Lucie Horváthová (SZ), kandidátka do sněmovny: Větší zájem Romů o politiku může přinést opravdovou změnu

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.
Dnes představujeme Lucii Horváthovou, která kandiduje za Stranu zelených (SZ) v Pardubickém kraji na 8. místě.
Jak dlouho jste členkou Strany zelených (SZ) a proč právě tato strana? Byla jste předtím členkou jiného politického uskupení?
Členkou Strany zelených jsem již čtvrtým rokem. Proč právě Strana zelených? Při rozhodování hrála roli nejvíce nezkorumpovanost a otevřenost této strany. Jsem člověk, pro kterého je důležitá slušnost. S ostatními stranami bych sice našla i programovou shodu, ale potýkala bych se s nepřekonatelnou představou arogance některých čelních politiků. Nikdy jsem nebyla členkou jiné politické strany či uskupení.
Za SZ jste již kandidovala. Kam přesně, kdy a jakou zkušeností pro vás bylo potkávání se s lidmi, vystupování v televizi, debaty s konkurenty z jiných stran? Co bylo překvapující, nové, jiné, co vám to dalo, případně vzalo?
Zúčastnila jsem se téměř všech volebních úrovní kromě senátních a prezidentských voleb. Nejvíce zkušeností jsem získala při kandidatuře do Poslanecké sněmovny ČR v roce 2010, kde jsem byla n aprvním místě kandidátky. Celá kampaň byla neuvěřitelnou zkušeností. Prvenství Romky na „neromské“ kandidátce mnohé překvapil. Byla to velmi pozitivní odezva společnosti. Setkala jsem se zajímavými lidmi. Oslovila jsem mnoho lidí i mimo naši voličskou základnu, což bylo pro mne důležité. Co se týká debat, tak ty byly zprvu náročné. Poté ale zjistíte, že prostor pro ostych není na místě při pohledu na ostatní diskutující politiky. Vzpomínám na velmi milou událost, která se mi stala při chatu v redakci regionálních novin v Pardubicích. Do redakce tehdy přijela s kyticí asi osmdesátiletá paní, že mi chce osobně poděkovat a podpořit mě v kandidatuře. Byla jsem sama překvapena, že jsem se nesetkala s žádnou negativní či rasistickou reakcí.
Lucie Horváthová

- Věk: 32 let
- Studium, profese: sociální antropoložka
- Dvě nejlepší, dvě nejhorší vlastnosti: pozitivní postoj,
pracovitost; výřečnost, trpělivost.
Co pro Vás znamená romství?
Být hrdou Romkou a znát své kořeny.
Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?
Nenadávat zvenčí a podílet se na změně zákonů.
Letos se mnoha akcí neúčastníte, moc šancí si tedy
asi nedáváte, navíc máte malého chlapce, proč tedy vůbec kandidujete?
Ano, v těchto volbách nemohu být až tak aktivní, ale zúčastňuji se kampaně jen omezeně dle časových možností, a to i za účastí mého malého syna. Kandiduji rozhodně proto, abych podpořila naši stranu. Jsem realistkou a nemyslím si, že by nás všech 19 kandidátů bylo úspěšných, ale šanci mám. Případný úspěch či neúspěch budeme řešit společně se straníky a samozřejmě i s rodinou.
Jaké šance podle vás má SZ v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?
Myslím si, že Strana zelených má velkou šanci. V našem kraji máme aktuálně volební potenciál 8,5% hlasů, přičemž bychom mohli minimálně tu pětiprocentní hranici překonat.
Co říkáte "spojenectví" se Stranou rovných příležitostí (SRP ) a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí
nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u
voličů?
Jsem pro spojování daleko více malých stran. Myslím si, že obecně spojenectvím malých stran by se zvyšovala šance získání více silných mandátů. Na naši politické scéně je mnoho politických stran a hnutí, které jsou nevolitelné, a to z jediného důvodu, kterým je nepřekonání 5%ní hranice.
Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách. Jak to vnímáte? Máte už dost zkušeností; jsou si všichni kandidující podle vás vědomi toho, co by je v politice čekalo? Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?
Větší zájem Romů o politiku může přinést opravdovou změnu. Je to velká „zpráva“ lidem, že Romové mohou přistupovat k řešení problémů z mnohem více pohledů. Tak tedy hodně štěstí všem kandidujícím Romům a těším se s vámi na parlamentní vyjednávání.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- V Itálii sílí ultrapravice. Šéfka strany Bratři Itálie je smířená s její fašistickou historií
- Předčasné volby na Slovensku podporuje i Unie Romů. Je nespokojena s premiérem Matovičem i zmocněnkyní Bučkovou
- Tomáš Kačo o volbách v Americe: Los Angeles jásá. Napětí už opadlo
- Glosa Emila Voráče: Politici zneužívají nevědomost lidí. Zlo, bezcitnost, nenávist a lež vítězí
- Joe Biden je novým americkým prezidentem. Poprvé v historii se úřadu viceprezidentky ujímá žena, navíc tmavé pleti
- Mezinárodní romská unie podpořila v prezidentských volbách v USA Bidena
- Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“
- Senátní volby vyhráli Starostové. Kandidáti, kteří použili xenofobní útoky neuspěli. V Senátu končí i majitel Parlamentních listů Valenta
- Volby do Senátu, 2. kolo: Bendl z ODS vytáhl v souboji s pirátskou kandidátkou "nepřizpůsobivé" a xenofobní rétoriku
- Cyril Koky se do Senátu za obvod Kolín nedostane. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil
- Krajské volby skončily. Z romských kandidátů uspěl pouze Karel Karika za Piráty, hejtmanem se ale nestane
- SLEDUJEME průběžné sčítání hlasů. Jediný romský kandidát do Senátu Cyril Koky je zatím na 5. místě
Štítky:
Volby, Volby 2013, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25