romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kubera nevěří ve výrazný úspěch extremistů při evropských volbách

3.4.2019 14:57
Jaroslav Kubera při projevu (FOTO: printscreen www.youtube.com)
Jaroslav Kubera při projevu (FOTO: printscreen www.youtube.com)

Na nutnosti úzké spolupráce menších zemí EU po volbách do Evropského parlamentu se včera shodli předsedové českého Senátu a dolní komory rakouského parlamentu Jaroslav Kubera a Wolfgang Sobotka. Kubera to řekl po setkání ČTK. Nedomnívá se, že by v evropských volbách mohly v Česku příliš uspět extremistické strany. Projekce Evropského parlamentu ale očekává posílení protiimigrační a protiunijní frakce.

"Nejsou tak silné, jak to navenek vypadá. A nemyslím si, aspoň z české strany, že by dosáhly nějakého výrazného výsledku," řekl Kubera. Dodal, že Sobotka se o to zajímal.

Do evropských voleb se přihlásily v Česku čtyři desítky uskupení. Kromě devíti sněmovních stran mezi ně patří také mnohá nově vzniklá hnutí, z nichž některá jsou výrazně protievropsky zaměřená.

Podle průzkumů by si ale křesla europoslanců měla rozdělit sněmovní uskupení včetně KSČM a hnutí SPD Tomia Okamury, které se vůči EU výrazně vymezuje. Při volbách před pěti lety výraznějšího úspěchu dosáhli protibruselsky ladění Svobodní, získali ale jen jeden mandát.

Podle průzkumů vyhrají evropské volby středopravé strany

Středopravicová Evropská lidová strana (EPP) by měla podle aktuální projekce výsledků tvořit i po květnových volbách nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. Obsadit by měla 188 křesel. Na druhém místě by měli být socialisté a na třetím liberálové. Protiimigrační a protiunijní strany by měly výrazně posílit. Nový parlament bude mít v případě odchodu Británie z EU ještě před volbami 705 místo dosavadních 751 křesel.

Evropská lidová strana (EPP), jejímiž členy jsou z Česka KDU-ČSL, TOP09 a STAN, by měla podle projekce získat 188 křesel. Druhou největší frakcí by měli zůstat se 142 křesly socialisté, k nimž patří i ČSSD, a třetí se 72 mandáty liberálové z frakce ALDE, jejímiž členy je i české hnutí ANO.

Výrazně by měla posílit protiimigrační a protiunijní frakce Evropa národů a svobody (ENF), která má nyní 37 europoslanců, po květnových volbách by jich mohla mít ale 61. K ENF se hlásí česká strana Svoboda a přímá demokracie (SPD), která zatím nemá žádné europoslance.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), již do voleb vede Jan Zahradil z ODS, by měla podle projekce získat 53 křesel, jen o dvě méně by měli obsadit Zelení. V europarlamentu by mělo usednout podle projekce také 49 zástupců frakce GUE/NGL, v níž je dosud KSČM, a 30 zástupců frakce EFDD, v níž nyní usedá jeden český europoslanec za Svobodné. Další křesla připadla na nezávislé a na "ostatní", které zatím příslušnost k žádné evropské politické straně nedeklarovaly.

Německá CDU/CSU bude vůbec největší národní stranou v EP s 33 křesly, hned druhé místo ale projekce nyní přisuzuje italské protiimigrační Lize s 27 mandáty.

Projekce Evropského parlamentu, která vychází z národních průzkumů, předpovídá, že by v Česku pětiprocentní hranici překonalo nyní sedm stran a hnutí. Vítězem eurovoleb by podle projekce bylo hnutí ANO se ziskem sedmi křesel, na druhém místě ODS se čtyřmi křesly a na třetím Piráti se třemi. Po dvou křeslech by získaly KSČM, ČSSD a koalice TOP09, STAN a Strany zelených. Jednoho zástupce by do Evropského parlamentu vyslala i SPD. Bez mandátu by podle projekce zůstala KDU-ČSL se ziskem o něco vyšším než čtyři procenta hlasů. Odhad pro Česko vychází z průzkumu CVVM ze 4. března.

Eurovolby se budou v Česku letos konat 24. a 25. května, vybírat se bude 21 europoslanců. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným.

Přečteno: 389x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo