romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské a senátní volby 2016: Úspěch Okamury, debakl Vandase, Konvičky a Bartoše. Zvláštní postavičky na kandidátce ČSSD

9.10.2016 2:46
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)
Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Z extremistických či protiromsky zaměřených subjektů ve volbách do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu nejvíce uspělo Okamurovo uskupení Svoboda a přímá demokracie, které kandidovalo většinou v koalici s prezidentskou Stranou práv občanů. Do druhého kola senátních voleb postoupil Jaroslav Doubrava nebo Liana Janáčková. Výrazný úspěch zaznamenal Jiří Čunek v barvách KDU-ČSL ve Zlínském kraji.

Extremistické strany neuspěly, bodoval jen Okamura

Celkové výsledky voleb ukazují, že monotematické protiimigrační a protiislámské uskupení neuspěly. Neuspěla ani radikální protiromská rétorika, kterou vedl třeba v Mostě Jiří Maria Sieber. Průhledný a monotematický rasismus na voliče evidentně nezabírá. Sieber v Mostě skončil úplně poslední se ziskem 1 241 hlasů.

Jediným úspěšným nenávistným uskupením, které se však snaží nevystupovat monotematicky, je Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Hnutí zřejmě vysálo většinu radikálních protiimigračních, protiislámských a protiromských hlasů. Jelikož však drtivá většina stran, až na Piráty a Stranu zelených, se ať už více či méně vyjadřovala proti uprchlíkům, nemělo téma migrace zásadní vliv na výsledky voleb. Ve skoro každé straně se totiž našel nějaký ten "slušný Čech (Slovák)", který by rád zapaloval ohně, případně šoupnul Romy do pracovních táborů...

Hezky to okomentoval na serveru iHNed.cz komentátor Petr Honzejk. "Dá se to interpretovat různě. Optimisticky, že Česko nemá žádného talentu k extremismu. Nebo pesimisticky, že je tady vlastně extremista úplně každý," píše Honzejk.

"Hrálo se hlavně o to, jestli si ve spektru šesti subjektů, které se profilují takřka výhradně na imigraci, dokáže někdo hlasy přivlastnit. Ve výsledcích vidíme, že koalice SPD a SPO má v řadě krajů pět až šest procent, ty zbylé strany mají všechny dohromady jen kolem dvou," okomentoval výsledky extremistů pro Českou televizi sociolog a analytik Daniel Petr.

Na celostátní úrovni získal Okamura v koalici s prezidentskou Stranou práv občanů (SPO) 4,67% hlasů, což znamená 32 křesel v zastupitelstvech. Samotná SPD ještě přidala 2 mandáty ve Zlínském kraji, dohromady tedy 34 mandátů pro Okamuru.

"Musíme si uvědomit, že naše hnutí existuje pouhých 14 měsíců, proto je to de facto historický rekord vůbec v České republice. Svědčí to o tom, že občané dali jasně najevo, že naše hnutí s programem přímé demokracie a vlasteneckým srdcem má jasné místo na české politické scéně," okomentoval výsledky Okamura.

Protiromští kandidáti Janáčková a Doubrava postupují do druhého kola

O senátní křeslo se znovu po šesti letech uchází protiromská kandidátka Liana Janáčková. Senátorkou za Ostravu byla už v letech 2004 - 2010. V roce 2010 post neobhájila a prohrála s kandidátem ČSSD Antonínem Maštalířem. Získala tehdy v prvním kole skoro 9 000 hlasů, ve druhém pak prohrála asi o 1 400 hlasů. Nyní postupuje se ziskem 5 777 hlasů (19,53%) z prvního místa do druhého kola voleb.

Dalším protiromským senátním kandidátem, který uspěl je bývalý komunista Jaroslav Doubrava. Svůj post obhajuje, přičemž senátorem za KSČM byl v letech 1998 - 2004, pak na 6 let ze senátu vypadl a vrátil se do něj už jako kandidát uskupení Severočeši.cz v roce 2010. Nyní skončil v Ústí nad Labem na prvním místě se ziskem skoro 24% hlasů (6 767 voličů).

"Extremisté" v mainstreamových stranách

Vítězem voleb se stalo hnutí ANO a byl to právě Andrej Babiš, který před volbami pronášel obdivné věty o fungování tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. A byl to znova právě Babiš, který se snažil do své strany přetáhnout prvního velkého anticiganistu Jiřího Čunka. Ostatně Jiří Čunek je dalším velkým vítězem těchto voleb.

Ve Zlínském kraji zvítězila KDU-ČSL pod jeho vedením se ziskem 23% hlasů. Sám Čunek získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech - 14 468 - a zřejmě se stane hejtmanem. V rozhovoru pro Českou televizi pak uvedl, že je to signál, aby se vrátil od nejvyšších pater stranické hierarchie. Doslova uvedl, že by měl zájem o post předsedy KDU-ČSL. Doufejme, že jsou v KDU-ČSL ještě nějací rozumní lidé a nedopustí to.

I ČSSD má své experty na uprchlíky a Romy. V Ústeckém kraji vedlo kandidátku ČSSD duo Jaroslav Foldyna a Martin Klika. Foldyna kromě toho, že svolal jednu z prvních protiromských demonstrací na Šluknovsku v roce 2011, tak se rád fotí s motorkářským gangem Vladimira Putina – Nočními vlky. K Martinu Klikovi měli zase v době janovských nepokojů v roce 2008 velmi blízko Vandasovi hoši.

A ještě jedna perlička byla na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji - starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Ten po komunálních volbách v roce 2014 upekl v Duchcově koalici s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) a komunisty. Předseda Bohuslav Sobotka se tehdy velmi rozčiloval a dokonce se mluvilo o vyloučení Šimbery z ČSSD. Vše je zřejmě zapomenuto a spojení ČSSD s DSSS už nevadí...

Moc to však ČSSD v Ústeckém kraji nepomohlo, protože tam sociální demokraté skončili na třetím místě a získali 10 zastupitelů.

Zdeněk Škromach, který si sice rád udělá selfíčko s romskou miss, by kvůli uprchlíkům by "zapaloval ohně". Kandiduje do Senátu v Hodoníně a v 1. kole skončil s 24,2% na druhém místě. O místo senátora se tedy utká příští týden. Soupeřkou mu bude Anna Hubáčková z KDU-ČSL. Možná bude mít po příštích volbách Zdenda více času na selfíčka a na ráchání se v bazénu.

Celkově ztratila ČSSD všude a její výsledek je oproti minulým krajským volbám o 8 procent horší.

Debakl Úsvitu, Konvičky, Vandase i Bartoše

Extremistická scéna má svého vítěze v osobě Tomia Okamury. Ostatní obskurní uskupení drtivě prohrály.

Antiislamista Martin Konvička z Alternativy pro Českou republiku (APČR) skončil s osmi procenty ve volebním obvodu Tábor na předposledním místě. Svůj hlas mu dalo 3 740 voličů. Na stejném místě je i předseda APČR Petr Hampl, který na Berounsku oslovil jen sedm procent voličů.

Konvička těsně po volbách sice označil svůj výsledek za úspěch, ale řečeno s komentátorem iHNed.cz Petrem Honzejkem "těm, kdo by mleli muslimy do masokostní moučky, po těchto volbách nezbývá, než z politiky emigrovat zpět na svůj facebookový profil."

V Praze 6 zase neuspěl Daniel Solis z Republikánské Strany Československa Miroslava Sládka. Přesvědčil 321 voličů, což je jen málo přes jedno procento hlasů. Ani sám Sládek neuspěl. V obvodě Bruntál získal jen 773 hlasů.

Vůdce DSSS Tomáš Vandas propadl v Ústeckém kraji, kde získal necelých 7% hlasů. Další kandidát na senátora za DSSS, majitel ubytoven pro sociálně slabé Petr Borna, neuspěl v Ostravě. Skončil poslední se ziskem 423 hlasů. Předposlední skončil v Mostě bývalý olympijský vítěz kandidující za DSSS Ota Zaremba.

DSSS neuspěla ani v krajských volbách, nezískala ani jednoho zastupitele a nedosáhla celkově ani na 1% hlasů. Je to další slavná prohra DSSS pod vedením Tomáše Vandase. Je dobře, že je předsedou a doufejme, že dlouho zůstane.

Debakl zažil i parlamentní Úsvit s Blokem proti islamizaci. Celkově stejně jako DSSS nedosáhl ani na 1%. Předseda Úsvitu poslanec Marek Černoch jako jediný z těchto stran sice uznal, že výsledek ve volbách je neúspěch, zároveň dalším prohlášením výsledek relativizoval. "My jsme nepředpokládali žádné velké výsledky a je to pro nás generálka na parlamentní volby a nedávali jsme do toho ani žádné horentní sumy. Nyní máme rok na to, abychom kampaň zlepšili," řekl Černoch.

Samostatnou kapitolou je Národní demokracie (ND), kterou vede Adam B. Bartoš. O jeho opletačkách s policií jsme na serveru Romea.cz několikrát psali. ND kandidovala ve všech krajích a získala pouhých 0,16%. Pro Bartoše to bylo asi bylo obrovské zklamání a od vyhlášení výsledků mlčí jako hrob. Již před tím si Bartoš vytvářel zadní vrátka, takže jsme se dozvěděli například, že volby se falšují v noci z pátku na sobotu, kdy stranám jako je Národní demokracie vytahují volební komise lístky z uren. Následně pak prý výsledky falšuje při sčítání Statistický úřad. To už vypadá na diagnózu...

Nad slabými výsledky extremistických uskupeních v letošních krajských a senátních volbách nelze nikterak jásat. Scéna je sice výrazně roztříštěná, ale Okamura i přes všechny problémy a hádky kolem jeho dřívějšího hnutí Úsvit dokázal své další hnutí Svoboda a přímá demokracie stabilizovat a ostatní extremisty prakticky vygumoval. 34 mandátů je pro něj výsledek z říše snů. K většímu úspěchu těchto obskurních hnutí a straniček naštěstí brání velká ega jednotlivých vůdců.

Přečteno: 2523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Krajské volby 2016, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, DSSS, Tomio Okamura, ČSSD



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo