romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukáš Kotlár: Jsou v Českých Budějovicích opravdu protiromské demonstrace?

Praha, 9.7.2013 12:02, (ROMEA)
Lukáš Kotlár. Foto: Archiv autora
Lukáš Kotlár. Foto: Archiv autora

Většina médií popisuje demonstrace jako čistě protiromské. Domnívám se však, že by mohlo jít i o demonstrace protivládní! Proč Českými Budějovicemi létají kameny, dýmovnice a nenávistné urážky? Píše se o tom, že nepokoje odstartovala banální hádka dětí, do které se později připojili dospělí, což vyústilo v následné zranění. Ovšem o skutečném faktoru, který spouští nepokoje, se nepíše. Proč vlastně lidé v ulicích protestují?

Obecně se jim nelíbí, že romští spoluobčané jsou, podle nich, zvýhodňováni. Například v tom, že "nemusejí pracovat", protože pobírají dávky. Myslím si, že za to nemohou jen Romové, ale také přístup vlády, která tenhle systém umožňuje. Demonstruje se tedy kvůli důsledkům, ale měli bychom se vrátit na samý začátek - tedy k tomu, kdo takový systém nastavil.

Vláda nedostatečně podporuje zapojení Romů do společnosti a to jak ty úspěšné, tak i ty, se kterými se pracuje způsobem: tady máte sociální dávky a raději běžte do svých ghett. Alespoň to tak vypadá, protože za jejich "sponzorování" nic nevyžaduje. A je velká chyba zapomínat na to, že by si to Romové měli odpracovat, třeba i ve veřejných pracích.

Ekonomický i společenský schod mezi "bílými" a Romy byl vždy. Každopádně nikdy nebyl tak obrovský, jak je tomu dnes. Za minulého režimu se nikdo nedíval na Romy divně, když někde pracovali, protože práci museli mít všichni - kdo nepracoval, byl příživník. Ovšem v dnešní době, když chce pracovat, jen stěží mu někdo nabízí či dá práci a musí ujít mnohem delší cestu za úspěchem, než "bílý". Musí čelit tomu, že ve škole i v práci na něj lidé koukají jinak než na "bílé" - ač někteří tvrdí, že ne, protože v demokracii není takový nadřazený pohled běžný. Úspěšný Rom je jednoduše málo známý pojem, protože média o nich příliš nehovoří a raději věnují pozornost tomu, kdo, kde a co spáchal apod.

Z uvedených i dalších důvodů si myslím, že probíhající demonstrace jsou protivládní, protože příčina tkví v její politice. A pokud tomu tak není - měly by protivládní být.

Co je tedy jednou z nejhlavnějších zpráv pro vládu od demonstrujících běžných lidí (nikoli extremistů) v Českých Budějovících? Vládo, je nezbytné, abys začal podporovat zapojení Romů do práce. A aby ses nespokojila s obyčejným "sponzorováním" Romů, aniž bys za to nic nevyžadovala. Je nutné připomínat fakt, že nic není zadarmo. Výrazně tak pomůžeš integraci Romů a napomůžeš ke snížení napětí ve společnosti.

Přečteno: 2653x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo