, blížících se desítce. Že je jejich obsahem většinou jízda kamionem, romské cajdáky a hromada nadávek? Nevadí. Lidé to sledují.

Že Rašaj neumí ani česky, ani anglicky a vyjadřuje se jako absolvent "školy" ve Valdicích? Také nevadí. Organizuje sbírky a "pomoc" (kdo nevíte co to znamená, vraťte se na začátek textu). To ovšem vadí daleko méně sledovanému Štefanu Pongovi, který zase vyvěšuje videa s titulkem "Ratlík Rašaj" a upozorňuje na to, že Rašaj vydírá ženy. Že to nepomůže? Pomůžeme si vulgarismy, které pan Pongo nasdílel na svůj Facebook a jejichž autorem je další "hvězda" facebookového válečného pole – Norbert Hmilanský. Jak by řekl klasik.. "já tam čtu takové to pičo".

Dá se říct, že takřka neuvěřitelný vulgarismus je fenoménem tohoto zákoutí internetu. Kdo Rašaje sleduje, ví o čem je řeč. A ano, i já Rašaje sleduji. Čistě pro vědecké účely. Navíc si zvyšuji sebevědomí. Kdykoliv totiž poslouchám pana Gábora alias Romano Rašaje, připadám si víc inteligentní a slušný.

Co je horší, pan Rašaj má vliv. Většina lidí s ním nadšeně souhlasí, když vypráví, jak by bylo super, kdyby každý Rom poslal jednu libru nebo třicet korun na (jeho) transparentní účet. A jak by bylo super, že by z (jeho) transparentního účtu platil stavby domů pro dvacet rodin (za týden). Dokonce spočítal, že kdyby mu všech tři sta tisíc Romů žijících mimo ČR a Slovensko (nemám tušení, jestli myslel všechny Romy, nebo jen ty původem z Česko-Slovenska) hodí to solidní balík, se kterým  by se už něco dalo dělat. A co je z vysílání patrné, někteří lidé mu skutečně posílají peníze na "pomoc chudobě". Jestli peníze skutečně investuje do chudých romských rodin, všechna čest. Ale pokud jsou sbírky legální, měl by to někde říct. A to jsem (přiznávám) z žádného vysílání nevysledoval.

Místo toho jsem ale poslouchal vysílání, kde zaznělo například

  • "Přijeď do Anglie a bude zápas. Ale já ti garantuju, že odsud živej neodejdeš." (výhrůžka "konkurentovi", co také vybírá na Facebooku peníze)  6,4 tisíc přehrání, 833 komentářů.
  • "Pongo, ko**t ti do huby ty zm** furt jenom na chudobě vyděláváš "  7,3 tisíc přehrání, 299 komentářů.  

Nejčastější slovo? Válka. Rašaj vyhrožuje válkou mnoha lidem a lidé v komentářích ho podporují. To mu dává pocit, že může mluvit za celou komunitu. A tak vyhrožuje, zakazuje nebo naopak přikazuje lidem, co mají nebo nemají dělat (žádný fotky fotit nebudete! Nikam jezdit nebudete, nebo vám vyhlásím třetí světovou válku!) Opět za nadšeného klikání konzumentů, kteří bulvár podporují. A tak se dostávám k tomu, pro koho vlastně Rašaj (ale i další) vysílá, když má 1,3 tisíce lidí živě v jednu hodinu ráno. Vážně nedokážou odběratelé rozpoznat, že pan Rašaj žije ve svém virtuálním světě, kde může kralovat a vyhlašovat ostatním války?

Co je horší, Rašaj dává videa veřejně. Těžko se bude vysvětlovat, že člověk schopný vypálit (za jízdy kamionem) živě 36 nejhrubších nadávek za minutu, není veřejný reprezentant romské komunity. Zvlášť když ho sleduje víc lidí, než mnoho politiků, o romských ani nemluvě.

Nabízí se potom otázka, kde jsou administrátoři Facebooku, kteří mají mazat nenávistný obsah?

Giňa Tabarik
Přečteno: 1874x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Facebook, Romové, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo