romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ani šíření strachu z uprchlíků Svobodným nepřineslo vítězství. Vídeň zůstala baštou sociálních demokratů

12.10.2015 17:22
Michael Häupl obhájil vítěztví levice. Foto SPÖ Wien
Michael Häupl obhájil vítěztví levice. Foto SPÖ Wien

Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) vyhrála 39,4 procenty hlasů nad konkurenční krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), a vyhrála tak regionální volby ve Vídni. Svobodní získali 32,1 procenta hlasů, o 6,4 procenta více než ve volbách v roce 2010. Krajní pravice vsadila na obavy voličů ze současného přívalu běženců do Evropy a získala 35 mandátů ze sta.

Vídeň je považována za baštu levice a SPÖ vládne rakouské metropoli nepřetržitě od konce druhé světové války. Oproti volebnímu výsledku z roku 2010 si pohoršila o 4,9 procenta, místo dosavadních 49 mandátů 5 ztrácí. Letošní výsledek voleb ve Vídni je pro stranu nejhorší od roku 1945, od kdy ve Vídni vládne.

Na třetím místě skončili Zelení, kteří byli doposud koaličním partnerem SPÖ. Získali 11,1 procenta hlasů. Na dalším místě je konzervativní Rakouská lidová strana (ÖVP), která dostala 8,7 procenta hlasů. ÖVP proti předchozím volbám výrazně ztratila a poprvé se dostala pod hranici deseti procent. Nově příchozím do vedení města je Strana nové Rakousko (NEOS) s šesti procenty hlasů.

Navzdory porážce je však letošní podpora svobodných rekordní. Nejlepšího výsledku se zatím podařilo ve vídeňských volbách svobodným dosáhnout v roce 1996, kdy pod vedením Jörga Haidera získali 28 procent hlasů. Rozdíl v procentním počtu získaných hlasů mezi svobodnými a socialisty se proti předchozím volbám snížil o více než polovinu na rekordní minimum.

Rakouská média svorně označují volby ve Vídni za nejdůležitější regionální volby letošního roku. Nečekaně se hlavním předvolebním tématem stala otázka migrace, odkud také plyne rekordní podpora svobodných. Ti se ostře stavějí proti migraci a jejich předseda dokonce nedávno požadoval výstavbu žiletkového plotu na rakouských hranicích po vzoru Maďarska. Socialisté mají k žadatelům o azyl pozitivní přístup.

Oprávněných voličů je 1.143.076 z celkového počtu  více než 1,8 miliónů obyvatel Vídně. 49 % obyvatel Vídně má tzv. cizinecký původ.

Přečteno: 402x
 

Kam dál:

Štítky:  

VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo