romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukáš Kotlár: Jsou v Českých Budějovicích opravdu protiromské demonstrace?

Praha, 9.7.2013 12:02, (ROMEA)
Lukáš Kotlár. Foto: Archiv autora
Lukáš Kotlár. Foto: Archiv autora

Většina médií popisuje demonstrace jako čistě protiromské. Domnívám se však, že by mohlo jít i o demonstrace protivládní! Proč Českými Budějovicemi létají kameny, dýmovnice a nenávistné urážky? Píše se o tom, že nepokoje odstartovala banální hádka dětí, do které se později připojili dospělí, což vyústilo v následné zranění. Ovšem o skutečném faktoru, který spouští nepokoje, se nepíše. Proč vlastně lidé v ulicích protestují?

Obecně se jim nelíbí, že romští spoluobčané jsou, podle nich, zvýhodňováni. Například v tom, že "nemusejí pracovat", protože pobírají dávky. Myslím si, že za to nemohou jen Romové, ale také přístup vlády, která tenhle systém umožňuje. Demonstruje se tedy kvůli důsledkům, ale měli bychom se vrátit na samý začátek - tedy k tomu, kdo takový systém nastavil.

Vláda nedostatečně podporuje zapojení Romů do společnosti a to jak ty úspěšné, tak i ty, se kterými se pracuje způsobem: tady máte sociální dávky a raději běžte do svých ghett. Alespoň to tak vypadá, protože za jejich "sponzorování" nic nevyžaduje. A je velká chyba zapomínat na to, že by si to Romové měli odpracovat, třeba i ve veřejných pracích.

Ekonomický i společenský schod mezi "bílými" a Romy byl vždy. Každopádně nikdy nebyl tak obrovský, jak je tomu dnes. Za minulého režimu se nikdo nedíval na Romy divně, když někde pracovali, protože práci museli mít všichni - kdo nepracoval, byl příživník. Ovšem v dnešní době, když chce pracovat, jen stěží mu někdo nabízí či dá práci a musí ujít mnohem delší cestu za úspěchem, než "bílý". Musí čelit tomu, že ve škole i v práci na něj lidé koukají jinak než na "bílé" - ač někteří tvrdí, že ne, protože v demokracii není takový nadřazený pohled běžný. Úspěšný Rom je jednoduše málo známý pojem, protože média o nich příliš nehovoří a raději věnují pozornost tomu, kdo, kde a co spáchal apod.

Z uvedených i dalších důvodů si myslím, že probíhající demonstrace jsou protivládní, protože příčina tkví v její politice. A pokud tomu tak není - měly by protivládní být.

Co je tedy jednou z nejhlavnějších zpráv pro vládu od demonstrujících běžných lidí (nikoli extremistů) v Českých Budějovících? Vládo, je nezbytné, abys začal podporovat zapojení Romů do práce. A aby ses nespokojila s obyčejným "sponzorováním" Romů, aniž bys za to nic nevyžadovala. Je nutné připomínat fakt, že nic není zadarmo. Výrazně tak pomůžeš integraci Romů a napomůžeš ke snížení napětí ve společnosti.

Přečteno: 2647x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo