romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krásné Březno: Postižený i média celý případ nafoukli do obřích rozměrů. Nikdo přitom neví, co přesně se stalo

Praha, 19.6.2013 17:59, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Podle zpráv některých médií a reakcí v internetových diskusích by se mohlo zdát, že se v ústeckém Krásném Březně stala  několikanásobná vražda. Podle zprávy TV Nova, která ke zpravodajství jindy přistupuje senzacechtivě, však šlo o jednu ránu neznámým předmětem a jeden steh na hlavě. Ano, řeč je o jedné z protiromsky laděných zpráv, jež se v poslední době rojí na internetu v takovém množství, že se nelze ubránit otázce, zda již nejde o cílené tažení proti Romům jako celku. Všechny takové zprávy přitom doprovází nechutná rasistická nenávist, kterou od extremistů přebírají běžní lidé.

O zcela vymyšlených nenávistných lžích, že si Romové v evakuačním centru během povodní stěžovali na přeslazený čaj (či naopak na málo sladký čaj - vyberte si) či na to, že jim musela vařit za tím účelem přizvaná kuchařka, přičemž se údajně dopustili toho zločinu, že v tašce měli ananas, a že před evakuačním centrem při nadávání popíjeli alkohol a pokuřovali, již server Romea.cz informoval.

Nafouknutí do neúnosných rozměrů

Protiromsky namířené zprávy však nemusejí být vždy nutně zcela vymyšlené, i když i to se stalo mnohokrát, bohatě stačí jejich nafouknutí do neúnosných rozměrů, které neodpovídají realitě. To se týká i posledního případu z Krásného Března. Každé násilí je třeba odsoudit, i to, které je součástí této kauzy. Nikdo však neví přesně, co se stalo. I sám šestnáctiletý postižený to v průběhu doby popisoval různě. Není známo, kolik vlastně o případu napsal verzí, ale jedna z prvních na Facebooku zněla takto:

"V autobuse do mě strčil a dal pěstí do břicha, tak jsem ho tam trošku zpracoval, že sotva došel do zádu.. Když jsem vystupoval vystoupil taky a já si ho všiml až když mi vrazil, pak jsem začal taky a když viděl, že by to pro něj neskončilo dobře, vytáhl něco ostrýho a asi 10 krát mě s tim bouchnul do zad a do hlavy, mám jeden steh a ještě jsem platil 30korun.. "

Tuto verzi postižený mladík smazal. Oficiální verze zní nyní takto (necháváme v původním znění):

"V autobuse do mě strčil rom, jehož jméno je již policii známo, vykřikl na mě nečum a dal pěstí do břicha, jen z důvodu, že jsem koukal jak cvaká z kapsky vyndaný na 10krát ohlý lístek, který byl již několikrát použit, tak jsem použil lehký protiútok. Když jsem vystupoval vystoupil taky a já si ho všiml až když mi vrazil pěstí, v afektu si nepamatuji kam, pak jsem začal přitlačením roma k autobusu a následným útěkem, poté co jsem utíkal, vytáhl z kapsy nějaký kovový tupý předmět a zezádu mě napadl do hlavy a do zad. Poté utekl a já se jentak-tak dostal na druhý chodník, kde jsem si lehl a čekal jestli se bůh smiluje, bojím se, že jsem nakažený Hepatitídou typu C, kterou je již známí pachatel nakažen."

Šestnáctiletý postižený musel změnit deset ran ostrým předmětem na rány (bez bližšího určení počtu) předmětem tupým, aby jeho výpověď na policii odpovídala realitě. A odkud ví, že je ten, kdo jej údajně napadl, nakažený hepatitidou, navíc tak krátce po útoku, se postižený nikde vůbec nezmiňuje.

Blesk

I Blesk psal ve svém internetovém vydání v první verzi popisu tohoto případu o bodnutí. Na druhý pokus převzal druhou, "oficiální" verzi postiženého. Zajímavé je, že k tomu dodal tuto informaci:
"Podle informací Blesku se útočník sám přihlásil na policii. Jeho verze je prý ale jiná. Vinu svádí na Dušana. Tvrdí, že konflikt vyvolal on."

Škoda, že to Blesk pokazil slovy "prý" nebo "svádí na..." , tím zpochybnil výpověď Roma. Žádným podobným slůvkem přitom  nezpochybnil svědectví šestnáctiletého mladíka. Blesk tak předjímá jak se to stalo - přiklání se totiž k jedné ze stran konfliktu ve fázi, kdy stojí tvrzení proti tvrzení, a aniž by bylo známo, kdo říká pravdu.

Aha on-line 

Bulvár Aha také vše nafoukl do velikosti vzducholodi. O případu informoval pod titulkem: Rom bodl Dušana (16) zezadu do hlavy! A dále píše toto:
"Všiml si, jak si mladý Rom v trolejbusu v Ústí nad Labem »cvaknul« použitou jízdenku. Dušan S. (16) bohužel neuhnul očima a na podvodníka se díval dál. To ho málem stálo život!"

 

Deník.cz

Deník.cz vydal zprávu pod titulkem Muži se nelíbilo, jak se mladík dívá, a tak ho bodl do hlavy. Informaci, že byl mladík bodnut do hlavy nožem, pravděpodobně vypustil postižený v jedné z prvních verzí svého popisu případu, v němž sám sebe pasoval na hrdinu. Není známo, koho Deník. cz citoval, protože ten se ani již nenamáhá doložit svá tvrzení citací či jiným důkazem.

sestra-brezno-vyzva_2.jpg
Sestra postiženého mluvila na neblaze proslulé rasistické facebookové stránce s názvem Ústí nad Labem o bodnutí otevřeně. Nehovořila sice o noži, zato celou věc nafoukla do obřích rozměrů - i podle ní už tady nemusel její bratr s námi být, kdyby řidič trolejbusu nezastavil.

Deník.cz popsal případ tak, jako by jeho redaktor byl u toho:
„Nečum!" vykřikl nepřizpůsobivý muž na mladíka, který pozoroval, jak po nástupu do trolejbusu z kapsy muž vytáhl zmuchlaný lístek, který mu nešel označit. Tak vylíčil Deníku začátek incidentu Dušan S., který se stal obětí surového napadení, po němž skončil s krvavou ranou nožem v nemocnici.

A dále Deník.cz podává již třetí verzi událostí, která je z předchozími verzemi v rozporu:
"Cestoval jsem trolejbusem s kamarádkami z centra do Krásného Března. Na zastávce Vojanova přistoupil muž kolem pětadvaceti let snědé barvy pleti, kterému nešel označit lístek. Řidič na jeho chování nereagoval a čekal. Když jsme se podívali, jak dlouho budeme ještě stát, tak na mě vykřikl: Nečum! Dál jsem se bavil s kamarádkami a nevšímal jsem si ho. Když prošel kolem řidiče, strčil do mě a dal mi pěstí do břicha. Začal jsem se bránit," popsal začátek incidentu napadený. Ostatní cestující poté agresora chytili a odtáhli ho do zadní části trolejbusu. O zastávku dál u autoškoly však Dušan S. vystoupil. „On vystoupil také. Zezadu na mě skočil a strhl mě za batoh. Začal jsem se bránit. Když ucítil, že nad ním mám převahu, najednou vytáhl něco jako klíče nebo nůž. Začal tím do mě bodat. Padaly tam vyhrůžky typu „podřežu tě" a podobně," popsal celý incident Dušan S.

V této verzi mu útočník napřed strhl batoh a před tím, než ho "pobodal nožem" se mu "hrdina" celého případu bránil, aby se ubránil (případnému) podřezání.

A aby toho nebylo dost, přichází Deník.cz s paušalizujícím tvrzením matky postiženého, aby bylo jasno, že zlí jsou všichni Romové, nikoli jen jeden "agresor":
Na případ Ústecký deník upozornila matka napadeného. „Bylo by dobré informovat veřejnost, co se v našem městě děje. Je to neskutečné, ale jak se máme bránit? Bydlím na sídlišti Mojžíř a to by jste měli zdokumentovat, jak se zde chovají nepřizpůsobiví. Nemají zájem dělat nic, jen řvát celou noc u hospody a když jedu ráno do práce, abych se bála jít na zastávku," uvedla Jana S.

Deník.cz se také vůbec nenamáhal zjišťovat nic o tom, zda se údajný útočník přihlásil na policii sám, či zda jej policie již zadržela sama, a jaká je jeho verze událostí.

TV Prima

Televize Prima opakovala ze všech verzí to, co pokládala za nejhorší vůči Romům, a k tomu ještě přidala barvité líčení případu. Redaktor hovořil o tom, že bylo jen krůček od toho, aby napadený mladík skončil na vozíku a z případu udělal záležitost na úrovni vraždy. "Tržnou ránou na hlavě šestnáctiletého Dušana skončil brutální útok agresora v Ústí nad Labem...," začíná zpráva Primy. Redaktor přitom samozřejmě nemohl vědět (a neví ani nyní), která z verzí (zda šestnáctiletého mladíka, či Roma) je pravdivá. Prima se prostě jen přizpůsobila davu, který v tu dobu na internetu volal po pomstě v podobě genocidy Romů, jejich nahnání do koncentračních táborů či alespoň vyhnání z České republiky.

TV Nova

Odlišně k případu přistoupila televize Nova, která se tentokrát snažila o zpravodajství objektivní:

"Navzdory tomu, že se na sociálních sítích mluví o útoku nožem a dokonce bodnutím do hlavy, není tomu tak. Šestnáctiletého Dušana agresor "pouze" jednou zezadu udeřil do hlavy neznámým tupým předmětem. Ani zranění není tak vážné, jak by po útoku nožem zřejmě bylo. Chlapci v nemocnici zašili malou tržnou ránu jedním stehem. Jiná zranění neměl... Tn.cz má zatím k dispozici jen verzi napadeného, tak jak ji popsal i policistům. Není vyloučeno, že vyšetřováním policie dojde k jiným závěrům," napsala Nova na své internetové stránce Tn.cz.

Podle TV Nova také agresora "jeho známí odtáhli raději do jiné části trolejbusu". Takže jiní Romové mu bránili v konfliktu s mladíkem.

Nova popisuje případ již čtvrtou verzí - i ta se liší od předchozích:

"Dušan si v trolejbuse povídal s děvčaty, když na jedné zastávce přistoupila skupina dalších cestujících. Jeden z nich se snažil označit si ve strojku zmuchlaný lístek, což se mu nedařilo. Dušan tomu podle svých slov přihlížel s úsměvem (již mu tedy "agresorovi" neudělil "nakládačku", čímž se chlubil v jedné z předchozích verzí - pozn. red.). Veselí s ním ale nesdílel muž s lístkem. Se slovy "nečum" do Dušana strčil a dal mu ránu pěstí pod žebra. Následovala zřejmě krátká verbální potyčka, kdy se Dušana podle jeho vyjádření zastali i další cestující. Agresora si pak jeho známí odtáhli raději do jiné části trolejbusu... Mladík se rozloučil s přítelkyní a kamarádkou a na zastávce v Krásném Březně vystoupil. V tu chvíli ho zezadu napadl muž z trolejbusu. Dušana zasáhl do hlavy neznámým tupým předmětem. Ten se otočil a když viděl, že ho pronásleduje útočník z autobusu, přeběhl raději silnici na druhou stranu. Uvědomil si, že krvácí a lehl si na zem, kde mu pak pomohli ostatní svědci. Později vyhledal ošetření v nemocnici. Rentgen nepotvrdil žádné závažné zranění a malou tržnou ránu na hlavě mu lékař sešil jedním stehem.
TV Nova disponuje ještě jednou nepotvrzenou informací. Podle ní se údajný agresor policistům přihlásil sám s tím, že chápe, že teď bude mít zřejmě problémy, ale že se celá situace odehrála trochu jinak. Není zatím jasné, jestli mladík muže k útoku nevyprovokoval a nakolik se na gradaci incidentu sám podílel. Podrobnosti o případu pro vás budeme i nadále zjišťovat.

Řezničina, hyenismus

Televizi Nova patří tentokrát všechna čest, že nevyužila tohoto případu k populistickému sbírání bodů u diváků, ale snažila se podat celou věc objektivně a zasadila do zprávy všechny dostupné infromace.

A to, co předvedli Blesk, Aha, Deník.cz, ale hlavně TV Prima nemá s objektivitou nic společného, v jejich případě nejde o novinařinu, ale o řezničinu. Hyenismus novinářů zřejmě nezná mezí.

Zatím to chvílemi vypadá jako v nějakém sci fi románu, v němž je země  za pomoci všehoschopných, přitroublých či rasistických novinářů a mediálních vydavatelů vláčena do žumpy strmě stoupajícím rasismem, jehož projevy provokují a provázejí lži či polopravdy o Romech. Jestli s tím brzy něco neuděláme, může se ze sci fi stát rychle realita.

Přečteno: 6023x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo