romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Linda Sokačová: Paterčata a Klára Vítková - Rulíková aneb jak vypadá profesní selhání

Praha, 5.1.2015 23:44, (ROMEA)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)

Klára Vítková - Rulíková se stala celebritou. Stala se jí, protože podporovala první česká paterčata a jejich rodinu. Má exkluzivní přístup do médií a komentuje a komentuje a komentovat nejspíš bude ještě hodně dlouho. Řada rozhovorů s ní byla na hraně, na hraně profesionality, na hraně slušnosti. Vše se ale dělo v rámci dění kolem dokumentu ČT a s medializací souhlasila i rodina paterčat. Svým posledním rozhovorem pro internetový magazín OnaDnes ale Klára Vítková - Rulíková překročila veškeré profesní meze plynoucí z postavení v Asociaci dvojčat a vícerčat a na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Paní patronka Klára se chová jako zhrzená kamarádka. Chtěla přeci pomáhat. V některých pasážích jde tak daleko, že se považuje dokonce za stát. Na otázku OnaDnes “Jsou to jejich děti, tak proč by si je neměli vychovávat podle sebe a bez vašeho řádu?“ odpovídá: „Můžou, ale pak nemůžou chtít pomoc od státu.“

Učebnice toho, jak nedělat sociální práci

Hlavní problém tkví v tom, že Klára Vítková - Rulíková profesionálně selhala, a to naprosto ukázkově

Hlavní problém tkví v tom, že Klára Vítková - Rulíková profesionálně selhala, a to naprosto ukázkově. Organizace poskytující sociální služby a i ty, které poskytují specializované poradenství, které není jako sociální služba registrované, mívají standardy kvality a standardy poskytování svých služeb. Mezi ně patří také důvěrnost údajů. Soukromé věci z jednotlivých případů se nesdělují kamarádům, natož celé republice do médií. Bez ohledu na to, co všechno řekla, je její vystoupení v časopisu s celorepublikovým dopadem problém. Tyhle věci mají být přístupné pouze těm, kteří daný případ řeší. Veškeré informace směrem ven mohou jít pouze v anonymizované podobě.

Cizí je Kláře Vítkové - Rulíkové i gró celé sociální práce. Nejde o pomoc, jde o podporu, jde o hledání cest, jak co nejlépe vyřešit danou situaci. Podpora znamená i respekt k odlišnosti životních stylů a autonomii rozhodování. A to i přes to, že „sociální pracovník“ má pocit, že je rozhodnutí špatné. Ten, kdo přijímá sociální službu, má odpovědnost sám za sebe. Sociální pracovník nebo pracovnice tu není od toho, aby rozhodoval za jiné. Pokud má pocit, že spolupráce k ničemu nevede, může ji ukončit a předat práci někomu jinému. Ale v tichosti.

Chyba byla v celé kauze už na začátku, kamarádství je kamarádství, profesionální sociální práce je sociální práce se všemi pravidly a závazky vůči těm, kterým je poskytována. Pokud vztah byl považován za přátelství, měl se profesně angažovat někdo jiný, méně zaujatý, někdo, u koho nehrozil emocionální rozkol.

Chyba není jen na straně nositelky výroků v internetovém magazínu OnaDnes, to by byla křivda. Je to i o současné koncepci sociální práce a sociální politiky v České republice. Mnohdy se zdá, že cílem není podpora a vyřešení situace, ale potrestání za to, v čem se jedinec nebo domácnost nachází. Problémy chudoby nebo diskriminace jsou vnímány především jako individuální selhání a ne součást širší reality. V tomto se patronka paterčat jen zařazuje do mainstreamu.

V jedné části rozhovoru říká, že městský úřad moc dobře věděl, proč rodinu víc nepodpořil ("Dneska vím, že oni tu rodinu znali. Já ne.") Městskému úřadu a Kláře Vítkové - Rulíkové nějak uniklo, že podpora to byla hlavně pro děti a děti na ni mají nárok bez ohledu na své rodiče. V případě paterčat jde navíc o rodinu, která se nevyznačuje žádnými selháními, nepáchá násilí na dětech...

Vyhrožování odebíráním dětí je jen... vyhrožování

Jedna z nejskandálnějších částí rozhovoru se týká odebírání dětí.

Jedna z nejskandálnějších částí rozhovoru se týká odebírání dětí. Patronka paterčat se bojí, že rodině budou děti odebrány. Dokonce na to jejich matku upozornila a vadí jí, že za to dostala vynadáno. Stejně jako Alexandra Kiňová se domnívám, že šlo o vyhrožování. Jako zaměstnankyně MPSV by měla vědět, že odebírat děti ze sociálních důvodů se nemá. Potvrdil to i Nejvyšší soud. Právě proto tady jsou různé podpůrné služby, právě proto žádá i Asociace dvojčat a vícerčat o různé granty.

Pokud tedy někdo takový argument používá, aby vymáhal svá pravidla, vyhrožuje. Týrá snad někdo paterčata nebo jejich bratra, zneužívají je rodiče? Ne. Všechny děti prospívají a vypadají spokojeně. A že rodiče občas selžou? Ruku na srdce, selháváme občas všichni, co máme děti. Kolik procent české populace "rozpíká" rohlíky a kolik z nás vyhodí občas jídlo z předešlého dne? A zbytečné utrácení? Stačí se podívat na statistiky spotřebitelských úvěrů. Buďme upřímní alespoň sami k sobě.

Přečteno: 29645x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, Sociální, sociální práce, MPSVHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo