romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KSČM si v Ústeckém kraji vybrala do koalice ČSSD, nikoli populisty z hnutí Severočeši.cz

Ústí nad Labem, 30.10.2012 17:56, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V Ústeckém kraji se vítězná KSČM rozhodla pro spolupráci se sociálními demokraty. Ze hry o vedení kraje tak vypadlo populistické uskupení Severočeši.cz. Ve středu komunisté předloží ČSSD návrh smlouvy.

Teď budou komunisté s ČSSD vyjednávat o konkrétní podobě smlouvy, návrh jí předloží ve středu. Šéf krajské ČSSD Arno Fišera to přivítal, o požadavcích komunistů na určitou personální sebereflexi se ale zatím bavit nechce.

Komunisté volby v Ústeckém kraji vyhráli a mají 20 z 55 mandátů, takže jim do koalice stačil jen jeden partner. Ve vedení KSČM se zprvu objevovaly dva názorové proudy, jeden z nich chtěl levicovou koalici s ČSSD, druhý ji zase odmítal, protože je ČSSD podle nich příliš spjatá s řadou skandálů. Ve hře pak byla i trojkoalice se Severočechy.cz. Nakonec ale převážil první názor.

"ČSSD má s námi spoustu společného, je to od stejného pohledu na těžbu uhlí až po počet placených členů výborů. Byly tam i některé další věci, které rozhodly," řekl novinářům po jednání lídr krajské kandidátky KSČM Oldřich Bubeníček. Pro ČSSD se podle něj nakonec vyslovila většina nových zastupitelů za KSČM.

"Trojkoalice byla pro obě strany krajní řešení a z toho by mohly vzniknout problémy. Koalice těchto dvou stran by i s ohledem na situaci v celostátní politice měla být pro kraj prospěšná," dodal.

Návrh koaliční smlouvy komunisté ještě pilují, ale ve středu ho už chtějí předložit ČSSD. "Zatím jsme se spolu bavili o nějakých počtech v radě, ale zatím jen orientačně. Uvidíme, co nám na to řeknou," uzavřel Bubeníček. Nakonec ale řekl, že bude po ČSSD chtít určitou sebereflexi za minulé období.

ČSSD má v zastupitelstvu 13 mandátů, Severočeši devět. "My jsme si (už při prvních jednáních) slíbili, že to není o nějakém kádrování. Jestli si nás vybrali jako partnera číslo jedna, půjdeme s nimi vyjednávat. V první řadě to bude o pozicích pro ČSSD a až pak budou jména," řekl Fišera. Zda a pro koho bude chtít místo hejtmanova náměstka, zatím nechce předjímat. "Budeme respektovat to, že jsme volby nevyhráli. Ale volební program budeme pořád chtít splnit ze 100 procent, ten je pro nás stěžejní," dodal.

V zastupitelstvu sedí i zástupci ODS a hnutí PRO! kraj, kteří koalici s komunisty odmítli a dohoda bez KSČM není kvůli osobním antipatiím ostatních aktérů zřejmě ani možná. "Předpokládám, že to rozhodnutí nemění nic na té snaze KSČM, aby přizvala do rady i ty, kteří v ní doposud nepracovali," řekl lídr kandidátky ODS Vladislav Raška.

Lídr PRO! kraj Přemysl Rabas komentoval rodící se koalici ironicky: "Mně to připadá výborné. To máte tak, pro PRO! kraj výborné, pro kraj hrozné." Teprve potom zvážněl. "Je to noční můra, nejhorší možný scénář. ČSSD může pokračovat v tom trendu jako doteď. Navíc tomu může zezadu přihlížet ODS, která údajně chce kontrolní a finanční výbor, což je pikantní kombinace," dodal.

Lídra Severočechů.cz se ČTK kontaktovat nepodařilo, protože nezvedal telefon.

Přečteno: 560x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo