romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KOMENTÁŘ: Fenomén Rašaj aneb Sonda do facebookového válečného pole

31.8.2020 15:24
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Jako prostý uživatel Facebooku asi nemáte tušení, co je to "live". Já to taky netušil do doby, než jsem začal poslouchat výlevy Josefa Kmeťa ze Slovenska, který byl schopný se během jedné minuty rozzuřit, potom rozplakat a potom uklidňovat sám sebe, aby se smíchem vysílání vypnul.

Nyní jsem již zkušený uživatel a konzument obsahu, který si nezadá s Bleskem, Šípem a Parlamentními listy v jednom.

Hlavní role? Romové. Herci? Romové. Diváci? Zase Romové a teoreticky banda nácků, co se musí smíchy pleskat do kolen.

Oč jde? Živá vysílání, aktuálně nejstabilnější kanál romské komunity.

Těžko popisovat, co se na internetu děje, pokud nesledujete "scénu" pravidelně. Střídají se různí řečníci, jejichž IQ je stejně nestabilní, jako jejich internetové připojení. A tak se na internetu tvoří skupinky.

Díky vysílajícím Romům jsem se naučil i nová slova. Třeba "chudoba" nebo "pomoc". Ne, nejsem retardovaný, ani nechodím do první třídy. Jen na internetu mají tato prostá slova jiný význam.

Takže "chudoba" – romští obyvatelé osad na východě Slovenska, kam jezdí představitelé různých skupin, aby realizovali "pomoc". Pomoc v tomto slova smyslu v podstatě znamená sbírku, kde bohatší skupina Romů přispěje na potraviny a oblečení těm, co na obojí nemají. V zásadě ideální věc, o jejíž legálnosti se dá celkem dost pochybovat, ale myšlenka super. Co už není super, je to okolo.

Těžko popisovat, co se na internetu děje, pokud nesledujete "scénu" pravidelně. Střídají se různí řečníci, jejichž IQ je stejně nestabilní, jako jejich internetové připojení. A tak se na internetu tvoří skupinky. Jedna (například) kolem Československé unie Romů a druhá kolem člověka, který si říká Romano Rašaj. Že vám nic jméno neříká? Mělo by. Romano Rašaj (občanským jménem Jan Gábor) má totiž v kontaktech pět tisíc přátel, má tisíce sledujících a sledovanost jeho vysílání je také v tisících, blížících se desítce. Že je jejich obsahem většinou jízda kamionem, romské cajdáky a hromada nadávek? Nevadí. Lidé to sledují.

Že Rašaj neumí ani česky, ani anglicky a vyjadřuje se jako absolvent "školy" ve Valdicích? Také nevadí. Organizuje sbírky a "pomoc" (kdo nevíte co to znamená, vraťte se na začátek textu). To ovšem vadí daleko méně sledovanému Štefanu Pongovi, který zase vyvěšuje videa s titulkem "Ratlík Rašaj" a upozorňuje na to, že Rašaj vydírá ženy. Že to nepomůže? Pomůžeme si vulgarismy, které pan Pongo nasdílel na svůj Facebook a jejichž autorem je další "hvězda" facebookového válečného pole – Norbert Hmilanský. Jak by řekl klasik.. "já tam čtu takové to pičo".

Dá se říct, že takřka neuvěřitelný vulgarismus je fenoménem tohoto zákoutí internetu. Kdo Rašaje sleduje, ví o čem je řeč. A ano, i já Rašaje sleduji. Čistě pro vědecké účely. Navíc si zvyšuji sebevědomí. Kdykoliv totiž poslouchám pana Gábora alias Romano Rašaje, připadám si víc inteligentní a slušný.

Co je horší, pan Rašaj má vliv. Většina lidí s ním nadšeně souhlasí, když vypráví, jak by bylo super, kdyby každý Rom poslal jednu libru nebo třicet korun na (jeho) transparentní účet. A jak by bylo super, že by z (jeho) transparentního účtu platil stavby domů pro dvacet rodin (za týden). Dokonce spočítal, že kdyby mu všech tři sta tisíc Romů žijících mimo ČR a Slovensko (nemám tušení, jestli myslel všechny Romy, nebo jen ty původem z Česko-Slovenska) hodí to solidní balík, se kterým  by se už něco dalo dělat. A co je z vysílání patrné, někteří lidé mu skutečně posílají peníze na "pomoc chudobě". Jestli peníze skutečně investuje do chudých romských rodin, všechna čest. Ale pokud jsou sbírky legální, měl by to někde říct. A to jsem (přiznávám) z žádného vysílání nevysledoval.

Místo toho jsem ale poslouchal vysílání, kde zaznělo například

  • "Přijeď do Anglie a bude zápas. Ale já ti garantuju, že odsud živej neodejdeš." (výhrůžka "konkurentovi", co také vybírá na Facebooku peníze)  6,4 tisíc přehrání, 833 komentářů.
  • "Pongo, ko**t ti do huby ty zm** furt jenom na chudobě vyděláváš "  7,3 tisíc přehrání, 299 komentářů.  

Nejčastější slovo? Válka. Rašaj vyhrožuje válkou mnoha lidem a lidé v komentářích ho podporují. To mu dává pocit, že může mluvit za celou komunitu. A tak vyhrožuje, zakazuje nebo naopak přikazuje lidem, co mají nebo nemají dělat (žádný fotky fotit nebudete! Nikam jezdit nebudete, nebo vám vyhlásím třetí světovou válku!) Opět za nadšeného klikání konzumentů, kteří bulvár podporují. A tak se dostávám k tomu, pro koho vlastně Rašaj (ale i další) vysílá, když má 1,3 tisíce lidí živě v jednu hodinu ráno. Vážně nedokážou odběratelé rozpoznat, že pan Rašaj žije ve svém virtuálním světě, kde může kralovat a vyhlašovat ostatním války?

Co je horší, Rašaj dává videa veřejně. Těžko se bude vysvětlovat, že člověk schopný vypálit (za jízdy kamionem) živě 36 nejhrubších nadávek za minutu, není veřejný reprezentant romské komunity. Zvlášť když ho sleduje víc lidí, než mnoho politiků, o romských ani nemluvě.

Nabízí se potom otázka, kde jsou administrátoři Facebooku, kteří mají mazat nenávistný obsah?

Giňa Tabarik
Přečteno: 2102x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Facebook, Romové, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo