romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské volby 2016. Kandidát LEV 21 Miroslav Jano: Spojení s DSSS se mi nelíbí. Po volbách s politikou končím

6.10.2016 23:55
Schůze českolipské buňka strany Národní socialisté - LEV 21. Miroslav Jano první zleva (FOTO: Facebook)
Schůze českolipské buňka strany Národní socialisté - LEV 21. Miroslav Jano první zleva (FOTO: Facebook)

V pátek 7. října a v sobotu 8. října budou občané České republiky volit krajské zastupitele a v některých krajích i třetinu senátorů, kterým uplyne volební období. Do letošních krajských voleb politické strany a hnutí na post krajského zastupitele nominovaly celkem 11880 kandidátů, což je o 576 více, než v posledních volbách v roce 2012. Za některé strany kandidují i kandidáti, kteří se hlásí k romské národnosti. Podle odhadů zpravodajského serveru Romea.cz kandidují do krajských zastupitelstev na čtyři desítky Romů. Některé z nich jsme oslovili s žádostí o rozhovor.

Za stranu Národní socialisté ‒ LEV21 v Libereckém kraji kandiduje ze šestého místa čtyřicetiletý Miroslav Jano. Na kandidátce v tomto kraji jsou i další Romové. Například Hana Janová, která pracuje v mimoňském spolku LAMPA, čtyřicetiletý Jiří Žiga a další. Romové patří do českolipské buňky strany.

Po Romské demokratické straně (RDS) je LEV 21 druhou stranou s nejvyšším počtem Romů na kandidátní listině.  Paradoxní ovšem je, že v Ústeckém kraji se Národní socialisté ‒ LEV 21, pod vedením svého předsedy Petra Bendy, spojili s protiromskou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

I na toto téma jsme v předvolebním rozhovoru položili několik otázek Miroslavu Janovi.

Velmi často se říká, že Romové nechodí k volbám. Proč?

Nevím, nechápu to. Myslím si, že právě Romové, pokud chtějí něco změnit, by měli k volbách chodit za každou cenu. Snažili jsme se je o tom přesvědčit i během naší kampaně u nás v České Lípě.

Co si myslíte, že je pro romské kandidáty lepší. Když kandidují za "romskou stranu" nebo za strany, které nejsou postaveny na národnostním principu?

I když kandiduji za "neromskou" stranu, tak si myslím, že je lepší kandidovat za romskou stranu. Jsem ve straně LEV 21 už třetím rokem, a proto za ně kandiduji.

Jaké jsou hlavní body vašeho volebního programu. Co budete, v případě, že se dostanete do krajského zastupitelstva, prosazovat?

Zabývám se sociálními problémy. Chtěli bychom pomoci všem lidem, kteří mají problémy. Znám hodně případů, které jsou opravdu hrozné. Především chci zlepšit bytovou situaci. Mnoho lidí žije na ubytovnách s dětmi. V České Lípě je hodně prázdných bytů, které patří městu a nejsou využity. Chceme zlepšit hospodaření s bytovým fondem. Chci řešit i prevenci kriminality.

Na druhou stranu vím, že se do zastupitelstva nedostaneme.

Jaký je váš názor na uprchlickou krizi? Jak by se podle vás měla řešit?

Já vůbec nevím, tohle jsme v programu ani neřešili.

A váš osobní názor? Myslíte si, že by se mělo uprchlíkům pomáhat nebo by se měly zavřít hranice?

To musí řešit stát, vláda. S uzavřením hranic je to tak 50 na 50. Můj názor je takový, že by se z nich mělo vybírat, kdo z nich tady zůstane, podle toho, kdo se bude chovat slušně. Já proti nim nejsem, jsou to přece také lidi.

Proč jste si vybral stranu Národní socialisté – LEV 21?

Před čtyřmi lety jsem neměl co dělat a přišel za mnou kamarád, jestli bych měl zájem, tak jsem souhlasil a zkusil to.

Vaše strana se v Ústeckém kraji spojila s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS)

Řešili jsme to, ale je to jejich kraj. Nám se to nelíbí, i když jsme jedna strana. Za Ústecký kraj nebudeme mluvit.

Ale vaše strana se spojila se stranou, která je protiromská? Vy chcete pomáhat sociálně slabým lidem a oni je nazývají nepřizpůsobivými a chtějí je vytlačovat ze společnosti...

My s tím nic neuděláme, mě se to nelíbí. Osobně jsem proti tomu.

Nemyslíte si, že vás to jako romského kandidáta poškodí, když kandidujete za stranu, která je spojena s protiromskou DSSS?

Problém je na Ústecku, ne na Liberecku. Ale máte pravdu, může nás to poškodit. Mám vlastně v plánu z této strany odejít. Když už kandidovat, tak za svoje lidi. Po těchto volbách už v politice nechci být.

Přečteno: 2189x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Krajské volby 2016, Sociální, DSSS, LEV 21HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo