romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak a koho volit v krajských a senátních volbách 2012

Praha, 11.10.2012 14:01, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V pátek a sobotu 12. a 13. října 2012 se v České republice konají krajské a senátní volby. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Po příchodu do volební místnosti volič prokáže volební komisi svou totožnost a státní občanství ČR platným občanským průkazem, platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem ČR. Pokud jste neobdrželi hlasovací lístky před zahájením voleb domů nebo došlo k jejich ztrátě či poškození, získáte je přímo ve volební místnosti.

Od komise obdržíte úřední obálku (pro krajské volby šedou, pro senátní žlutou), vložíte do ní za plentou svůj hlasovací lístek a vhodíte ho do volební urny.

Krajské volby

Z krajských voleb vzejdou po čtyřech letech jména nových hejtmanů a složení krajských zastupitelstev - probíhají ve všech krajích kromě Prahy. Podle velikosti krajů se potom liší i velikost krajských zastupitelstev a tím pádem i počet mandátů, které voliči svým hlasováním rozdělují.

Právo volit do krajského zastupitelstva má státní občan ČR, který alespoň v druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Zároveň musí být přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje.

Jak volit?

Volič může vybrat pouze jeden lístek strany, hnutí nebo koalice, které chce dát svůj hlas. Počítat se budou také preferenční hlasy – lze zaškrtnout nejvýše čtyři jména kandidátů, kterým chcete dát přednost (k tomu, aby se takto označené osoby dostaly na přední místa, potřebují získat alespoň 5 % preferenčních hlasů ze všech platných).

Zaškrtnete-li více kandidátů, váš hlas je sice platný pro zvolenou stranu, hnutí nebo koalici, ale vaše přednostní hlasy nikoliv. Neplatný je váš hlas i v případě, že jste do úřední obálky vložili více hlasovacích lístků.

Koho volit?

Server Romea.cz připravil pro své čtenáře cyklus otázek a odpovědí volebních lídrů jednotlivých politických stran a uskupení v krajských volbách. Ptali jsme se na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení.

V každém kraji jsme oslovili lídry těch stran, které mají podle volebních modelů agentur SC&C a STEM/MARK vypracovaných pro Českou televizi nebo agentury ppm factum pro Český rozhlas šanci dostat se do krajského zastupitelstva. Celkem jsme oslovili 75 lídrů jednotlivých kandidátek. Odpověděla nám necelá polovina oslovených, konkrétně 36 kandidátů a kandidátek. Ve všech třinácti krajích jsme oslovili ČSSD, ODS, KSČM a TOP 09. Nejvíce odpovědí (7) nám zaslali kandidáti ODS a ČSSD, 6 odpovědí zaslala KSČM a pouze 4 TOP 09. Disciplinovaní byli lídři regionálních uskupení, kteří až na Koalici pro Pardubický kraj, Koalici pro Olomoucký kraj a uskupení Severočeši.cz, vždy na naše otázky odpověděli.

Strana zelených má šanci se dostat do krajského zastupitelstva pouze ve dvou případech, odpovědi zaslal pouze v jednom případě. KDU-ČSL je mezi první šestkou v pěti krajích, ale odpovědi jsme získali pouze ve dvou případech. Za zmínku stojí ještě uskupení Strana práv občanů – ZEMANOVCI, který jsme otázky posílali ve třech krajích, bohužel lídři neodpověděli ani jednou.

Záměrně jsme neoslovili lídra DSSS Petra Kotába v Ústeckém kraji a Lianu Janáčkovou (Nezávislí) kandidující v Moravskoslezském kraji. Nehodláme totiž na serveru Romea.cz publikovat rasistické a extremistické názory, které tito kandidáti zastávají.

Vybírat kandidáty do krajských voleb vám tedy pomůže náš předvolební speciál.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Senátní volby

Současně s krajskými volbami se koná první kolo voleb do Senátu, po kterých se obmění třetina senátorů horní komory parlamentu. Volit se bude v sedmadvaceti obvodech rozprostřených po celé republice. Přehled volebních obvodů naleznete zde.

Volit v senátních volbách může občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Ve druhém kole může volit i občan ČR, který alespoň druhý den konání druhého kola voleb dosáhl nejméně 18 let.

Jak volit?

Každý volič může do hlasovací urny vhodit jeden hlasovací lístek – vybírat může z kandidátek politických stran i mezi nezávislými uchazeči.

Úspěšný kandidát musí v obvodu získat minimálně 50% všech hlasů. Pokud většiny nedosáhne žádný z kandidátů, bude se o týden později konat druhé kolo voleb. Do něj postupují dva uchazeči s nejvyšší podporou voličů.

Volit lze i na voličský průkaz nebo do přenosné urny

S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat hlasovací lístek, nemůže číst nebo psát, může být za plentou jiný volič, nikoli však člen okrskové volební komise, který může hlasovací lístek za něho vybrat a vložit do úřední obálky, popř. i úřední obálku vložit do volební schránky.

Ze závažných, zejména zdravotních důvodů, si může volič svou okrskovou komisi zažádat o přenosnou volební urnu.

Volič, který si u obecního nebo zastupitelského úřadu zažádal o voličský průkaz, může hlasovat i mimo svůj volební okrsek. Osobně lze o jeho vydání požádat i v době mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu (nejpozději však do 16 hodin 17. října 2012).

Přečteno: 1994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo