romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kubera nevěří ve výrazný úspěch extremistů při evropských volbách

3.4.2019 14:57
Jaroslav Kubera při projevu (FOTO: printscreen www.youtube.com)
Jaroslav Kubera při projevu (FOTO: printscreen www.youtube.com)

Na nutnosti úzké spolupráce menších zemí EU po volbách do Evropského parlamentu se včera shodli předsedové českého Senátu a dolní komory rakouského parlamentu Jaroslav Kubera a Wolfgang Sobotka. Kubera to řekl po setkání ČTK. Nedomnívá se, že by v evropských volbách mohly v Česku příliš uspět extremistické strany. Projekce Evropského parlamentu ale očekává posílení protiimigrační a protiunijní frakce.

"Nejsou tak silné, jak to navenek vypadá. A nemyslím si, aspoň z české strany, že by dosáhly nějakého výrazného výsledku," řekl Kubera. Dodal, že Sobotka se o to zajímal.

Do evropských voleb se přihlásily v Česku čtyři desítky uskupení. Kromě devíti sněmovních stran mezi ně patří také mnohá nově vzniklá hnutí, z nichž některá jsou výrazně protievropsky zaměřená.

Podle průzkumů by si ale křesla europoslanců měla rozdělit sněmovní uskupení včetně KSČM a hnutí SPD Tomia Okamury, které se vůči EU výrazně vymezuje. Při volbách před pěti lety výraznějšího úspěchu dosáhli protibruselsky ladění Svobodní, získali ale jen jeden mandát.

Podle průzkumů vyhrají evropské volby středopravé strany

Středopravicová Evropská lidová strana (EPP) by měla podle aktuální projekce výsledků tvořit i po květnových volbách nejsilnější frakci v Evropském parlamentu. Obsadit by měla 188 křesel. Na druhém místě by měli být socialisté a na třetím liberálové. Protiimigrační a protiunijní strany by měly výrazně posílit. Nový parlament bude mít v případě odchodu Británie z EU ještě před volbami 705 místo dosavadních 751 křesel.

Evropská lidová strana (EPP), jejímiž členy jsou z Česka KDU-ČSL, TOP09 a STAN, by měla podle projekce získat 188 křesel. Druhou největší frakcí by měli zůstat se 142 křesly socialisté, k nimž patří i ČSSD, a třetí se 72 mandáty liberálové z frakce ALDE, jejímiž členy je i české hnutí ANO.

Výrazně by měla posílit protiimigrační a protiunijní frakce Evropa národů a svobody (ENF), která má nyní 37 europoslanců, po květnových volbách by jich mohla mít ale 61. K ENF se hlásí česká strana Svoboda a přímá demokracie (SPD), která zatím nemá žádné europoslance.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), již do voleb vede Jan Zahradil z ODS, by měla podle projekce získat 53 křesel, jen o dvě méně by měli obsadit Zelení. V europarlamentu by mělo usednout podle projekce také 49 zástupců frakce GUE/NGL, v níž je dosud KSČM, a 30 zástupců frakce EFDD, v níž nyní usedá jeden český europoslanec za Svobodné. Další křesla připadla na nezávislé a na "ostatní", které zatím příslušnost k žádné evropské politické straně nedeklarovaly.

Německá CDU/CSU bude vůbec největší národní stranou v EP s 33 křesly, hned druhé místo ale projekce nyní přisuzuje italské protiimigrační Lize s 27 mandáty.

Projekce Evropského parlamentu, která vychází z národních průzkumů, předpovídá, že by v Česku pětiprocentní hranici překonalo nyní sedm stran a hnutí. Vítězem eurovoleb by podle projekce bylo hnutí ANO se ziskem sedmi křesel, na druhém místě ODS se čtyřmi křesly a na třetím Piráti se třemi. Po dvou křeslech by získaly KSČM, ČSSD a koalice TOP09, STAN a Strany zelených. Jednoho zástupce by do Evropského parlamentu vyslala i SPD. Bez mandátu by podle projekce zůstala KDU-ČSL se ziskem o něco vyšším než čtyři procenta hlasů. Odhad pro Česko vychází z průzkumu CVVM ze 4. března.

Eurovolby se budou v Česku letos konat 24. a 25. května, vybírat se bude 21 europoslanců. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným.

Přečteno: 383x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo