romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Královehradecký zastupitel Rudolf Polák: Je důležité, aby Romové měli své zastoupení v politice

Jaroměř, 10.10.2012 14:03, (ROMEA)
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky.  Foto: František Kostlán
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky. Foto: František Kostlán

Rudolf Polák je jedním z úspěšných romských podnikatelů. Již nějakou dobu se však pohybuje i v politice, v České straně sociálně demokratické (ČSSD). V tomto volebním období působil jako její zastupitel v Královehradeckém kraji. A dlouhá léta působí i v komunální politice. V současnosti je radní města Jaroměře. Nyní znovu kandiduje za ČSSD do krajského zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

Hovořili jsme s ním o jeho zájmu o politiku, o tom, co jsou jeho priority a jestli by se dalo zlepšit vzájemné soužití Romů a gadžů.

Jste úspěšný podnikatel. Co vás vedlo ke vstupu do politiky?

O politiku jsem se odjakživa aktivně zajímal. Je důležité, aby v komunální, krajské a parlamentní politice bylo zastoupení z řad Romů, aby byli přítomni při schvalování, zákonů, vyhlášek atd. Je důležité tyto poznatky a zkušenosti dále pak přenášet na romskou komunitu a působit tak ně.

Co je vaším hlavním politickým tématem? Jdete do voleb i s nějakou romskou agendou, tématikou? Jakou?

Hlavním cílem je zejména sociální politika. Do voleb jdu s agendou řešení zejména dlouhodobé nezaměstnanosti, bydlení a bezpečnosti.

Integrace Romů v České republice je dosud většinou pojímána jako jednostranná záležitost. Na názor Romů se málokdo ptá. Naopak Romové často neznají názory většinové části společnosti či návrhy politických řešení, protože se o to moc nezajímají a nikdo to s nimi ani nekonzultuje. Jak konkrétně byste se to snažil změnit?

Integrace Romů do společnosti je věc zásadní a čím dříve s tím začneme tím lépe. Je však potřebné říct, že pro zdárnou politiku integrace potřebujete politickou vůli a podporu zejména vlády, a tu dnes bohužel postrádáme.

Jakým způsobem byste postupoval při řešení dlouhodobé nezaměstnanosti lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách a dalších chudých lidí včetně zde žijících Romů?

Otázka zaměstnanosti je nesmírně důležitá jako podnikatel, který převážně zaměstnává Romy, vím o čem mluvím. Je důležité, aby města a obce při zadávání zakázek zohledňovaly firmy, které se snaží tyto osoby zaměstnat. Je nutné dostat Romy pokud možno co nejdříve na trh práce.

rp_1.jpg
Jak byste postupoval při řešení bydlení nejchudších lidí včetně Romů?

Vzhledem k tomu, že jsem věděl, že Romové budou mít do budoucna problémy s bydlením, neboť nedosáhnou ve většině případů na vysoké nájemné, zakoupil jsem jako majitel stavební firmy tři činžovní domy ve kterých jsem zrekonstruoval byty a umožnil dostupné bydlení. I toto je příklad pro majoritní část společnosti, stejně, jako když vidí, že pracujeme a snažíme se žít slušně. Nicméně s dostupným bydlením pro nízko příjmové skupiny obyvatel by se stát měl vážně zabývat a ne platit jenom příspěvky na bydlení.

Může krajská politická reprezentace docílit vyšší a lepší vzdělanosti Romů? Jak konkrétně?

Krajská reprezentace může poskytnout stipendia pro sociálně slabší studenty ze svého rozpočtu, což mu může hodně pomoct.

Jak by se podle vás dalo dosáhnout lepšího, klidnějšího soužití lidí z většiny s lidmi z menšin, především romské?

Hlavní problém vidím v zaměstnanosti, neboť všeobecně nejvíce vadí to, že Romové nepracují a pobírají sociální dávky. Romové musejí mít snahu, aby jejich děti dosáhly co nejvyššího vzdělání. Dát najevo majoritě svým slušným chováním a pracovitým přístupem k životu, že ne všichni jsme špatní. Že každý občan má svá práva a povinnosti a každý kdo porušuje zákon musí počítat s postihem.

Přečteno: 1173x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo